Zprávy z Prahy 4

 • Dva jízdní pruhy na sjezdu z Jižní spojky na Kačerov uleví řidičům


  Kolony, které znepříjemňují život řidičům sjíždějícím z Jižní spojky na Kačerov, letos skončí, anebo se aspoň výrazně zkrátí. Na sjízdné rampě před křižovatkou ulic Budějovická, Vídeňská a Michelská budou nově vytvořeny dva jízdní pruhy, které urychlí odbavování automobilů přijíždějících po Jižní spojce od Černého mostu, a tím zajistí v tomto dopravním uzlu plynulejší provoz.
 • Praha 4 také letos pracuje s participativní částí rozpočtu


  Městská část Praha 4 při schvalování rozpočtu na rok 2023 vyčlenila 3 miliony korun na proces participativního rozpočtování. Cílem je zlepšit stav prostředí a fungování městské části a zapojit do plánování a rozhodování veřejnost. Harmonogram a pravidla participativního rozpočtu na letošní rok dnes schválila Rada městské části Praha 4.
 • Plastika Vazby se po restaurování vrátí zpět na fasádu ZŠ Filosofská


  V souvislosti se zateplením objektu ZŠ Filosofská, které pro tuto školu v rámci energetických úspor naplánovala MČ Praha 4, musela být v úterý 17. ledna 2023 dočasně demontována plastika Jiřího Nováka nazvaná „Vazby“. Ta byla umístěna na fasádě nad hlavním vstupem do školní budovy.
 • Valorizace nájmů odpovídá polovině roční míry inflace


  Městská část Praha 4 uplatní pro rok 2023 valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví hlavního města Prahy, svěřeného městské části Praha 4, ve výši 7,55%. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části Praha 4.
 • Další zastávky získají nové přístřešky


  Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. (DPP) pokračuje v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Tento víkend (21. a 22. 1. 2023) přijde na řadu zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend pak ve směru Pražské povstání. Koncem února a na počátku března 2023 dojde k instalaci přístřešku na zastávce Divadlo Na Fidlovačce v Křesomyslově ulici ve směru na Vršovice.
 • Možnost volby v II. kole volby prezidenta ČR - covid-19


  Také v II. kole volby prezidenta České republiky mají možnost volit občané, kteří jsou v izolaci (karanténě) s onemocněním covid-19. První možností je volba z motorového vozidla (drive-in) a druhou pak volba do speciální přenosné schránky. K první není třeba cokoliv hlásit, jen je třeba nezmeškat termín - středa 25. ledna 2023 od 8 do 17 hodin a vybrat podle bydliště správné místo. Pro druhou možnost je třeba se včas telefonicky přihlásit. Podrobnosti v článku...
 • Dotační programy městské části Praha 4


  Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity obyvatel Prahy 4. Lhůta pro podání žádosti o dotaci na rok 2023 začala ve středu 11. ledna 2023 a bude ukončena ve středu 25. ledna 2022 v 18:00 hod. Více o dotacích v článku...
 • Volba prezidenta republiky - II. kolo


  Státní volební komise vyhlásila 16. ledna 2023 výsledky prvního kola volby prezidenta republiky. Žádný z kandidátů nezískal počet hlasů potřebný ke zvolení v prvním kole. Uskuteční se proto druhé kolo volby, a to ve dnech dnech 27. a 28. ledna 2023. V pátek 27. 1. budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 28. 1. pak od 8 do 14 hodin. Do 2. kola volby postoupili kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš.
 • V Braníku vzniká vodní biotop


  V polovině ledna 2023 byla oficiálně zahájena výstavba biotopu Braník na konci ulice Za Mlýnem. Dlouhodobě plánovaná investiční akce spočívá ve vybudování umělého vodního biotopu, jezera s plochou 240 m2 a maximální hloubkou 1,8 metru, s přirozenými společenstvy mokřadních rostlin a na ně vázaných živočichů ve vyvýšené nivě Kunratického potoka.
 • Volba prezidenta republiky - I. kolo - výsledky


  Státní volební komise vyhlásila 16. ledna 2023 výsledky prvního kola volby prezidenta republiky.
 • ANKETA: Jak využíváte lesy a lesoparky na jihu Prahy 4 a Praze 12?


  Praha 4 připravila ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity anketu o stavu a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýku a Modřan. V anketě lze odpovídat až do 31. ledna 2023. Více a přístup do ankety na odkazu ...
 • Od února 2023 může změna vyhlášky zvýšit cenu školního stravování


  Od 1. února 2023 připravuje MŠMT novelu vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování. Touto vyhláškou jsou upraveny, kromě jiného, dva základní ukazatele. Jsou to: rozpětí finančního limitu na nákup potravin pro stanovení výše úplaty za školní stravování a měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka - tzv. spotřební koš. Oba ukazatele se výrazně promítají do ceny stravování.
 • Zápisy do 1. tříd ZŠ na školní rok 2023/2024


  V letošním roce se zápisy do 1. tříd základních škol zřizovaných MČ Praha 4 budou konat v termínu 12. a 13. dubna 2023, s výjimkou ZŠ Plamínkové (pouze ve středu 12. 4.) a ZŠ U Krčského lesa (ve dnech 11. a 12. 4. 2023). Co budou potřebovat rodiče nebo zástupci dětí s sebou k zápisu a další podrobnosti najdete v článku.
 • Nezapomeňte si včas prodloužit parkovací oprávnění


  Blíží se konec doby platnosti parkovacích oprávnění, které Úřad MČ Praha 4 vydával během loňského roku, a proto je nezbytné si je prodloužit. Prodloužení parkovacího oprávnění si můžete vyřídit osobně nebo online prostřednictví internetu.
 • Vánoční stromky do popelnice nepatří


  Vánoční stromek zaplní téměř celou popelnici a do dalšího svozu tak znemožní její užívání. Správný postup likvidace tradičního vánočního stromku se liší podle přístupnosti popelnic na směsný odpad. Více v článku ...
 • Tradiční Novoroční koncert 2023 bude opět na Nuselské radnici


  Koncertní sezónu na Nuselské radnici zahájíme tradičně novoročním koncertem. Vstupenky v ceně 50 Kč budou v prodeji od 5. prosince 2022 na obvyklém místě - na pobočce Czech POINT v přízemí budovy Úřadu MČ Praha 4 na Budějovické. Samotný koncert se pak uskuteční v úterý 10. ledna 2022 od 17 hodin. Upozorňujeme, že vstupenky v místě a čase koncertu již nelze zakoupit.
 • Oddělení ZPS se vrací z Táborské ulice zpět na Jílovskou


  Pracoviště oddělení zón placeného stání (ZPS) se na konci roku 2022 přestěhuje ze svého dočasného působiště v Táborské ulice zpět na Jílovskou (1148/14). V Táborské ulici bude v provozu do čtvrtka 22. prosince 2022 do 12 hodin. Následně proběhne stěhování a na Jílovské se otevře od pondělí 2. ledna 2023.
 • Provozní doba úřadu mezi svátky


  Provozní doba Úřadu městské části Praha 4 bude ve dnech 27. až 30. prosince 2022 do jisté míry omezená. Hlavní omezení budou v závěru týdne, kdy ve čtvrtek 29. 12. budou fungovat některé agendy jen dopoledne a v pátek 30. 12. 2022 pak bude úřad z technických důvodů uzavřen. Více v v rubrice KONTAKTY nebo přesměrováním po kliknutí na tento článek.
 • Jak je plánován svoz směsného a tříděného odpadu během svátků


  Svozové společnosti ohlásily 20. prosince 2022, že jsou připraveny na vánoční a novoroční svoz směsného i tříděného odpadu. Na Praze 4 svoz prakticky provádí především společnost Pražské služby, a.s. V termínu od 23. 12. do 31. 12. 2022 budou zajištěny standardní pracovní směny a svoz směsného odpadu bude probíhat dle příslušných svozových plánů, tedy jako v běžných dnech. Z důvodu předpokládané větší zátěži na stanovištích separovaného odpadu bude svoz a úklid jejich okolí zajištěn v posíleném režimu.
 • Praha 4 pomůže svým školám uhradit vysoké náklady za teplo a světlo


  Deset milionů korun pošle městská část Praha 4 svým základním školám. Jsou určeny na úhradu vysokých cen energií.
 • Děti z Prahy 4 opět obdarovaly malé děti z Dětského centra při Fakultní Thomayerově nemocnici


  Už dvanáctý ročník sbírky s názvem „Děti dětem“, organizované Prahou 4 v mateřských a základních školách zřizovaných čtvrtou městskou částí, zajistil pro Dětské centrum při Fakultní Thomayerově nemocnici potřebné věci v odhadované hodnotě 400 000 korun. Celkem se do sbírky zapojily děti z 34 základních a mateřských škol.