Praha 4 si připomněla výročí Pražského povstání 1945


Městská část Praha 4 si v květnu tradičně připomněla hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra. Aktuální pandemické situace umožnila uspořádat po dvou letech tyto vzpomínkové akce s účastí veřejnosti.

„V letošním roce mají slova o válce a míru, utrpení a smrti aktuální význam. Rusko napadlo suverénní a nezávislý stát – Ukrajinu, napadlo svého souseda, který ho ničím a nijak neohrožoval, a způsobilo mnoha lidem v této zemi útrapy a smrt,“ uvedla při pietním aktu na náměstí Generála Kutlvašra starostka Irena Michalcová (ANO 2011). „Už déle než dva měsíce sledujeme takřka v přímém přenosu aroganci zločiny agresora, jeho armády útočí na nemocnice a školy a na ulicích zabíjejí civilní obyvatelstvo. Současně jsme svědky hrdinského boje ukrajinských vojáků, sledujeme důstojnost obyvatel, s níž čelí zločinné ruské agresi. A denně jsme svědky toho, jaká je hodnota míru, protože válka se tentokrát přiblížila k naším domovům.“

Nynější Praha 4 patřila k centrům povstání, není proto náhodou, že v jejích ulicích je mnoho pomníků a pamětních desek, které hrdinství i oběti Pražanů připomínají.

Pražské povstání prokázalo, že v českém národě existoval velký počet lidí, kteří byli schopni a ochotni se ve jménu svobody obětovat a povstat proti silně vyzbrojenému nepříteli. V závěrečných bojích 2. světové války mělo spolu s celonárodním povstáním na ostatním území Čech a Moravy velký strategický význam, protože vázalo velké síly nacistického Německa a díky tomu došlo k zhroucení týlu německé armádní skupiny Střed. Šlo mimo jiné o jednu z největších bitev vybojovanou Čechoslováky v době 2. světové války.

Historici se stále snaží zjistit přesný počet obětí bojů Pražského povstání. Původní poválečný seznam rozšířili v posledních letech o téměř 1500 jmen na více než 3000. Stále procházejí matriky a kartotéky a snaží se vypátrat další obětí bojů o osvobození Prahy. Třetina známých obětí byla z území dnešní Prahy 4.

Praha 4 si ještě připomene vypálení Lidic (10. 6. 1942), a to v pátek 10. června v 10 hodin u růžového záhonu v ulici Za Zelenou liškou.

Po kliknutí na fotografie níže se vám otevře fotogalerie z příslušného pietního aktu.

Ve čtvrtek 5. května 2022 se v dopoledních hodinách za deštivého počasí na spořilovském Národním hřbitově uskutečnil pietní akt na počest obětí 2. světové války.
Ve čtvrtek 5. května 2021 dopoledne uctili na spořilovském Národním hřbitově na Roztylském náměstí památku spořilovských občanů, kteří přišli o své životy v letech 2. světové války starostka Irena Michalcová (ANO 2011), místostarosta Michal Hroza (TOP 09), radní Tomáš Hrdinka (ANO 2011), Filip Vácha (TOP 09) a Patrik OPA (ODS).

Ve čtvrtek 5. května 2022 se za krásného počasí ve 14 hodin v horní části parku Na Jezerce uskutečnil pietní akt u pomníku Zpravodajské brigády. Radnici MČ Praha 4 zde zastupovali první místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS) a předsedkyně Výboru pro bezpečnost ZMČ Praha 4 Lucie Michková (ODS) spolu s dalšími členy rady městské části.
V odpoledních hodinách si připomněli v parku Jezerka památku padlých příslušníků Zpravodajské brigády 1. místostarosta Zdeněk Kovářík a předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva MČ Praha 4 Lucie Michková (oba ODS).

V úterý 10. května 2022 před polednem proběhl za krásného počasí pietní akt u čerstvě opraveného památníku Tří odbojů a následně pak i u busty generála Karla Kultvašra, která se nachází na boční straně Nuselské radnice.
V úterý 10. května 2021 si městská část Praha 4 připomněla památku účastníků Pražského povstání a velitele povstaleckých vojsk v Praze generála Karla Kutlvašra položením věnce k památníku na náměstí, které nese generálovo jméno, a rovněž položením věnce u generálovy busty na budově Nuselské radnice.

Zveřejněno: 12.05.2022 – Vít Drbal
Vytisknout