AKTUÁLNĚ Z PRAHY 4

 • PVK zpřísňují opatření v boji s koronavirem


  Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oznámily, že v reakci na zhoršující se epidemickou situaci zpřísňují vlastní bezpečnostní opatření, aby i v této situaci byla společnost schopna plně zajistit úpravu a distribuci pitné vody a čištění odpadních vod. Pražané se nemusejí o kvalitu pitné vody obávat, tu PVK stoprocentně garantují.
 • Další zpřísnění: Vláda nařídila povinné respirátory


  Vláda ČR rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti nemoci COVID-19. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a šíření britské mutace budou muset lidé od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února 2021 v MHD, v obchodech, na úřadech a v dalších místech s větší koncentrací osob nosit povinně respirátory (nejméně třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu). Další možností jsou nanoroušky, popřípadě dvě na sobě nasazené chirurgické roušky.
 • Úřad městské části Praha 4 je otevřen a pracuje


  Nouzový stav vyhlášený Vládou ČR na základě žádosti krajských hejtmanů platí od pondělí 15. února 2021 na dobu 14 dní. V nově vyhlášeném nouzovém stavu vláda upravila provoz úřadů, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Většina dosavadních protiepidemických opatření zůstává v platnosti.
 • Pro pas, občanku nebo parkovací oprávnění nově i přes on-line rezervaci


  Městská část Praha 4 spustila on-line rezervační sytém pro vybrané agendy. Zatím jsou v nabídce ty nejžádanější činnosti, tedy vyřizování osobních dokladů a evidence obyvatel a také parkovací oprávnění. Občané mají nyní nově možnost si rezervovat termín pro jednání na těchto pracovištích Úřadu MČ Praha 4.
 • Jak se starat o respirátor a nanoroušku: Doporučení České lékárnické komory


  Od čtvrtka 25. února 2021 platí přísnější pravidla pro zakrytí úst a nosu zejména v místech s vysokou koncentrací osob. Obyčejná látková rouška už nestačí, je třeba mít respirátor FFP2 (KN95), v obou variantách bez výdechového ventilu, nebo dvě chirurgické roušky na sobě, popřípadě nanoroušku. Česká lékárnická komora radí, jak se o tyto ochranné pomůcky starat.
 • Od března budou pokračovat stavební práce na komunikaci Chodovská


  Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března 2021 další práce na komunikaci Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června 2021. Jedná se o pokračování akce „Chodovská, Praha 4, úsek U Plynárny – Jižní spojka“ zahájené v roce 2020, ve které proběhly opravy přípojek uličních vpustí a zároveň byly opraveny autobusové zastávky.
 • Registrace k očkování krok za krokem


  Od 15. ledna 2021 se mohou k očkování proti nemoci COVID-19 registrovat všichni obyvatelé České republiky, kteří jsou starší 80 let. Možnost objednat si konkrétní termín k očkování na konkrétním místě ale závisí na dodávkách vakcíny. Podle typu vakcíny pak proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Registrace k očkování a rezervace termínu probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na webu: registrace.mzcr.cz (popřípadě: crs.uzis.cz ). Více v článku ...
 • Pošta dopředu avizuje mimořádnou odstávku provozu datové sítě a omezení poboček


  Česká pošta oznámila, že připravuje mimořádnou odstávku provozu datové sítě. V rámci této akce dojde k souvislému výpadku služeb, kdy nebudou dostupné veškeré centrální systémy a síť České pošty. Odstávka provozu datové sítě je zcela mimořádná a týká se všech poboček České pošty, tedy i pošty Praha 4, Na strži 1709/42. Odstávka se uskuteční po dobu nezbytně nutnou, a to od pátku 19. března 2021 od 19 hodin do pondělí 22. března 2021 do 04 hodin.
 • Družicová analýza vegetace, zástavby a mikroklimatu Prahy 4


  Obyvatelé Prahy 4 většinou svoji městskou část dobře znají, nyní se na ni mohou poprvé podívat z vesmíru. Odborná studie, vypracovaná ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské vesmírné agentury, se zabývá využitelností metod tzv. dálkového průzkumu Země (DPZ) pro potřeby Prahy 4. Současně je určena jako vzdělávací materiál pro učitele a jejich prostřednictvím i pro žáky základních školy ve správě městské části.
 • Projekt „Nesoudíme. Pomáháme." pomáhá těhotným ženám a dívkám


  Městská část Praha 4 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme." veřejně prospěšné iniciativy Hnutí Pro život ČR. Jeho cílem je pomáhat těhotným ženám a dívkám, které okolnosti nutí k ukončení těhotenství přesto, že by si své dítě rády ponechaly.
 • Nová kuchyně pro mateřskou školu Jitřní


  V mateřské škole Jitřní právě finišuje generální rekonstrukce kuchyně, během které budou prostory vybaveny moderním gastroprovozem, jehož součástí je i nová vzduchotechnika, rozvody a odpady. Mateřská škola bude mít navíc nový zásobovací výtah, podlahy a kompletní obložení.
 • Starostka Irena Michalcová blahopřála k narozeninám čestnému občanu Jaroslavu Němečkovi


  Narozeniny oslavil v únoru ilustrátor, výtvarník a sochař Jaroslav Němeček, tvůrce slavného Čtylístku. Hodně zdraví a další tvůrčí úspěchy mu v redakci Čtyřlístku popřála starostka Irena Michalcová (ANO 2011).
 • Nová krmítka v plochách zeleně


  Městská část Praha 4 instalovala v parcích a ostatních plochách zeleně krmítka pro ptactvo. Postará se též o pravidelné doplňování potravy.
 • Projekt PinCity občany Prahy 4 zaujal


  Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní (komunitní) rozvoj v Praze 4. Více v článku ...
 • Upozornění: v lese v Hodkovičkách se bude v únoru a březnu kácet


  Lesy hlavního města Prahy informovaly naši městskou část, že v únoru a březnu 2021 budou odstraňovat stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě "U Cortéze". Žádají proto návštěvníky lesa, aby dbali zvýšené pozornosti při pohybu v těchto místech.
 • Narozeninová gratulace čestné občance Aleně Vorlové


  MUDr. Alena Vorlová se narodila v roce 1930 v Praze. Do poloviny 90. let pracovala jako lékařka. Po smrti svého manžela Jiřího Vorla spravuje rozsáhlou sbírku loutek, které její muž nasbíral za téměř půlstoletí. Sbírka čítá přes 2 000 historických loutek, její část je k vidění v expozici na zámku Dobříš.