Změna barvy uličního osvětlení povede k větší bezpečnosti a úspoře energie


Změna barvy uličního osvětlení povede k větší bezpečnosti a úspoře energie.Změna barvy uličního osvětlení povede k větší bezpečnosti a úspoře energie.
Na snímku vlevo osvětlení před výměnou a vpravo po vyměně (Branická ulice).

V Praze 4 právě probíhá masivní výměna typických žlutých nízkotlakých sodíkových výbojek za nové LED lampy s bělejším světlem. Hlavní důvodem, proč se k tomu společnost Technologie hlavního města Prahy odhodlala, je skutečnost, že sodíkové výbojky se přestaly vyrábět a zásoby se tenčí. V hlavním městě, kde budou postupně vyměněny statisíce svítidel, bude po výměně podstatná energetická úspora.

„Technologie proto i ve spolupráci s městskou částí Praha 4 v parcích Jezerka a Na Fidlovačce několik let testovaly možnosti osvětlení LED lampami, aby mohly postupně, až na výjimky historického centra, kde se dále budeme setkávat s nazelenalým plynovým osvětlením a žlutým nasvícením památek, najet na tento systém v celé Praze,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011).

Jako ideální kompromis mezi vyšší bezpečností, kterou poskytuje bělejší světlo díky věrnějšímu podání barev, energetickou úsporou (čím bělejší světlo, tím větší úspora) a pocitovou přijatelností pro obyvatele (studenější světlo je v noci obecně hůře snášeno a nehodí se pro navození spánku) byla zvolena teplota chromatičnosti LED lamp 3000 Kelvinů (vnímána jako žlutobílá) oproti zhruba 2000 Kelvinů (vnímána jako žlutá) u sodíkových výbojek.

„Velkou výhodou jsou i nová stínidla, která světlo pouští jen minimálně do stran a nahoru, tedy lampy nesvítí do oken, což jistě ocení lidé bydlící v uliční zóně v nejnižších patrech. To ostatně mohu i já teď po výměně u nás v ulici potvrdit,“ uvedl dále radní Hrdinka. „Lampy tak při bočním pohledu jakoby méně září, ale na silnici nebo chodníku je i při nižším příkonu oproti sodíkovým výbojkám světla dostatek.“

K tématu LED lamp a jejich barvě se objevuje mnoho různorodých názorů jednotlivých zájmových skupin, nicméně, jak už bylo uvedeno, jde podobně jako v jiných evropských metropolích o kompromis několika důležitých faktorů.

„I když i mně se víc líbí spíše žlutá Praha, která se tímto odlišuje od západních metropolí, výsledný kompromis respektuji. I žlutooranžové světlo společnost Technologie umí, což demonstruje třeba v parku Na Fidlovačce, kde lampy na noc zežloutnou až na 1800 Kelvinů, avšak na úkor energetických úspor a bezpečnosti,“ uzavřel radní Tomáš Hrdinka.

Více o tomto tématu a složitosti uvedeného kompromisu je možné se dočíst na webu Pincity. Zde jsou informace, jak MČ Praha 4 se společností Technologie hlavního města Prahy testují v parku Jezerka systém různé intenzity osvětlení v reakci na pohyb osob parkem (https://praha4.pincity.cz/projekty/63-nove-verejne-osvetleni-v-parku-jezerka) a v parku Na Fidlovačce také různou teplotu barev v průběhu noci (https://praha4.pincity.cz/projekty/64-nove-verejne-osvetleni-v-parku-na-fidlovacce). 
Dále se problematice teploty LED osvětlení z různých úhlů pohledu věnuje článek na odkazu https://insite.ipwea.org/led-street-lighting-debate/ (anglicky).









Zveřejněno: 09.12.2024 – Vít Drbal
Vytisknout