Školství a vzdělávání

 • Polytechnická laboratoř přivítala první učitele


  Prázdniny jsou v plném proudu, ale pedagogové ze škol Prahy 4 nezahálejí. Na začátku prázdnin proběhl vzdělávací seminář Robotika. Smyslem celé akce bylo ukázat pedagogům možnosti, jak zapojit moderní technologie do výuky. Účastníky semináře pod taktovkou organizace Eduteam přišla pozdravit a přivítat starostka městské části Praha 4 Irena Michalcová.
 • Radnice školám darovala kompostéry


  Základní škola Jílovská a mateřské školy K Podjezdu, Na Bučance a 4 pastelky úspěšně učí své děti správně kompostovat, a dostaly proto od radnice Prahy 4 jako ocenění za tuto činnost vermikompostéry Florium. Ty jim slavnostně předal radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).
 • Sportovní den pro mateřské školky s Eagles Praha


  Akce pro děti z mateřských škol, která se, z důvodu přetrvávající koronavirové situace, přesunula z baseballového hřiště sportovního areálu Eagles Praha na zahrady školek, proběhla tentokrát 16. 7. 2021 v Mateřské škole Matěchova.
 • Příměstské tábory v létě nabídnou i doučování - AKTUALIZOVÁNO


  Distanční výuka dopadla na všechny žáky škol, na některé více na jiné méně. Městská část Praha 4 si to uvědomuje, a proto na prázdniny 2021 připravuje ve spolupráci se spolkem SPORTJOY letní příměstské tábory, které kromě programu budou mít i nadstavbu ve formě doučovací části. Nyní je nově možné přihlásit dítě i na více než jeden turnus.. Více v článku ...
 • Rozšířený sportovní areál pro ZŠ Na Chodovci


  Děti ze základní školy Na Chodovci se v příštím školním roce mohou těšit na nové rozšíření sportovního areálu. Jeho součástí bude v první etapě atletická a rozběhová dráha, doskočiště pro skok daleký a hřiště pro plážový volejbal.
 • Prázdninový provoz školních družin v základních školách zřizovaných MČ Praha 4


  Rada MČ Praha 4 na svém jednání dne 2. 6. 2021 vyslovila souhlas se zajištěním letního provozu školních družin dle varianty 1. v části B svého usnesení č. 2R-44/2021 ze dne 27. 1. 2021. Více v článku ...
 • Nová sociální zařízení pro MŠ Alšovy sady


  Děti i učitelky z mateřské školy Alšovy sady budou mít brzy k dispozici nové umývárny a toalety. Součástí opravy je také rekonstrukce úklidových komor. Plán na renovaci školy schválili radní městské části.
 • Učitelé z Prahy 4 si vyzkouší nové technologie a roboty


  Městská část Praha 4 zareagovala na změnu rámcového vzdělávacího programu v oblasti informatiky a zajistila pro pedagogy ze škol, jichž je zřizovatelem, unikátní čtyřhodinový vzdělávací program Robotika od společnosti EDUteam. Málokterá škola si může dovolit pořídit široké spektrum vybavení pro polytechnické vzdělávání, a tak se pedagogové budou moci osobně seznámit s jednotlivými technologiemi, které mohou využít ve výuce.
 • Prázdninový provoz mateřských škol zřizovaných MČ Praha 4


  Rada MČ Praha 4 na svém jednání dne 19. 5. 2021 vyslovila souhlas se zajištěním letního provozu mateřských škol dle varianty 2 v části A svého usnesení č. 2R-44/2021 ze dne 27. 1. 2021. Podrobnosti a rozsah v článku ...
 • ZŠ Nedvědovo náměstí má nové hřiště


  Historická budova populární podolské základní školy k sobě získala nové školní hřiště. To vzniklo v rámci projektu sanace a odizolování suterénních prostor, které byly dlouhodobě sužovány průsakem podzemní vody. Více v článku ...
 • Školy mohou využívat antigenní i PCR testy


  Testování žáků v základních školách zřizovaných městskou části Praha 4 je zajištěno. Školy mohou pro testování využívat antigenní i PCR testy a je na rozhodnutí vedení škol, jaký způsob testování svých žáků zvolí.
 • Zastupitelé schválili dotace ve výši téměř 16 milionů korun


  Každoroční dotace i letos podpoří kulturní a sportovní projekty, protidrogovou prevenci i prevenci rizikového chování dětí a mládeže, ochranu životního prostředí, zkvalitnění zdravotní péče, integraci cizinců i sociální a prorodinné projekty. Zastupitelstvo městské části Prahy 4 totiž na svém květnovém zasedání schválilo návrh Rady MČ Praha 4 na přidělení dotací ve výši téměř 16 milionů korun.
 • Praha 4 pokračuje v šetrnějším testování žáků na přítomnost koronaviru každou středu


  Městská část Praha 4 připravila ve spolupráci se společností Pronatal zkušební testování žáků výrazně šetrnější metodou, tedy stěrem z úst. Toto testování se týká dětí, které špatně snášejí stěr z nosu. Zkušební testování se uskutečnilo na přelomu dubna a května a poté byl zkušení provoz vyhodnocen. Více na odkazu ...
 • Jak se budou otevírat základní a mateřské školy


  Od pondělí 3. května 2021 se v Praze se vrátí do lavic žáci druhého stupně základních škol. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Do mateřských škol se mohou vrátit všechny ročníky. Podrobnější informace najdou rodiče na webových stránkách škol svých dětí.
 • Praha 4 je připravena pomoci školám se zajištěním testů


  Městská část Praha 4 chce, aby byly v následujících dnech otevřeny všechny školy a to v plném rozsahu. Preferuje přitom, aby povinné testy na zjištění koronaviru byly do škol dodány těmi, kteří tyto testy vyžadují, tj. Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR či z jiných státních zdrojů. V případě, že je stát školám nezajistí, je městská část Praha 4 připravena, pokud o to ředitelky a ředitelé zřizovaných škol projeví zájem, zajistit tyto testy sama.
 • Dobrá práce, milí studenti!


  Okolí cyklostezky u branických hřišť dlouhodobě trpí nepořádkem, který zde vytvářejí lidé, jimž je zatěžko odložit pneumatiky a další odpad tam, kam patří, a pohazují ho místo toho v zeleni. Místní obyvatelé, ochotní středoškoláci a radní Tomáš Hrdinka se proto spojili, domluvili a vyrazili v úterý 27. dubna 2021 vylepšit naše společné okolí.
 • Streetbus Uličník nově vyjede i na Jílovskou


  Autobus, který pomáhá dětem a dospívajícím na území městské části Praha 4, rozšíří své působiště o další lokalitu. Kromě ulice Poláčkova, kam nízkoprahový klub jezdí vždy v sudé týdny ve středu odpoledne, přibude další stanoviště v ulici Jílovská. Tam se streetbus objeví poprvé v letošním roce 28. dubna 2021 a následně každou středu v liché týdny.
 • Praha 4 vyzkouší šetrnější testování žáků na přítomnost viru COVID-19


  Městská část Praha 4 připravila ve spolupráci se společností Pronatal, členem skupiny Medicon, zkušební testování žáků výrazně šetrnější metodou, tedy stěrem z úst. Toto testování se bude týkat dětí, které špatně snášejí stěr z nosu. Více v článku ...
 • Během části posledního dubnového týdne bude uzavřena část cyklostezky A2 v Braníku


  Ve dnech od 26. do 29. dubna 2021 bude uzavřen zhruba 350 metrů dlouhý úsek cyklostezky A2 v oblasti Braníku. Bude zde probíhat oprava povrchu kritického místa. Uzavřený úsek na cyklostezce bude mezi Lodnickou ulicí a Branickým mostem. Objízdná trasa je obousměrně vedena po klasických veřejných komunikacích: A2 – Lodnická – Vltavanů – U Kempinku – A2. Cyklisté a další uživatelé cyklostezky A2 by měli při pohybu na uvedeném objízdném úseku být opatrní a dodržovat pravidla silničního provozu.
 • Naši školáci i předškoláci testování zvládají


  Od pondělního návratu dětí do základních a mateřských škol se novým ranním rituálem stalo testování, které děti, někdy i za pomoci rodičů či vyučujících, dvakrát týdně po příchodu do škol provádějí. A jak se dnes mohla přesvědčit v Základní škole Plamínkové osobně starostka Irena Michalcová (ANO 2011), dětem to jde pěkně od ruky a vše v naprosté většinou probíhá v klidu. Testovacími dny jsou pondělí a čtvrtek.
 • Testování na přítomnost viru COVID-19 ve školách


  Přítomnost dětí, žáků a studentů ve školách je s účinností od pondělí 12. dubna 2021 podmíněno podstoupením neinvazivního preventivního antigenního testu (ve stanovené frekvenci) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. Vyplývá to z Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 6. dubna 2021.