Praha 4 si připomene konec 2. světové války a Pražské povstání řadou akcí
Na první polovinu května připravila městská část Praha 4 řadu akcí, které mají připomenout konec 2. světové války na evropském kontinentě a Pražské povstání. Dnešní Praha 4 patřila k místům tvrdých střetů vlastenců s nacisty a právě Praha 4 nabídne v roce 80. výročí osvobození Evropy od nacismu obyvatelům Prahy velkolepou podívanou, historickou ukázku dobových bojů nazvanou Barikáda 2025, a další akce.
Jejich přehled naleznete v příloze.
Hlavní událostí těchto významných připomínek bude rekonstrukce bojů z Pražského povstání v dnešní Praze 4 – Barikáda 2025, která bude dokumentovat nejdůležitější události povstání společně s klíčovými momenty, jež se udály přímo v místě konání akce a blízkém okolí.
„Za místo konání historické bojové ukázky jsme zvolili křižovatku ulic Táborská a Petra Rezka. Zde se u restaurace „Na Paloučku“ nacházela v roce 1945 poslední barikáda, na které byl zastaven postup německých jednotek do centra Prahy,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Jedná se tedy o historicky věrnou lokaci, která i jako jedna z mála prostorově vyhovuje nárokům na takovou akci. Zároveň je místo pro diváky dobře dostupné městskou hromadnou dopravou.“
Do akce se zapojí zhruba 400 účastníků z historických klubů v dobových uniformách a v civilním oblečení společně s množstvím dobové vojenské i civilní techniky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dobový vojenský tábor, včetně polního lazaretu a vojenské výstroje a výzbroje. V blízkosti místa ukázky, v ulici Na Květnici a v areálu TJ Sokol Nusle, bude po celý den vystavena vojenská technika ze sbírek Vojenského historického ústavu a soukromých sběratelů.
Omezení dopravy
Omezení dopravy v místě konání Barikády 2025 se bude týkat dvou dnů. Na středu 7. května večer je naplánováno přivážení techniky a dalšího vybavení nutného k rekonstrukci historické scény i samotné barikády, ve čtvrtek 8. května ráno budou probíhat instalace dobových vývěsních štítů a úpravy ulice. V ulicích by k tomuto datu měla být odvezena všechna zaparkovaná vozidla, příslušné dopravní značky budou v dostatečném předstihu rozmístěny.
Omezení se budou týkat také městské hromadné dopravy a to po dobu nezbytně nutnou.
Více o omezeních a změnách v dopravě naleznete zde.
„Za nutná omezení se omlouváme, avšak považujeme za důležité si připomenout tuto významnou událost a místo lidských osudů obyvatel Prahy. Dnešní městská část Praha 4 byla dějištěm nejtěžších bojů celého povstání a zároveň i mnoha tragických událostí, kdy ustupující německé jednotky masakrovaly české civilní obyvatelstvo. Celá akce je tedy zároveň uctěním jejich památky,“ uvedl starosta Ondřej Kubín.