prof. PhDr. František Dvořák, DrSc.

František DvořákProf. PhDr. František Dvořák, DrSc., se narodil 17. dubna 1920 v obci Červenka v Olomouckém Kraji a je významný český historik umění.

Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor dějiny umění a estetiky. Do roku 1958 působil jako asistent prof. Václava Viléma Štecha na Akademii výtvarných umění. V roce 1960 byl přijat jako odborný pracovník do Národní galerie a v dalších letech vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1969 se stal docentem dějin umění a přednášel 16 let na Palackého univerzitě v Olomouci. Od roku 1950 působil také na Filmové fakultě AMU v Praze, v roce 1993 byl jmenován profesorem na FF UK.

V roce 2010 mu prezident Václav Klaus udělil Zlatou plaketu prezidenta republiky za přínos českým dějinám umění a pedagogickou, publicistickou i osvětovou činnost.

Je autorem 35 uměleckých monografií, některé z nich vyšly v několika světových jazycích. Do historie českého výtvarného umění se zapsal monografickými studiemi věnovanými především tvorbě Františka Tichého, Jana Zrzavého, Cyrila Boudy, Zdeňka Hajného, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna nebo Václava Špály.

Do povědomí širší veřejnosti se zapsal jako autor televizního cyklu vyprávění o historii Karlova mostu v pořadu Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem.

František Dvořák zemřel 9. listopadu 2015 ve věku 95 let.

Aktualizováno: 05.01.2016
Vytisknout