Žijeme na čtyřce společně 2023

Také letos se můžete těšit na integrační aktivity úspěšně pokračujícího projektu Žijeme na čtyřce společně 2023. Vzdělávání, kulturní a komunitní akce, to jsou hlavní oblasti, kterými se projekt zabývá a cíleně se snaží eliminovat obraz zneužití znevýhodněného postavení cizinců v různých oblastech života.

„Hlavním tématem projektu je oblast vzdělávání cizinců, a to jak dětí, tak i dospělých a také majority, zejména pak pedagogy samotné. Oblast integrace cizinců je důležitou prioritou hlavního města Prahy,“ vysvětluje koordinátorka projektu Anna Chválová.

Rozvoj integračních aktivit na území MČ Praha 4 probíhá v úzké spolupráci s nevládním neziskovým sektorem. Byla rozšířena spolupráce s neziskovými organizacemi, které se systematicky zaměřují na cílovou skupinu cizinců.

„Usilujeme o to, aby Praha 4 byla domovem pro všechny, kdo se tu rozhodli žít, bez ohledu na jejich zemi původu a místo narození. Důležitou motivací je pro nás i fakt, že pokud zde cizinci žijí, je dobré, když se navzájem poznají. Poměrně významná část migrantů nemá povědomí o nabídce aktivit neziskových organizací a sociálních služeb,“ doplňuje koordinátorka projektu Anna Chválová.

„V poslední době jsme navázali spolupráci například se spolkem „Nová Ukrajina“. Chtěli bychom využít bohaté zkušenosti neziskového sektoru při integraci cizinců a při organizování aktivit s tím spojených. Realizace kulturních a komunitních akcí přispívá ke vzájemnému pochopení a zkvalitnění soužití, navíc jde o skvělé příležitosti, během kterých se potkávají lidé všech věkových skupin české národnosti, menšin i cizinců. Pomáháme také začleňovat děti ukrajinských uprchlíků do škol a zajišťovat jejich mimoškolní aktivity a ubytování pro ukrajinské rodiny,“ dodává k projektu 1. místostarostka Irena Michalcová.

V projektu bude realizováno dvanáct dílčích projektů, které jsou děleny na různé aktivity. Na jejich realizaci bude Praha 4 využívat i neziskové organizace. Dílčími projekty jsou následující:
• Pedagogická pracovní skupina k integraci cizinců
• Praha 4 interkulturní a jazykové překlady
• Pomoc a podpora maminek se vzdělávacím centrem MAGNUS ACADEMIA
• Jazyková dovednost a informovanost pro dospělé
• Integrační aktivity s neziskovou organizací Slovo 21
• Představení divadla fórum Nový spolužák ve spolupráci Divadelta z.s. k integraci cizinců
• Integrační aktivity s neziskovou organizací In Báze na Praze 4
• Jazyková dovednost a informovanost pro dospělé
• Společně prostě spolu
• Kurzy ČDJ pro děti – cizince
• Kulturní integrace Vietnamců se spolkem INFO-DRÁČEK z.s
• Občanské poradenství pro ukrajinskou komunitu
• Podzimní kurz kreativního tvoření v pobočce MKP Jezerka
Žijeme na čtyřce společně 2023 je aktivita pořádaná v rámci projektu na integraci cizinců spolufinancovaného Ministerstvem vnitra ČR a Městskou částí Praha 4.

Ministerstvo vnitra ČR v letošním roce integraci cizinců na lokální úrovni podpořilo projekt "Žijeme na čtyřce společně 2023" a získá dotaci ve výši 2 673 015 Kč. Městská část Praha 4 se bude na projektu podílet částkou minimálně ve výši 5% celkových nákladů.
Dotace je poskytována v souladu s usnesením vlády České republiky č. 26 ze dne 18. ledna 2016. Lhůta pro realizaci projektu je od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023.

Pro snadnější zapojení cizinců a dalších zúčastněných je i letos, po dobré zkušenosti z minulých let, hlavní informační těžiště projektu realizováno pomocí samostatné facebookové stránky, kde zájemci najdou úplně vše. Od aktualit, přes pozvánky, nabídky a události až po fotografie, fotogalerie, videa a ohlédnutí za akcemi.

Výstupy z minulých ročníků „Žijeme na čtyřce společně“ naleznete zde: 2022 , 2021 .

Důležité upozornění a aktuality k projektu Žijeme na čtyřce společně 2023:
(Pokud je tato oblast prázdná, žádné důležité či neodkladné informace nejsou)

A na závěr, po skončení ročníku 2023, jedno přehledové video

Vloženo: 04.04.2023 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 02.02.2024 – Vít Drbal