Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu tazatelem není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře.

Vaše dotazy jsou zpravidla zveřejněny (včetně jména a předmětu dotazu) po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy (řešitelem, řešiteli).

Přijaty k dalšímu zpracování jsou jen jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Další podmínkou pro zpracování je uvedení celého jména (jméno a příjmení), předmětu a reálného e-mailového kontaktu.

Některé dotazy jsou řešitelem (řešiteli) zodpovídány přímo, a to na e-mailovou adresu uvedenou tazatelem při vložení dotazu. Následně se zde tedy otázka a odpověď nemusí zobrazit. Je plně na řešiteli(lích), jakou formu odpovědi (nebo jejich kombinaci) zvolí.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu .

Vyplněním povinných polí formuláře (jméno, předmět, e-mail, otázka) a jeho odesláním vyslovuje tazatel souhlas s jejich zpracováním a archivací ze strany MČ Praha 4 a s jejich využitím k další komunikaci mezi tazatelem a řešitelem (řešiteli).

UPOZORNĚNÍ: Pokud pošlete správně vyplněné údaje, tak vám z e-mailové adresy ...@publix.cz během pár minut dorazí potvrzení. Zde pro jistotu zkontrolujte i vaši nevyžádanou poštu. Pokud potvrzení nedorazí, tak jste uvedli neexistující e-mailovou adresu a váš dotaz nemůže být dále zpracován. Z výše uvedené adresy odesílá potvrzení automat a nemůže být používána k dotazům a další korespondenci. 

 Vložit otázku do tohoto tématu


*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Dotaz ohledně založení živnosti (Nikola M. 19.11.2022 14:13) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  Ráda bych si založila živnost na výrobu svíček. Ze začátku bych to ráda dělala z domova, chtěla bych se zeptat, co musím splňovat v případě výroby svíček ze sojového vosku.

  Jsem nyní na rodičovské, takže bych to měla jako vedlejší činnost. Pokud bych formular vyplnovala online, mohu se zeptat, jaky formular zvolit?

  Dekuji,
  Martikanova N.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbalv) 22.11.2022 23:42)
   Dobrý den,
   výroba svíček spadá do oboru č. 41 Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů živnosti volné : výroba obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
   Toto živnostenské oprávnění nevyžaduje odbornou způsobilost. Příslušný formulář je Jednotný registrační formulář, který naleznete na odkazu ZDE . Živnostenský zákon neřeší zda se jedná o hlavní či vedlejší činnost. Ohlásit živnost můžete na kterémkoliv živnostenském úřadu v ČR. Pokud nemáte živnostenské oprávnění, správní poplatek činí 1000 Kč.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: preruseni zivnosti (lenka 03.11.2022 8:36) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, jestliže přeruším živnost uprostřed měsíce a přihlásím se na ÚP – platím zálohy na zdravotní a sociální daný měsíc, nebo jak to funguje, prosím?
 • Otázka: Přerušení živnosti pro s.r.o. (Miky Jafar 01.11.2022 0:43) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, přál bych si přerušit živnost pro s.r.o. Jaký bude postup, bude podobný jako u přerušení pro OSVČ? Mohu také informovat FÚ, ČSSZ a VZP o přerušení přes ŽÚ? Zůstane mi povinnost podávát daň.přiznání? Děkuji za odpověďi.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 04.11.2022 9:25)
   Dobrý den,
   pokud hodláte přerušit živnostenské oprávnění právnické osobě, postačí vyplnit formulář změnový list a doručit jej na kterýkoliv živnostenský úřad v ČR. Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   Pokud hodláte prostřednictvím živnostenského úřadu informovat o této změně FÚ, ČSSZ a VZP, je nutná osobní návštěva živnostenského úřadu.
   S dotazy týkající se daňového přiznán se prosím obraťte na Finanční úřad.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Přerušení živnosti (Martin Adámek 18.10.2022 12:49) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  Při zrušení, resp. přerušení živnosti je nutná osobní návštěva úřadu, nebo lze vyřídit přes datovou schránku? Jaké jsou prosím možnosti a jak se má postupovat?
  Moc děkuji za odpověď.
  Martin A.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 19.10.2022 16:40)
   Dobrý den,
   pokud hodláte přerušit své živnostenské oprávnění postačí vyplnit formulář změnový list a doručit jej na kterýkoliv živnostenský úřad v ČR. Žádost lze doručit i do datové schránky, poštou, přes podatelnu úřadu či osobně.
   Pokud hodláte prostřednictvím živnostenského úřadu informovat o přerušení živnosti Finanční úřad, Správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu, pak je nutná osobní návštěva živnostenského úřadu. Žádost nepodléhá správnímu poplatku.
   Formulář a více informací naleznete například na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. PavlaMelšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Automatické obnovení živnosti (Lukáš Kotlorz 13.10.2022 22:15) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  ode dne 1. 1. 2020 mi byla automaticky obnovena živnost po přerušení. Již jsem se dočetl, že živnost je možno znovu přerušit (nelze zpětně). Chci se zeptat, zda bude nutné za dobu, kdy byla živnost aktivní, ale nebyla vykonávána, zasílat nějaké formuláře nebo výkazy na finanční úřad, SSZ, zdravotní pojišťovnu apod.

  Děkuji
  L. Kotlorz
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 14.10.2022 12:18)
   Dobrý den,
   pokud podnikatel oznámí přerušení živnosti, je provozování přerušeno nejdříve dnem doručení oznámení živnostenskému úřadu. Z tohoto důvodu nelze přerušit zpětně.
   S dotazy týkající se Finančního úřadu, Správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny se prosím obraťte na tyto úřady. Živnostenské úřady nejsou kompetentní odpovídat na tyto dotazy.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Živnost při rodičovské dovolené (Aneta Kůrková 04.10.2022 9:53) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  Ráda bych se zeptala, zda je možné založit si živnost při rodičovské dovolené. Resp. jaké jsou podmínky, pokud bych si chtěla založit živnost jen vedlejší - zisk z živnosti bude nižší než mzda u zaměstnavatele. Zda tedy lze podnikat pouze jako činnost vedlejší, případně co vše je k tomu potřeba a jaké jsou pak podmínky, pokud bude výdělek orientačně do výše 250.000 za rok. Podnikání by bylo v jiném oboru než práce u zaměstnavatele. Moc děkuji, Kůrková
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 05.10.2022 13:09)
   Dobrý den,
   při vydání živnostenského oprávnění živnostenské úřady nezkoumají, zda žadatel ( ka) je na rodičovské dovolené. Podmínky pro získání živnostenského oprávnění jsou pro všechny podnikatele stejné.
   Záležitosti týkající se zisku a výdělku nespadají do agendy živnostenského úřadu, z tohoto důvodu Vám doporučuji obrátit se se svými dotazy na Finanční úřad.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Umělecká a autorská činnost (Filip Kolínský 28.08.2022 12:24) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  Dočetl jsem se, že na tvorbu a následný prodej umělecké činnosti není třeba žádat o živnostenské oprávnění.

  Jedná se o činnost vedlejší, při studiu.

  Věřím, že digitální a tradiční malba/kresba a prodej kopií v podobě plakátů, placek, nálepek, magnetů a originálů (ať už autora nebo zhotovené na zakázku bez dlouhodobé spolupráce) definici splňují.


  Platí to samé i pro následující?

  Tvorba 3D modelů, jeho reprodukce (3D tisk), zpracování (barvení, přidání drobné elektroniky - diody, ...) a následný prodej. Jedná-li se o model, který lze považovat za umělecký (sošky, přívěšky a jiné módní doplňky, ...)

  Šitá textilní tvorba autorská nebo zakázková, konkrétně plyšáci a a části/komplety plyšových kostýmů/maskotů/furry s molitanovou/plastovou bází a následný prodej.  Stačí se tedy registrovat u daňového úřadu a vést daňovou evidenci?

  Platí stejné podmínky i pro příjmy ze zahraničí (objednávky z, prodeje do zemí EU, ale i mimo)?

  Děkuji,
  Kolínský
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 12.09.2022 15:43)
   Dobrý den,
   dle § 3 odst.1 písm.b) živnostenského zákona platí, že živností není využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory.
   Pro Vaše rozhodování, jaké živnostenské oprávnění by bylo nutné v případě, že by Vaše činnost spadala do činností dle živnostenského zákona, Vám doporučuji seznámit se s nařízením vlády č.278/2008 Sb. , o obsahových náplních jednotlivých živností.
   Toto nařízení vlády a více informací naleznete i na www.praha4.cz .
   Dotazy týkající se daňové evidence a příjmů ze zahraničí nespadají do kompetence živnostenských úřadů ale Finančních úřadů.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Adresa sidla (Tereza Vaňková 30.08.2022 0:09) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  potřebovala bych změnit sídlo, které mám uvedeno na ŽL na adresu svého trvalého bydliště. Je potřeba na živnostenský úřad přinést nejake dokumenty, které dovoluji si sídlo zde prehlasit nebo stačí dorazit jen s občanským průkazem bez nějakého písemného souhlasu.
  dekuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 12.09.2022 15:38)
   Dobrý den,
   pokud hodláte změnit adresu sídla na adresu svého trvalého bydliště, není potřeba dokládat právní důvod pro užívání této adresy jako sídla. Postačí vyplnit změnový list a doručit tento formulář na kterýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Správní poplatek je 100 Kč.
   Formulář a více informací naleznete i zde na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: rekvalifikace - cukrář (Nela kordiaková 19.08.2022 14:01) – Živnostenský úřad


  Dobrý den,  mám dotaz ohledně rekvalifikace na cukrářku.

  https://ivex.cz/kurzy/cukrar-uplna-kvalifikace/

  Prosím, vztahuje se rekvalifikace na cukráře na založení e-shopu s fitness a zdravými cupcaky, dorty?

  Nebo na takové odvětví je uplně něco jiného?

  Koukala jsem, že třeba na výrobu domácího pečiva je jiná rekvalifikace. Tak zda bych nedělala něco zbytečně?

  Moc děkuji  S pozdravem  Kordiaková Nela
  • Odpověď: (webmaster Roman Rogner (rrogner) 22.08.2022 17:37)
   Dobrý den paní Kordiaková,
    
   Vámi popsaná úplná profesní kvalifikace Cukrář, kód: 29-99-H/15 splňuje podmínky živnostenského zákona pro získání řemeslné živnosti „Pekařství, cukrářství“. Obsahovou náplň uvedené řemeslné živnosti najdete v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplní jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů. Tím, že získáte úplnou profesní kvalifikaci pro činnost cukrář, tak můžete ohlásit řemeslnou živnost „Pekařství, cukrářství“ v celém rozsahu a následně ji můžete v uvedeném rozsahu provozovat.
   V případě, že byste si i tak chtěla rozšířit Vaší odbornost, můžete si dodělat úplnou profesní kvalifikaci Pekař, kód 29-99-H/14.
    
   S pozdravem
    
   Robert Martišek
   Vedoucí oddělení živností a koncesí
   Živnostenský odbor
   Úřad MČ Praha 4
 • Otázka: změna příjmení (Zuzana Kladivíková 04.08.2022 11:18) – Živnostenský úřad
  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať ako postupovať v prípade zmeny priezviska po svatbe. Osvč vykonávam ako zahraničná osoba, svatba bola v ČR, trvalý pobyt.v ČR mám. Prebehne zmena údajov automaticky z registru obyvateľov alebo je potrebné ju nahlašovať? Ak je potrebné zmenu nahlásiť, stačí mi k tomu oddací list, alebo musím prísť už s novým dokladom?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 09.08.2022 8:41)
   Dobrý den,
   dle kontroly Vašich údajů v registru živnostenského podnikání dosud ke změně Vašeho příjmení v tomto registru nedošlo. Z tohoto důvodu doporučuji vyplnit formulář změnový list, ve kterém uvedete původní příjmení a nové příjmení. Ohlásit tuto změnu můžete na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR. Správní poplatek je 100 Kč.
   Změnový list naleznete na www.praha4.cz . Postačí doložit oddací list. Vzhledem k tomu, že v některých případech dochází k automatické změně příjmení v registru živnostenského podnikání, doporučuji Vám sledovat Vaše údaje v registru živnostenského podnikání na www.rzp.cz .
   S pozdravem
   Ing. PavlaMelšová
   vedoucí odboru živnostenského