Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Prodloužení přerušení podnikání (Iva Hurdálek Šafránková 21.10.2019 11:58) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  mám přerušení podnikání do 31.12.2019. Co mám udělat pro to, abych přerušení podnikání prodloužila? Popřípadě o jakou dobu mohu ještě podnikání přerušit?

  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 23.10.2019 11:26)
   Dobrý den,
   pokud máte přerušené provozování živnosti a hodláte po 31. 12. 2019 opět živnost přerušit, můžete již nyní tuto změnu oznámit jakémukoliv živnostenskému úřadu v ČR. Pro přerušení provozování živnosti slouží formulář změnový list , ve kterém se uvádí od kdy a do kdy je živnost přerušena. Nelze mít přerušeno na dobu neurčitou. Je na podnikateli, zda živnost přeruší na 1 rok nebo 50 let. V průběhu přerušení lze živnost kdykoliv obnovit a pokračovat v jejím provozu.
   Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Odpovědný zástupce - zrušení (Hana 20.09.2019 20:09) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chci se zeptat co mohu udělat proto, abych byla zrušena jako odpovědný zástupce. S osobou u které jsem uvedena se již nestýkam. Děkuji.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.09.2019 10:44)
   Dobrý den,
   práva a povinnosti provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce je uvedeno v § 11 živnostenského zákona. Dle tohoto ustanovení platí, že ukončení funkce odpovědného zástupce živnostenskému úřadu oznamuje podnikatel, který má povinnost do 15 dnů od ukončení funkce odpovědného zástupce ustanovit nového odpovědného zástupce.
   Pokud oznamuje ukončení výkonu funkce odpovědného zástupce sám odpovědný zástupce, musí živnostenskému úřadu současně prokázat, že o ukončení výkonu své funkce informoval předem písemně podnikatele.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zřízení volné živnosti (Renata 15.09.2019 17:17) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho trvá vyřízení žádosti o zřízení volné živnosti. Bude živnostenské oprávnění s přiděleným IČ vystaveno hned při první návštěvě živnostenského úřadu nebo to trvá déle? Slyšela jsem, že je to na počkání ale také, že tak do týdne. Jak to je? Děkuji.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 16.09.2019 11:28)
   Dobrý den,
   dle § 47 odst.1 živnostenského zákona platí, že pokud splnil ohlašovatel všechny podmínky stanovené zákonem, provede živnostenský úřad zápis do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů ode dne doručení ohlášení a vydá podnikateli výpis.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zmena adresy (Martin Choma 08.09.2019 4:53) – Živnostenský úřad
  Dodrý den jsem slovák žijíci dlouhodobě v Prahe 4.Podnikám jako osvč adresu trvalého pobytu mám stale na Slovensku.Do konce roku nám budou měnit adresu(na Slovensku(Chci se zeptat jesti stačí zmenu ohlásit písemnou formou dopisu na uřady v Prahe děkuji vám s pozdravem Choma.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 10.09.2019 11:17)
   Dobrý den,
   pokud změníte adresu bydliště na Slovensku, je nutné tuto změnu ohlásit na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR. K ohlášením této změny je nutné vyplnit změnový list, doložit doklad o změně adresy bydliště a zaplatit správní poplatek 100 Kč.
   Příslušný formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz v sekci PODNIKATEL.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Výroba svíček (Anna 19.08.2019 11:12) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, co musím splňovat v případě výroby svíček ze sojového vosku, který budu kupovat od dodavatele. Svíčky budou plnit účel dekorativní. Co vše si potřebuji zajistit, abych mohla svíčky legálně vyrábět a následně prodávat?

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Anna
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner 22.08.2019 11:31)
   Dobrý den,
    
   pokud hodláte vyrábět svíčky, tak tato činnost je obsažena v živnosti volné: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, konkrétně v oboru č. 41 výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů. Dle nařízení vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních živností, lze v rámci tohoto oboru mimo jiné vyrábět svíčky.
   Živnostenské oprávnění k výkonu živnosti volné opravňuje k výkonu činností uvedených v příloze č.4 k tomuto zákonu, tedy i k obchodní činnosti.
   Co se týká provozovny, kde budete svíčky vyrábět, tak vzhledem k tomu, že živnostenské úřady neschvalují provozovny, doporučuji Vám obrátit se s dotazem na příslušný stavební odbor dle místní příslušnosti, tj. kde se provozovna bude nacházet.    
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Volba druhu živnosti (Julija 25.06.2019 13:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  pokud předmětem mého podnikání bude příprava balených ve vaničkách potravin (např. zeleninové saláty) a následně jejich prodej v obchodě (bez možnosti konzumace přímo v prodejně) nebo na farmářském trhu, o jaký druh živnosti se bude prosím jednat - o živnost volnou (výroba, obchod a služby jinde nezařazené) nebo živnost řemeslnou ( hostinská činnost)? Dále bych se chtěla zeptat, jak to bude s volbou druhu živnosti, rozhodnu-li se saláty prodávat na váhu? Může ovlivnit nabídka ochutnávky salátů na farmářských trzích druh živnosti (tj. prodej balených výrobků s ochutnávkou)?
  Moc děkuji za odpovědi.

  S pozdravem

  Julija
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 27.06.2019 16:02)
   Dobrý den,
   dle živnostenského zákona a dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností jsou obsahem živnosti řemeslné Hostinská činnost mimo jiné: činnosti spočívající v přípravě a prodeje pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány.
   Další živností, ve které je obsažena výroba potravinářských výrobků a zpracování rostlinných surovin, je volná živnost: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, kde je obor č. 7 Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků. Obsah tohoto oboru je zní:

   Výroba potravinářských výrobků zpracováním rostlinných a živočišných surovin a potravních doplňků, přídatných a pomocných látek na potraviny určené k lidské výživě, zejména zpracování drůbeže, králíků, zvěřiny, ryb, vodních živočichů, vajec, medu, ovoce, skořápkových plodů, zeleniny, včetně výroby čistých šťáv a koncentrátů z ovoce a zeleniny, zpracování brambor a hub, výroba jedlých tuků a olejů, cukru a přírodních sladidel, kakaového prášku a směsí kakaa s cukrem, cukrovinek, čokolády a čokoládových bonbónů, úprava rýže a luštěnin, kávy, čaje, koření, výroba potravních doplňků, přídatných a pomocných látek, potravin určených pro zvláštní výživu (dětskou, kojeneckou výživu, pro bezlepkové, redukční, nízkoproteinové diety a podobně), kvasného octa a droždí, těstovin, müsli a směsí obilovin, konzervovaných a dehydratovaných výrobků. Výroba nealkoholických nápojů, stáčení a úprava balených vod a výroba dalších nápojů. Výroba vína, ovocných vín a medoviny. Výroba škrobu, potravin na bázi škrobu a dalších škrobárenských výrobků, zejména dextrinových a škrobových lepidel, hydrolyzovaných a modifikovaných škrobů pro impregnační, ztužovací a jiné nepotravinářské účely. Výroba pokrmů bez možnosti přímé konzumace v hostinské provozovně.
   Obsahem činnosti není zpracování masa velkých a malých jatečných zvířat, kromě drůbeže, králíků a zvěřiny, zpracování masa na polotovary a masné výrobky, zpracování zrnin na mouku a další mlýnské výrobky a zpracování mléka a výroba mléčných výrobků, výroba pekařských a cukrářských výrobků, zmrzliny, kvasného lihu, destilátů, lihových nápojů vyrobených studenou cestou a piva.

   Výše uvedené právní předpisy neřeší prodej na váhu ani prodej balených výrobků s ochutnávkou.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Přechod OSVČ na s.r.o. (Martin Kratochvíl 07.06.2019 12:03) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli když napřed začnu podnikat jako OSVČ mohu potom stejné živnostenské oprávnění použít pro podnikání jako sro. A pokud tak učiním, zda mohu na dané oprávnění někdy znova využít OSVČ pro současném využití jako sro. Nebo se jedná o dva různé typy a při založení sro. získám jiné živnostenské oprávnění a pokud bych už nechtěl jako OSVČ vůbec působit, je lepší toto původní oprávnění zrušit.
  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:47)
   Dobrý den,
   živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba. Jedná se o dva subjekty, které podnikají samostatně, vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost, mají rozdílné IČO a tudíž vlastní jiné živnostenské oprávnění.
   Pokud máte vystavené živnostenské oprávnění jako fyzická osoba a hodláte podnikat jako právnická osoba, máte možnost toto živnostenské oprávnění přerušit na dobu určitou nebo zrušit.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zivnostensky list pro cizince (Anastasia 09.06.2019 10:37) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych založit živnostenský list. Ale za 3 mesice odjedu z CZ. Můžu pak používat živnostenský list, když už nebudu mít dlouhodobe povolené k pobytu a nebudu bydlet v CZ?
  Děkuji moc
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:25)
   Dobrý den,
   platnost živnostenského listu je uvedena na výpisu z živnostenského rejstříku. Pokud budete mít vydán výpis z živnostenského rejstříku na dobu určitou, je dána jeho platnost uvedeným datem na tomto výpisu. Pobyt v zahraničí není rozhodující při provozování podnikatelské činnosti.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: spravni poplatky (Matus Volosin 10.06.2019 8:01) – Živnostenský úřad
  Dobry deň, môžete mi prosím poradiť na aký účet treba zaplatiť správny poplatok po podaní žiadosti o registráciu živnosti online cez web https://www.rzp.cz/elpod.html ? Nikde som žiadne číslo účtu nenašiel. Ďakujem
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:22)
   Dobrý den,
   pokud využijete možnosti podat ohlášení živnosti elektronicky
   / viz https://www.rzp.cz/elpod.html /, budete vyzván příslušným živnostenským úřadem k zaplacení správního poplatku. V této výzvě budete mít pokyny k zaplacení správního poplatku včetně čísla účtu.
   S pozdravem
   Ing. PavlaMelšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Přechod z hlavní na vedlejší SVČ (Kristýna 11.06.2019 22:29) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  budu přecházet z hlavní SVČ na vedlejší (nastupuji do zaměstnání a budu mít menší vedlejší příjem).

  Chtěla bych se zeptat, jestli mi vzniká oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu (pokud ano, který dokument prosím slouží pro tento oznam a stačí ho příp. odevzdat na podatelně?).

  Případně můžete mi poradit, jakým úřadům je ještě třeba změnu nahlásit?

  Moc děkuji za radu,

  K
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:18)
   Dobrý den,
   změnu z hlavního pracovního poměru na vedlejší pracovní poměr živnostenské úřady neregistrují. Z tohoto důvodu není povinnost podnikatelů tuto změnu živnostenskému úřadu nahlašovat.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout