Zemřela čestná občanka Prahy 4 Ludmila Třísková

Ve věku 93 let zemřela 22. března čestná občanka Prahy 4 a významná česká vědkyně Ludmila Třísková.

Ing. Ludmila Třísková, CSc.„Jsou zprávy, které se neříkají snadno a tato k nim bohužel patří,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Odchodem paní inženýrky Třískové ztrácíme výjimečnou osobnost, která nám svým životem a svou vědeckou činností připomínala význam a hodnotu vzdělání, a je tak pro nás i další generace významnou inspirací.“

Ing. Ludmila Třísková, CSc., se narodila 1. ledna 1931. Spolu s manželem Ing. Pavlem Třískou, CSc., byli dlouholetými zaměstnanci Akademie věd, nejdříve Geofyzikálního ústavu, poté Ústavu fyziky atmosféry v Praze 4 na Spořilově. Oba patřili k zakladatelům kosmického a ionosférického výzkumu v naší republice, oba se naprosto zásadním způsobem podíleli na realizaci družicového programu Magion. Ve vědě dlouho aktivně působili, a pomáhali tak vychovávat další generace vědců.

Ludmila Třísková i její manžel Pavel Tříska se stali čestnými občany Prahy 4 společně v roce 2010.

Zveřejněno: 25.03.2024 – Vít Drbal