Senátní volby - září 2024

senat_logo_horizontalni_modre_cz_RG - 644x176

Prezident republiky v souladu s Ústavou a příslušnými volebními zákony rozhodl o vyhlášení voleb do Senátu Parlamentu České republiky a o vyhlášení voleb do zastupitelstev krajů a stanovil dny jejich konání na:
  • První kolo senátních voleb - pátek 20. září a sobotu 21. září 2024.
  • Případné druhé kolo senátních voleb - pátek 27. a sobota 28. září 2024.
Rozhodnutí o vyhlášení voleb podléhá ještě spolupodpisu předsedy vlády.

K vyhlášení voleb dojde až publikací rozhodnutí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv .

Více o samotných volbách do Senátu najdete na jeho webových stránkách na odkazu ZDE (jak se volí, volební obvody, volební zákon a další). Volební období senátora je šestileté a každé dva roky se obměňuje 1/3 Senátu, tedy volby probíhají ve 27 z celkových 81 volebních obvodů.

MČ Praha 4 se letos v září týkají senátní volby hned ve dvou volebních obvodech. Prakticky celá městská část bude rozhodovat o obsazení senátorského postu ve volebním obvodu 20 ; menší část pak ve volebním obvodu 17 (voliči v k. ú. Hodkovičky a Lhotka). Na odkazech výše najdete popisy volebních obvodů i historii obsazení senátorských postů.

Dále zde na stránce níže najdete výrazně oddělený rozcestník - PRO VOLIČE a PRO OKRSKOVÉ VOLEBNÍ KOMISE a dole pak oblast AKTUALITY A INFORMACE.
Jednotlivé oblasti budou doplňovány (aktivovány) postupně, podle toho, jak budou informace k disposici. Informace, kterým skončí časová platnost nebo přestanou být relevantní, budou v textu přeškrtnuty.

PRO VOLIČE

PRO OKRSKOVÉ VOLEBNÍ KOMISE  (a pro zájemce o práci v nich)

AKTUALITY A INFORMACE
  • MČ Praha 4 hledá zájemce o práci v okrskových volebních komisích (OVK).

• Předběžnou přihlášku najdete na odkazu ZDE (jako PDF) nebo ZDE (jako dokument wordu).
    • Přihlášku můžete poslat e-mailem na adresu volby@praha4.cz nebo poslat poštou na adresu úřadu (Městská část Praha 4, Antala Staška 2059/80b, 140 46 Praha 4 - Krč), případně poslat datovou schránkou (na ergbrf7) či odevzdat v recepci úřadu nebo na informačních centrech (Hlavní, nám. Hrdinů, Antala Staška).
    • Práce v OVK je honorovaná a její členové mají i nárok na stravenky.
    • Více podrobností v sekci INFO PRO OKRSKOVÉ VOLEBNÍ KOMISE a pro zájemce o práci v nich

• Ve volbách do Senátu lze hlasovat s voličským průkazem. Jen ale v jakékoliv volební místnosti ve volebním obvodu, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu. S voličským průkazem vydaným zastupitelským úřadem lze hlasovat v kterémkoliv volebním obvodu na území České republiky, kde jsou volby vyhlášeny. Více o voličských průkazech najdete na webu ministerstva vnitra - konkrétně ZDE .
Sídlo Senátu Parlamentu České republiky na Valdštejnském náměstí v Praze 1 na Malé Straně.
Sídlo Senátu
Aktualizováno: 11.06.2024 – Vít Drbal