Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: přerušení živnosti (Marek 25.02.2021 17:47) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, prosím je možné v této době živnost přerušit pomocí změnového listu elektronicky/zasláním na živnostenský úřad nebo musím dorazit osobně?

  Moc děkuji.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 01.03.2021 8:53)
   Dobrý den,
   ano, je možné přerušit živnostenské oprávnění elektronicky.
   Postačí vyplnit změnový list a doručit ho na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Jen upozorňuji, že nelze přerušit živnostenské oprávnění zpětně. Přerušit lze nejdříve od data, kdy se o přerušení dozví živnostenský úřad, dále je nutné v kolonce 05 uvést datum, do kdy živnost přerušujete. Řada lidí volí datum i z poměrně vzdálené budoucnosti, neb tento krok lze kdykoliv obdobným způsobem vzít zpět.
   Osobní návštěva živnostenského odboru je nutná pouze v případě, že chcete o své změně informovat prostřednictvím živnostenského úřadu Finanční úřad. Důvodem je skutečnost, že v tomto případě pracovník živnostenského úřadu musí vyplnit změnový list za vás a elektronicky zaslat Finančnímu úřadu.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: doplnění živnosti (Kateřina Procházková 23.02.2021 9:13) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  potřebovala bych doplnit živnost o Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob.
  Našli jsme si za tímto účelem odborného garanta, se kterým jsem v kontaktu. Potřebovala bych poradit co za firmu i odborného garanta doložit na živnostenský úřad?
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 25.02.2021 20:19)
   Dobrý den,
   pokud hodláte požádat o koncesní listinu poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob, odpovědný zástupce musí splňovat níže uvedenou požadovanou odbornou způsobilost:
   a) vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na strojírenství, elektrotechniku, telekomunikace nebo výpočetní techniku a 1 rok praxe v oboru, nebo
   b) vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na strojírenství, elektrotechniku, telekomunikace nebo výpočetní techniku a 2 roky praxe v oboru, nebo
   c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na strojírenství, elektrotechniku, telekomunikace, výpočetní techniku a 2 roky praxe v oboru nebo
   d) střední vzdělání s výučním listem v oboru vzdělání zaměřeném na strojírenství, elektrotechniku, telekomunikace nebo výpočetní techniku a 3 roky praxe v oboru nebo
   e) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována a 4 roky praxe v oboru.
   Dále odpovědný zástupce musí splňovat bezúhonnost. Dalším požadavkem je doložení prohlášení odpovědného zástupce, že souhlasí s ustanovením do funkce; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučinil-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
   Příslušné formuláře: Prohlášení odpovědného zástupce a Jednotný registrační formulář naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zanesení titulu (Tomáš Vyšinský 17.02.2021 14:24) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, vloni jsem dokončil vysokou školu a současně jsem OSVČ. Rád bych si nechal zanést titul i do jména v živnostenském rejstříku. Je toto možné vyřídit nějak jednoduše, např. elektronicky? Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 21.02.2021 20:59)
   Dobrý den,
   pokud vlastníte živnostenské oprávnění a chcete mít titul uvedený v informačním systému registru živnostenského podnikání, je nutné nahlásit jakémukoliv živnostenskému úřadu v ČR tuto změnu.
   Změna se oznamuje prostřednictvím formuláře změnový list , dále je nutné doložit doklad o udělení titulu. Správní poplatek je 100 Kč. Formulář naleznete na www.praha4.cz .
   Změnový list a doklad o udělení titulu je možné zaslat poštou nebo do datové schránky. Správní poplatek uhradíte na základě zaslané výzvy o uhrazení správního poplatku.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Kosmetické služby (Nikola Judlová 17.02.2021 11:03) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, mám certifikát na Lash Lifting & Lash Botox (jedná se o péči o řasy), ale nemám kosmetické vzdělání. Mohu činnost vykonávat prostřednictvím odpovědného zástupce, který má požadované vzdělání? Moc děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 17.02.2021 16:55)
   Dobrý den,
   činnost kosmetické služby jsou řemeslnou živností, která vyžaduje splnění odborné způsobilosti. Tato odborná způsobilost se prokazuje doklady o řádném ukončení středního vzdělání v příslušném oboru nebo v příbuzném oboru a dokladem o jednoroční praxi v oboru nebo dokladem o rekvalifikaci a jednoroční praxí v oboru nebo vykonání šestileté praxe v oboru.
   Pokud žadatel nesplňuje podmínku odborné způsobilosti, má možnost ustanovit odpovědného zástupce, který splňuje výše uvedenou odbornou způsobilost dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb. o obsahových náplních jednotlivých živností. Péče o řasy je obsahem kosmetických služeb.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Živnostenský list-ztráta (Jiří Majer 28.01.2021 19:41) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, při stěhování jsem ztratil živnostenský list...potřeboval bych udělat nový...jaký formulář mám prosím vyplnit? Díky
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 03.02.2021 14:18)
   Dobrý den,
   pokud jste ztratil živnostenský list, můžete požádat na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR o vydání výpisu z živnostenského rejstříku.
   Na www.praha4.cz je formulář č. 102 - Žádost o výpis z živnostenského rejstříku.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: obnoveni zivnosti (Marketa Dearden-Masova 14.01.2021 14:03) – Živnostenský úřad
  Dobry den,
  na konci roku jsme se prestehovli zpatky do Ceske republiky. Pred odchod do UK jsem podnikala jako pruvodce v cestovnim ruchu. Zivnostesky list jsem na 10 let pozastavila. Rada bych se znovu prihlasila jako OSVC. Kam mam zajit a obnovit podnikani a musim donest nejake doklady?
  Dekuji.
  Marketa Dearden Masova
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.01.2021 22:03)
   Dobrý den,
   pokud máte provozování živnosti přerušeno a hodláte pokračovat v provozování živnosti, je nutné vyplnit změnový list, který naleznete na www.praha4.cz . Tento formulář doručíte na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Obnovení ŽL jako vedlejší činnost? (Miroslav Blažek 13.01.2021 15:42) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, v současnosti mám přerušenou živnost, ale rád bych si živnost obnovil jako vedlejší OSVČ. Prosím o radu, jaké formuláře je potřeba vyplnit a jestli je nutná osobní návštěva živnostenského úřadu? Předem děkuji za odpoveď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 18.01.2021 21:58)
   Dobrý den,
   živnostenské úřady neevidují u podnikatelů, zda podnikají na hlavní či vedlejší výdělečnou činnost. Pokud hodláte obnovit své živnostenské oprávnění , je nutné vyplnit formulář změnový list, ve kterém vyplníte mimo jiné kolonku číslo 06 Pokračování v provozování živnosti (nelze zpětně) a doručíte na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR.
   Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Živnostní činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence (Tran Thoa 06.01.2021 16:30) – Živnostenský úřad
  Dobrý den. Pracuji pro účetní firm už tři roky, abych získala více účetní zkušenosti. Pokud chtěla bych založit vlastní firmu s činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence, ​​jaké budou potřebné doklady, které musím doložit? Děkuji předem.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 12.01.2021 11:40)
   Dobrý den,
   činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence je vázaná živnost, která je podmíněna odbornou způsobilostí :
   a) vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru nebo
   b) vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru nebo
   c) střední vzdělání s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru nebo
   d) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem , do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována a 5 let praxe v oboru.
   Pokud žadatel o živnostenské oprávnění nesplňuje požadovanou odbornou způsobilost, má možnost ustanovit odpovědného zástupce, který odbornou způsobilost splňuje.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: zrušená živnost (Alena Krčalova 15.12.2020 9:28) – Živnostenský úřad
  Měla jsem živnostenské oprávnění s rozdílným místem bydliště na základě plné moci majitele nemovitosti a nyní jsem se dozvěděla,že mi živnost byla zrušena,že se změnily podmínky ze strany majitele a živnost mi byla zrušena.Jakým způsobem ji mohu obnovit,jaké doklady potřebuji v případě,že nemohu mít provozovnu v místě bydliště dle občanského průkazu.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 20.12.2020 13:13)
   Dobrý den,
   pokud máte zrušené živnostenské oprávnění z důvodu, že jste nedoložila živnostenskému úřadu právní důvod pro užívání prostor, do nichž jste umístila sídlo a hodláte podnikat, je nutné na jakémkoliv živnostenském úřadu v ČR ohlásit živnost a to vyplněním jednotného registračního formuláře (najdete třeba ZDE ).
   Pokud se liší adresa bydliště od adresy sídla, je nutné doložit doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž podnikatel umístil své sídlo.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Rozšíření živnosti volné (Michal 14.12.2020 16:37) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, rád bych si rozšířil svou volnou živnost o další bod. Lze to provést emailem? Nebo musím osobně na úřad a co vse mám mít sebou? Děkuji
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 20.12.2020 13:10)
   Dobrý den,
   pokud vlastníte živnostenské oprávnění na volnou živnost a hodláte stávající obory této živnosti rozšířit o další obor, je nutné vyplnit Změnový list a doručit ho na jakýkoliv živnostenský úřad v ČR. Osobní návštěva živnostenského úřadu není nutná. Rozšíření volné živnosti je bez správního poplatku.
   Formulář a více informací naleznete na www.praha4.cz .
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout