Pomáháme Ukrajině


Pomáháme Ukrajině - BANNER

Na této stránce vám přinášíme základní i rozšířené informace o aktualitách spojených s pobytem obyvatel Ukrajiny v České republice. Najdete zde informace jak s celostátní působností, tak i praktické rady, tipy, pomoc a další aktivity, které se týkají městské části Praha 4 nebo hlavního města.

Stránka je průběžně aktualizována, především v oblasti novinek a aktualit.

ZÁKLADNÍ INFORMACE


(zdroj převážně Ministerstvo vnitra ČR)
 • Informační web pro občany Ukrajiny - aktuální informace k pobytovým i dalším důležitým otázkám v češtině i v ukrajinštině.
 • Informační telefonní linka: +420 974 801 802 a kontaktní email: ukrajina@mvcr.cz určený především pro ukrajinské občany.
 • Žadatelé o víza, jejichž pasy zůstaly po evakuaci konzulátů na Ukrajině v držení MZV, mohou kontaktovat resort kvůli jejich navrácení. Postup na odkazu ZDE .

NOVINKY A AKTUALITY


(nejnovější příspěvky jsou nejvýše nahoře)
123
 • Zápisy do mateřských škol se uskuteční v květnu a v červnu


  Zápisy dětí k předškolnímu vzdělávání pro školní rok 2023/2024 se letos uskuteční po dohodě s ředitelkami mateřských škol (zřizovaných MČ Praha 4) a na pracovištích mateřských škol při školách zřizovaných městskou částí Praha 4 v květnu a červnu 2023. Květnový termín se týká občanů ČR a cizinců s delším pobytem, červnový termín pak především dětí z Ukrajiny. Více a podrobnosti v článku…
 • Zápis dětí – cizinců z Ukrajiny do základních škol se uskuteční v červnu


  Zápis dětí – cizinců, kterým byla v České republice poskytnuta dočasná ochrana, do základních škol zřizovaných městskou částí Praha 4 se pro školní rok 2023/2024 uskuteční v červnu 2023. S tímto termínem vyslovila souhlas Rada městské části Praha 4. Zápisem se rozumí podání žádosti o přijetí k základnímu vzdělávání v základní škole. Více v článku ...
 • Praha 4 pomáhá a bude pomáhat Ukrajině


  Ukrajina čelí už dlouhých dvanáct měsíců nevyprovokované agresi Ruska, která porušuje její suverenitu, nezávislost a územní celistvost. V pátek 24. února 2023 uplynul rok ode dne, kdy se lidé na Ukrajině probudili do ruské invaze a milionům z nich se život obrátil vzhůru nohama. Praha 4 patří k těm městským částem, které Ukrajině a Ukrajincům výrazně pomohli a pomáhají.
 • Informace k prodloužení dočasné ochrany


  Přijetím zákona č. 20/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině, ve znění pozdějších předpisů, dostanou uprchlíci z Ukrajiny, kteří získali v České republice dočasnou ochranu, možnost jejího prodloužení až do 31. března 2024. Více a letáčky v článku ...
 • Vánoční provoz Krajského asistenčního centra a Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům


  V rámci vánočního provozu bude Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajincům (KACPU) a Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) v týdnu od 26. prosince do 30. prosince 2022 otevřeno pouze ve středu 28. prosince. V ostatních dnech budou centra uzavřena. Od Nového roku budou v provozu v obvyklé časy.
 • Koně léčili bolavé duše ukrajinských dětí


  V prosinci 2022 se uskutečnila poslední hodina integračního kroužku pro ukrajinské děti „Koně léčí a integrují“. Děti se jako vždy svezly na svém oblíbeném poníkovi Leonovi a zajezdily si i maminky na velkém koni Lugano. Potom na všechny čekalo překvapení ve formě občerstvení od pořadatelek. Při závěrečné slavnosti děti vzpomínaly na různé zážitky, které od září mezi koníky zažily a spolu s organizátorkami si opakovaly, co všechno se díky kroužku naučily a dozvěděly.
 • MŠMT spouští linku na pomoc ukrajinským rodinám / Міністерство освіти відкриває телефонну лінію про допомогу українським родинам


  Linka (+420) 234 812 345 slouží pro dotazy veřejnosti, které souvisejí se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách. / Лінія (+420) 234 812 345 призначена для загальних питаннь, які пов’язані зі шкільною освітою українських дітей в Чеських школах.
 • Ukrajincům nově pomáhá i linka sociální asistence


  Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Modrou linkou, z.s. (členem ČAPLD) a Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1 od čtvrtka 18. srpna 2022 zřizují linku sociální asistence LIA pro občany Ukrajiny na území ČR. Hlavním cílem je poskytnout této skupině lidí informace i podporu.
 • Ukrajinské děti starostce Prahy 4 jako poděkování namalovaly obrázky a zazpívaly


  Ve středu 10. srpna 2022 dopoledne se na radnici Prahy 4 uskutečnilo milé setkání. Starostka MČ Praha 4 Irena Michalcová (ANO 2011) a místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) přijali v místnosti rady skupinu žen s jejich dětmi, které utekly z Ukrajiny před ruskou agresí. Ženy přišly poděkovat za pomoc, kterou jim městská část poskytla po jejich příjezdu do České republiky.
 • Aktivity pro ukrajinské děti - volný čas / Діяльність для українських дітей - вільний час


  PRAVIDELNĚ AKTUALIZOVÁNO: Odbor školství zdejšího úřadu připravil pro děti uprchlíků z Ukrajiny malý přehled organizací a spolků, které nabízejí volnočasové aktivity v následujícím období. Informace jsou čerpány z otevřených zdrojů a z došlých nabídek a jsou pravidelně aktualizovány. Po kliknutí na článek se vám otevře letáček v PDF, kde je termín, pořadatel (organizace), věková skupina, adresa a odkaz na nabídku.
123Aktualizováno: 24.02.2023 – Vít Drbal
Vytisknout