Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Online rezervace (Harant 23.09.2020 7:56) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, chystá Praha 4 online rezervace přes stránky Prahy 4 k vydání, výměně OP.... tak jako to má třeba Praha 10 nebo magistrát pro ŘP? Pokud ano kdy by mohlo být spuštěno, současná doba omezování většího počtu lidí na jednom místě tomu přímo nahrává. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 23.09.2020 12:07)
   Dobrý den,
   rezervační systém na vyřizování záležitostí Odboru správních agend je skutečně chystán, aktuálně je ve fázi konečného testování. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být spuštěn v průběhu října.
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: občanský průkaz (Iveta 27.07.2020 10:59) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se mohu přihlásit do OP na chatu, kterou vlastním,ale nemá to popisné, jen evidenční číslo. Jelikož mě skončilo trvalé bydliště.
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 29.07.2020 9:54)
   Dobrý den,

   dle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, je možné se k trvalému pobytu přihlásit do objektu, který „je označen číslem popisným nebo evidenčním…a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci“.

   Dle výše uvedeného by tedy neměl být problém se do chaty přihlásit k trvalému pobytu. Jen pro úplnost dodávám, že přihlášení k trvalému pobytu je třeba provést na úřadu, v jehož správním obvodu se objekt nachází.

   Případné podrobnější informace můžete nalézt např. na stránkách MVČR:

   https://www.mvcr.cz/clanek/hlaseni-trvaleho-pobytu-996765.aspx

   S pozdravem a přáním příjemného dne

   Ing. Martin Anděra

   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Řidičský průkaz (Evžen Šlechta 09.06.2020 6:32) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Je možné u Vás zařidit i nový řidičský průkaz? Jaké jsou aktuálně úřední hodiny?
  Děkuji
 • Otázka: druh cestovního pasu (Pavel Zmeškal 07.06.2020 23:37) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobry den, mam vydany cestovni pas v roce 2018. Potreboval bych vedet, jestli odpovida parametrum, ktere vyzaduje americka ambasada pri ceste do USA. Konkretne se jedna o tyto parametry:strojově čitelný cestovní pas s mikročipem, na němž jsou uloženy detaily datové stránky cestovního pasu – známý jako e-pas.
  Dekuji za odpoved.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 11.06.2020 10:59)
   Dobrý den!
   Na úvod bych se rád omluvil za opožděnou odpověď, dotaz mi spadl do nevyžádané pošty, kde jsem ho objevil až nyní…
   Dle informací Ministerstva zahraničních věcí je k cestě do USA třeba „cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji“.
   ( https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/severni_amerika/usa/cestovani/documents.html )
   V současnosti je občanům ČR vydáván pouze právě takový druh cestovního pasu (a bylo tomu tak i v roce 2018), je tedy možné na něj cestovat i do USA. Podrobnější informace ohledně vstupu (vízum/bezvízový styk) naleznete na stránkách MVČR na výše uvedeném odkazu.
   V případě jakýchkoliv pochybností nebo dotazů ohledně vstupu na území USA doporučuji kontaktovat buď Ministerstvo zahraničních věcí ČR, nebo Velvyslanectví USA v ČR.
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: přihlášení dětí k trvalému pobytu (Martina Bohatová 27.05.2020 11:10) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den,

  nedávno jsem se s dětmi a partnerem přestěhovali do Prahy z Velké Británie. Jsem Česka, mám trvalý pobyt na Praze 4. Mé děti mají jak anglické, tak i české občanství. Partner je Brit. Má vyřízený přechodný pobyt v ČR.
  Na adrese mého trvalého bydliště ale nežijeme, jsme v podnájmu na Praze 4, Nuslích. Chtěla bych se zeptat, zda-li mé děti mají automaticky trvalé bydliště jako já, nebo je musím jít dát přihlásit na adresu, na které momentálně žijeme? Partner při žádosti o přechodný pobyt uvedl adresu, kde bydlíme, tudíž si myslím, že on je na této adrese evidován cizineckou policií a přihlašovat na Městský úřad se nemusí.

  Děkuji za Vaši odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 28.05.2020 13:15)
   Dobrý den,
   u občanů ČR je tomu tak, že dítě má po narození automaticky trvalý pobyt matky, pokud ona je občanka ČR. Jestliže jste tedy dětem od narození TP neměnili, měli by mít adresu TP stejnou, jako jste měla Vy v době jejich narození.
   Partner se u nás určit hlásit nemusí, úřady městských částí ani cizince neevidují, to dělá pouze cizinecká policie.
   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: žádost o cestovní doklad (Vlasta Beránková 19.05.2020 14:37) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, pro červencovou dovolenou potřebuji cestovní pas. Kdy je možné dojít na úřad (jaké jsou v současné době úřední hodiny)? Je možné se objednat? Potřebuji mimo OP ještě něco s sebou? Předem děkuji za odpověď. Beránková
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 27.05.2020 12:44)
   Dobrý den,
   současně platné úřední hodiny najdete na odkazu ZDE dole na stránce. Objednávkový systém na ÚMČ Praha 4 bohužel zatím není zaveden.
   K vyřízení žádosti potřebujete platný občanský průkaz a pokud máte již neplatný cestovní pas, je třeba ho odevzdat. Za vydání cestovního pasu ve standardní lhůtě se platí správní poplatek 600 Kč, který je možné uhradit buď hotově přímo na přepážce, nebo kartou na pokladně úřadu.
   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na informační linku Odboru správních agend 261 192 659.
   S pozdravem a přáním příjemného dne
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: Cestovní pas (Jana P. 26.04.2020 19:11) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den.
  Mému synovi (11let) skončila platnost cestovního pasu.
  Je možné v současné době přijít, aby jsme zařídili nový? Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 05.05.2020 21:57)
   Dobrý den!
   Pokud cestovní pas nutně potřebuje, můžete si ho přijít vyřídit, nicméně vzhledem k současné situaci bych Vám doporučil podání žádosti odložit minimálně na dobu po ukončení nouzového stavu. V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
   S pozdravem a přáním příjemného dne!
   Ing. Martin Anděra
   vedoucí odboru správních agend
 • Otázka: vydání nového OP z důvodu stěhování (Jana Volfová 24.04.2020 11:37) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se nějak změnily úřední hodiny, případně zda platí na úřadě nějaká omezení při žádosti o nový OP z důvodu změny trvalého bydliště, děkuji za odpověď Volfová
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 26.04.2020 12:21)
   Dobrý den, paní Volfová,
   v současné době jsou úřední hodiny ve dnech pondělí a středa a to od 9-12 hodin a 14-17 hodin. Pokud změnu trvalého pobytu potřebujete vyřídit bezodkladně, tak můžete přijít, pokud nikoli, počkejte, až pomine stav nouze a přijďte potom.
   S pozdravem
   PhDr. Mgr. Marek Hejduk, LL.M. et LL.M.
   vedoucí oddělení právního
   odbor správních agend
 • Otázka: Matějka (Jan 08.04.2020 16:40) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, rád bych si zařidil po 4 letech v podnájmu trvalý pobyt (zejména kvůli prakování). Nicméně jednotka, kterou mám pronajímanou, je vedena jako "jiný nebytový prostor". Je možné si trvalý pobyt zajistit i zde?
  Předem děkuji za odpověď,
  Jan Matějka
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 14.04.2020 21:00)
   Dobrý den, pane Matějko,
   bohužel do jiného nebytového prostoru není možné trvalý pobyt přihlásit, jelikož musí jít o objekt určený k bydlení, ubytování či individuální rekreaci, což nebytový prostor nesplňuje – viz § 10 zákona o evidenci obyvatel.
   S pozdravem
   PhDr. Mgr. Marek Hejduk, LL.M. et LL.M.
   vedoucí oddělení právního
   odbor správních agend
 • Otázka: Zřízení eobčanky (Adéla Malá 25.03.2020 8:34) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, je nějak možné zjistit, zda jsem si při zřizování občanky zřídila i eobcanku? Ráda bych ji využila ke zřízení datové schránky, abych mohla podat danové přiznání a žádost o rodičák online. Případně, pokud jsem si nezřídila eobčanku při převzetí občanky, lze si ji aktivovat i jinak než tím, že v současné situaci půjdu na úřad? Odklidili jsme se do izolace na chalupu s dvěma dětma a jet do prahy na úřad mi přijde zbytečné. Předem díky moc za odpověď, Adéla
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 25.03.2020 13:45)
   Dobrý den paní Malá,
   od 1. 7. 2018 jsou vydávány občanské průkazy s kontaktním elektronickým čipem (tedy E-OP), při vyzvednutí OP je nutné zadat bezpečnostní osobní kód (BOK) a dále je možné zadat osobní identifikační kód )IOK) a deblokační osobní kód (DOK) tím je čip aktivován a připraven k používání.
   Toto zadání kódů je možné kdykoliv později po celou dobu platnosti OP tedy nemusí se zadávat vždy při vyzvednutí OP. Zadání těchto kódů (aktivace čipu) lze pouze osobně na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností.
   Ve Vašem případě, pokud jste tyto kódy při převzetí nezadávala je možné je zadat, ale pouze osobně, zkuste se tedy domluvit s nejbližším úřadem, který máte poblíž.
   Dále jen upozorňuji, že k používání E-OP bude ještě potřeba čtečka čipových karet a aplikace E-OP, více info na https://portal.gov.cz/eobcanka/nejcastejsi-dotazy
   V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat!
   S pozdravem
   PhDr. Mgr. Marek Hejduk, LL.M. et LL.M.
   vedoucí oddělení právního odbor správních agend


Vytisknout