Doprava a doprava v klidu

 • Důležité: Posílení MHD během rekonstrukce Barrandovského mostu


  Na dobu rekonstrukce Barrandovského mostu, od pondělí 16. května 2022 až do dokončení letošní etapy oprav, tedy na příštích 110 dní, posiluje Praha některé spoje veřejné dopravy.
 • V neděli omezí dopravu Volkswagen Maraton Praha 2022 - poběží se i na naší městské části


  V neděli 8. května 2022 se v Praze koná 26. ročník Pražského maratonu – Volkswagen Maraton Praha 2022 a jeho doprovodná akce dm Rodinný běh Praha 2022. Tuto významnou mezinárodní sportovní událost budou doprovázet dopravní opatření, která se budou týkat automobilové dopravy a také provozu tramvajových a autobusových linek městské hromadné dopravy. Omezení se dotknou i Prahy 4 a jejího okolí (nábřeží od Vyšehradu až po Dvorce, Nuselské údolí)
 • Rekonstrukce Barrandovského mostu začne v polovině května


  Zásadní oprava Barrandovského mostu, nejvytíženější dopravní tepny v České republice, po které denně projede 144 tisíc vozidel, začne letos 16. května. A potrvá až do roku 2026. Životnost mostu se tak prodlouží minimálně o třicet let a zvýší se jeho zatížitelnost. Na řidiče čekají opakovaná několikaměsíční dopravní omezení, která prodlouží cestu mezi pravým a levým břehem Vltavy o mnoho minut, a projeví se i na dalších místech v Praze.
 • Přípravné práce před rekonstrukcí Barrandovského mostu začnou v pátek 29. dubna 2022


  Rekonstrukci Barrandovského mostu, která odstartuje 14. května instalací dopravního omezení a 16. května stavebními pracemi, budou předcházet přípravné práce. Začnou v pátek 29. dubna 2022 v nočních hodinách a skončí 6. května 2022. I tyto přípravné práce omezí provoz na mostě. Podrobnosti v článku ...
 • Spořilovská spojka: zakrytí v nedohlednu!


  Obyvatelé Spořilova, především z okolí Spořilovské, čekají řadu let na řešení problému, který jim přináší nadměrný hluk a emise z těžké kamionové dopravy. Úlevu jim má přinést těžké zakrytí této nadměrně zatížené komunikace připravované minimálně od roku 2015. To je stále v nedohlednu.
 • V Praze 4 začala výstavba trasy metra D, obyvatelé o parkovací místa nepřijdou


  Stavba nové linky pražského metra začala ve čtvrtek 21. dubna 2022 na Pankráci, odkud metro D povede do budoucí stanice Olbrachtova. Náklady na tuto část nové linky jsou přibližně 14,5 miliardy korun a práce potrvají sedm a půl roku. Městské části Praha 4 se podařilo s hlavním městem dohodnout náhradu parkovacích míst, o která obyvatelé Prahy 4 přišli při záborech ploch pro staveniště. Budou po celou dobu výstavby nové trasy v ulici Na Strži.
 • Parkování pro ukrajinské uprchlíky


  Magistrát hlavního města Prahy vydal metodický pokyn, za jakých podmínek mohou občané Ukrajiny na územní hlavního města parkovat, resp. jako mohou získat parkovací oprávnění pro zóny placeného stání (ZPS). Podrobné Informace (v češtině i v ukrajinštině) o získání parkovacích oprávnění pro občany Ukrajiny jsou v článku na odkazu ...
 • Provoz zón placeného stání během Velikonoc


  Smíšené/fialové a návštěvnické/oranžové úseky zón placeného stání (ZPS) budou během velikonočních svátků (15. 4. – 18. 4. 2022) fungovat ve zlevněném režimu. Bude zde omezena maximální cena za den na částku podle příslušného cenového pásma. Změna se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků.
 • Metro o Velikonocích nepojede na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum


  Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) o Velikonocích vymění na lince C pražského metra další dřevěné pražce za betonové. Práce začnou v pátek 15. dubna od brzkých ranních hodin a skončí v pondělí 18. dubna 2022 před půlnocí. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Pražského povstání – Muzeum. DPP zavede náhradní autobusovou dopravu XC, která bude v provozu v úseku mezi zastávkami Hlavní nádraží a Pražského povstání. Od úterý 19. dubna 2022 bude metro na lince C opět jezdit v celé své trase.
 • Rozšíření sjízdné rampy z Barrandovského mostu


  Technická správa komunikací zahájí ve středu 6. dubna 2022 stavební práce na rozšíření sjízdné rampy z Barrandovského mostu o jeden jízdní pruh, a to v místě sjezdu na ulici Modřanská ve směru Modřany – Braník. V rámci této stavby bude přidán jeden jízdní pruh včetně úpravy dopravního značení tak, aby se řidičům lépe odbočovalo ve směru na Braník. Stavba musí proběhnout před zahájení rekonstrukce Barrandovského mostu a bude dokončena nejpozději do 1. května 2022.
 • Oprava na Modřanské zkomplikuje provoz na křižovatce s Branickou


  Technická správa komunikací (TSK) bude od 15. března do 30. dubna 2022 opravovat povrch místní komunikace I. třídy Modřanská v křižovatce Modřanská a Branická. Práce budou probíhat v šesti etapách, přičemž největší omezení čeká uživatele komunikace hned v I. etapě, tj. v době od 15. března do 19. března 2022, kdy nebude možné levé odbočení směr z centra do Branické ulice, otočení zpět bude možné až přes ulici Pikovická.
 • Branická a její okolí prošly kompletní revitalizací


  Nový povrch a mobiliář, několik desítek stromů i místo pro setkávání – to všechno získala Branická ulice spolu se svým okolím díky rekonstrukci svého zhruba kilometrového úseku. Skončily tak téměř šestileté práce probíhající v několika etapách. Opravy za téměř 90 milionů korun provedla Technická správa komunikací hlavního města Prahy.
 • Praha může odtáhnout vraky z ulic, i když není vlastníkem komunikace


  Hlavní město získalo od 1. ledna 2022 novou pravomoc, a může díky tomu odtahovat vraky či vozidla s propadlou technickou prohlídkou i z těch komunikací na území metropole, které samo nevlastní. Umožnila to novela zákona o pozemních komunikacích, která vstoupila v platnost od nového roku.
 • Praha nereaguje na žádosti městských částí o náhradu odstraněných modrých laviček


  I přes několik oficiálních žádostí, aby Magistrát hlavního města Prahy nahradil modré reklamní lavičky po zkrachovalém vlastníkovi, který měl s magistrátem smlouvu na jejich provoz, a které magistrát loni v létě odstranil ze zastávek MHD, se městské části stále nedočkaly přislíbené náhrady.
 • Praha bude koordinovat významné dopravní akce s městskými částmi


  Rada městské části Praha 4 na svém jednání 23. února 2022 vyslovila souhlas se Zásadami pro koordinaci a projednávání přípravy záměrů a návrhů pro významné dopravní stavby, dopravní změny a dopravní omezení mezi hlavním městem Prahou, Technickou správou komunikací a městskými částmi. Tento dokument upravuje podmínky pro projednávání záměrů a akcí mezi hlavním městem, jeho organizacemi a městskými částmi. Jeho uvedením do praxe má dojít ke zlepšení koordinace, vzájemné spolupráce a komunikace mezi městskými částmi a hlavním městem.
 • Jak nahlásit autovrak


  Odstraňování silničních vozidel zjevně technicky nezpůsobilých k provozu (vraků) z komunikací hlavního města Prahy zajišťuje Oddělení odtahů a vraků Správy služeb hlavního města Prahy (SSHMP). Oznámení o výskytu vraku přijímají místně příslušné úřady městských částí, místně příslušné služebny Městské policie HMP a Správa služeb HMP, Oddělení odtahů a vraků.
 • Praha 4 letos vyzkouší participativní část rozpočtu


  V rámci participativního rozpočtu mohou občané podávat podněty, které by se za vyčleněné finance mohly v Praze 4 zrealizovat. Letos se bude jednat o podněty ze tří oblastí: Regenerace zeleně, Opravy chodníků a Rozšiřování počtu parkovacích míst. Více v článku na odkazu ...
 • Vedení Prahy 4 projednalo připravovaný projekt rekonstrukce Barrandovského mostu


  Praha 4 vítá přípravu rekonstrukce Barrandovského mostu, protože jeho uzavření v případě havárie by způsobilo kolaps celého města.
 • Kvůli omikronu Praha zavádí preventivní opatření v MHD, dopravu zatím neomezuje


  Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a ROPID zavádí kvůli mutaci omikron a očekávané vlně šíření nemoci covid-19 v autobusových a tramvajových spojích MHD preventivní opatření, jejichž cílem je udržet co nejdéle na městských linkách dosavadní poloprázdninový provoz bez nutnosti dalšího omezování.
 • Parkování v ZPS po dobu vánočních svátků


  Od 23. 12. 2021 do 2. 1. 2022 bude ve smíšených/fialových a návštěvnických/oranžových parkovacích úsecích omezena maximální cena za den stání (změna se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků). V Případě MČ Praha 4, která spadá do 3. cenového pásma, je tedy maximální cena 20 Kč. Cenové zvýhodnění platí pouze u úseků, které nemají provozní dobu v celotýdenním režimu.
 • Opravená terasa na Budějovické je opět otevřena


  V pátek 10. prosince 2021 se opět pro veřejnost otevřela terasa nad jižním vestibulem metra C – Budějovická. Samotná rekonstrukce probíhala od července letošního roku a hlavní město přišla na přibližně 34 milionů korun. Výstup z metra, pokud v pondělí dobře dopadne přejímka, má být podle DPP otevřen již následující den.