Životní jubileum oslavil čestný občan Prahy 4 Jaroslav Němeček

Významné životní jubileum oslavil v únoru ilustrátor, výtvarník a sochař Jaroslav Němeček, tvůrce slavného Čtyřlístku. Hodně zdraví a další tvůrčí úspěchy čestnému občanu Prahy 4 k jeho osmdesátým narozeninám popřáli starosta Ondřej Kubín (ODS) a 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO 2011).

Jaroslav Němeček se narodil 20. února 1944 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, od roku 1965 pracuje na volné noze. Z počátku ilustroval plastické pohádkové knížky, leporela a omalovánky, první obrázkový seriál nakreslil pro Mateřídoušku. V roce 1969 nakreslil a napsal první číslo legendárního Čtyřlístku, který vychází dodnes, a stal se tak nejdéle vycházejícím českým dětským komiksem.

Ve své tvorbě se Jaroslav Němeček věnoval také keramice, díla vystavoval po celé Evropě. Pro dolnorakouské město Retz vytvořil kašnu a sochu sv. Margarety, s německými egyptology spolupracoval na vytváření replik hrobek egyptských králů a královen. V roce 2007 byl na mezinárodním Komiksfestu uveden do komiksové Síně slávy.

V letošním roce vysílá příběhy party kamarádů ze slavného Čtyřlístku ve Večerníčku Česká televize.

Životní jubileum oslavil čestný občan Prahy 4 Jaroslav Němeček

Zveřejněno: 21.02.2024 – Vít Drbal