Aktuální informace pro seniory

 • Praha 4 proti koronaviru


  Na základě usnesení Vlády ČR číslo 994 z 8. října 2020, s platností od pondělí 12. října 2020, a prodlouženého usnesení Vlády ČR číslo 1080 z 21. října 2020, s platností do 3. listopadu 2020, přijal Úřad městské části Praha 4 řadu opatření, která mají zmírnit riziko ohrožení zdraví zaměstnanců i veřejnosti s ohledem na současnou epidemickou situaci. Více na odkazu ...
 • Upozornění: zvažte v době lockdownu cestu na úřad


  Vzhledem k novým vládním opatřením v souvislosti s pandemií COVID 19 žádá Úřad městské čísti Praha 4 občany, aby důkladně zvážili osobní návštěvu Odboru správních agend v úředních hodinách pondělí 8 – 13 hodin a středa 13 – 18 hodin. Tyto úřední hodiny jsou primárně určeny pro neodkladné úkony, například požádání o občanský průkaz po jeho ztrátě či odcizení, vyzvednutí občanského průkazu v nezbytně nutném případě.
 • Nová opatření proti šíření COVID-19: Zavřou služby i většina obchodů, pohyb lidí je dále omezen


  Česko čeká od čtvrtka 22. října 2020 takzvaný lockdown. Z rozhodnutí Vlády České republiky zůstanou od 6 hodin ráno otevřené jen obchody a provozovny služeb se základními potřebami. Následující mimořádná opatření platí do úterý 3. listopadu 2020 do 23:59 hodin.
 • PVK uzavřely dočasně zákaznické centrum v Dykově ulici


  Pražské vodovody a kanalizace oznámily, že od čtvrtka 22. října 2020 až do odvolání uzavírají Zákaznické centrum v Dykově ulici. Děje se ta v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nemoci COVID-19. Zákaznické centrum bude všechny svoje služby poskytovat i nadále, ale pouze v bezkontaktním režimu.
 • Od středy se dále rozšiřuje povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest


  Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci opatření k ochraně obyvatelstva a k prevenci proti onemocnění novým koronavirem rozšířilo s účinností od středy 21. října 2020 od 00.00 hod. povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest o další místa. Jde například o motorová vozidla a veřejně přístupná místa v zastavěném území obcí a měst. Více v článku …
 • Jak zlepšit park na Fidlovačce? Napište nám svůj názor!


  Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto však poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě Městské části Praha 4. Pojďme to společně změnit! Vaše názory a nápady mohou přispět k postupné revitalizaci parku. Na vaše názory se těšíme při vyplňování ankety, která je otevřena do 11. listopadu 2020.
 • Uložení ostatků do pohřebního místa MČ Praha 4


  Městská část Praha 4 již podruhé uložila ostatky osob zesnulých v Praze 4, k nimž se nepřihlásili rodinní příslušníci, kteří by jejich pohřeb zajistili. Ostatky těchto osob byly v úterý 13. října 2020 uloženy za přítomnosti představitelů městské části do hrobky na hřbitově Nusle.
 • Stát dále zpřísňuje opatření proti šíření nákazy COVID-19


  Počínaje středou 14. října 2020 (od 00:00 hod.) budou dále zpřísněna pravidla a opatření, která mají bránit komunitnímu šíření nákazy koronavirem na území České republiky. Usnesla se na tom v pondělí vláda. Mezi nová omezení patří například uzavření základních škol, uzavření barů, restaurací a dalších stravovacích zařízení, omezení shromažďování více než šesti osob na jednom místě, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, roušky i na zastávkách a další. Více v článku …
 • Základní školy přecházejí na distanční výuku, mateřské školy zůstávají v provozu


  S účinností od 14. října 2020 od 0:00 hod. do 1. listopadu 2020 do 23:59 hod. se omezuje provoz škol konkretizovaných v usnesení vlády č. 1002. Základní školy (I. a II. stupeň) tak přecházejí na distanční výuku, která je pro žáky povinná. Distanční výuka může probíhat formou on-line či off-line při respektování individuálních podmínek žáka a personálních a technických možností školy. Více v článku ...
 • Knihovny mají otevřeno, vybrané akce budou online


  Městská knihovna v Praze má stále otevřeno a čtení doma je také jednou z mála doporučených volnočasových aktivit. Navíc, dobrá kniha může přispět k psychické pohodě a tím i odolnosti nejen proti špatným zprávám. Omezení služeb knihovny od pondělí 12. 10. 2020 z důvodu přijetí opatření proti šíření koronaviru se týkají zejména akcí a pobytových služeb.
 • Stát zpřísnil opatření proti šíření nákazy COVID-19


  Od pondělí od 12. října do 23. října 2020 platí nová přísnější pravidla, která mají zabránit nekontrolovanému šíření nákazy koronavirem. Nová opatření mají být v platnosti dva týdny a poté se mají v závislosti na aktuálním vývoji rozvolňovávat. Některá z nich proto mohou platit mnohem déle.
 • Vyvěšení vlajky České obce sokolské


  Radní Jaroslav Míth (ODS) dnes vyvěsil na historické Nuselské radnici za účasti místostarosty Michala Hrozy (TOP 09) a zástupců sokolských obcí vlajku České obce sokolské. Praha 4 si tímto aktem připomněla velmi smutný, ale zároveň významný den České republiky – Památný den sokolstva.
 • Ruší se koncert "Rodiče a děti" - Nuselská radnice - čtvrtek 15. října 2020


  V souvislosti s aktuálními vládními protiepidemiologickými opatřeními byla nucena MČ Praha 4 přistoupit na zrušení koncertu na Nuselské radnici, který se pod názvem „Rodiče a děti“ měl uskutečnit ve čtvrtek 15. 10. 2020. Děje se tak z důvodu ochrany zdraví v souvislosti s rostoucím výskytem koronaviru na území metropole. O náhradním termínu koncertu se jedná. Děkujeme za pochopení!
 • Pojďme společně dát parku Jezerka krásnější tvář! Zapojte se do ankety!


  Záleží vám na podobě unikátního parku Jezerka? Městská část Praha 4 připravuje jeho postupnou revitalizaci, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí, a i vy nyní můžete v rámci místní Agendy 21 ovlivnit, jak bude vypadat. Stačí se zapojit do naší ankety!
 • Komentovaná procházka Tržnicí Sapou


  Tip pro aktivní seniory. Omezený počet volných míst na akci pořádanou 1. 10. 2020 od 15:00 v rámci projektu „Žijeme na čtyřce společně 2020“ je stále k dispozici. Pro rezervaci kontaktujte koordinátorku projektu integrace cizinců MČ Praha 4 Mgr. Annu Chválovou, na tel. čísle 261 192 307. Prohlídky zajišťuje nezisková organizace INFO – Dráček, z.s. Díky komentované prohlídce získáte mnoho informací a zážitků!
 • Hromadné akce v Praze 4 se přesunují


  Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září 2020 a po poradě s příslušnými odbory rozhodl o tom, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat v následujících dnech. Více na odkazu ...
 • Se čtvrtkem 24. září 2020 se mění opatření proti nákaze COVID-19


  Ministerstvo zdravotnictví ČR opět zpřísnilo pravidla, která mají zamezit šíření koronaviru. Tato omezení jsou reakcí na vysoké přírůstky nakažených v posledních dnech. Nová opatření začínají platit od čtvrtka 24. září 2020 a měla by platit 14 dnů. Více na odkazu ...
 • Seniorský dům Hudečkova již má svého architekta


  Projekt moderní, multifunkční budovy seniorského domu, kombinovaného s odlehčovací službou v Hudečkově ulici na Praze 4, se posouvá do další fáze. Hodnotící tým, jmenovaný radou a složený ze zástupců městské části a nezávislých odborníků, vybral ze čtyř studií architektonický dům Projektil, zastoupený docentem Akad. Arch. Romanem Brychtou.
 • Letošní cvičení s prvky Taichi zdarma bylo ukončeno


  Děkujeme všem, kteří si i letos našli čas a přišli protáhnout své tělo na některou z lekcí zdarma cvičení s prvky Taichi pod vedením MgA. Pechové. Které probíhalo od června do září, a to již podvanácté. Doufáme, že na již tradiční cvičení v Pankráckém parku navážeme i v roce 2021. Kdy proběhne 13. ročník a městská část Praha 4 bude mít opět možnost ve spolupráci s TIME outDOOR nabídnout svým občanům možnost venkovní sportovní aktivity.
 • Velká rekonstrukce tramvajové trati začíná


  V sobotu 19. září 2020 začne rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Na Veselí, Soudní a obnova tramvajové trati v ulicích Na Pankráci mezi ulicí Na Veselí a Hvězdovou. Potrvá do 27. listopadu 2020. Tramvajový provoz se obnoví o den později. Rekonstrukce sebou přinese nezbytné dočasné omezení MHD, osobní dopravy, parkování i pohybu pro pěší. Investorem stavby je Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP).
 • Pravidla pro nošení roušek - s platností od pátku 18. září 2020


  Aby se zabránilo šíření koronaviru COVID-19, nařídilo Ministerstvo zdravotnictví ČR další mimořádná preventivní opatření. Od pátku 18. září 2020 jsou roušky povinné kromě dosavadních míst také ve třídách při vyučování pro všechny žáky, studenty i učitele s výjimkou tříd 1. stupně. O půlnoci na sobotu také musí zavřít všechny restaurace a bary až do šesté hodiny ráno. Současně od pátečního večera platí zákaz pro pořádání hromadných vnitřních akcí, kde stojí více než 10 lidí. Výjimku mají výstavy či trhy. Na akcích, kde se sedí, musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo. Restaurace, bary a kluby nesmí do svých prostor pustit víc lidí, než je kapacita míst k sezení.