Zažít město jinak 2022


Zažít město jinak
Ilustrační foto z minulého ročníku

Za Zelenou liškou, Záběhlice, Adamovská, Jílovská, Na Nivách, Nová cesta to jsou lokace, které se v sobotu 17. září 2022 přidají k sousedské slavnosti "Zažít město jinak". Lokace jako Krč (již 1. 9.), Fidlovačka (již 3. 9.), Braník (již 10. 9.) mají, stejně jako v minulých ročnících, mírně předsunuté termíny.
 
Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Program jednotlivých lokalit se postupně objeví na webových stránkách: www.zazitmestojinak.cz.
 
ZMJ je založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím.
 
Nad projektem převzal záštitu místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).
 
Zažít město jinak – místa a program - odkaz na: www.zazitmestojinak.cz/locations_/praha)
Zatím známé informace a pozvání z lokací na Praze 4 (k 4. 8. 2022)Za Zelenou liškou
Máte rádi sídliště Zelená liška? Pojďme ho mít společně ještě raději! Protože tohle místo je krásné, ale trochu ospalé, rozhodli jsme se uspořádat tu pro vás i nás první místní ročník sousedského festivalu Zažít město jinak.
 • Odehraje se na ulici, chodnících a travnatém pásu v ulici Za Zelenou liškou, mezi areálem Teologické husitské fakulty a restaurací Zelená liška.
 • Program napoprvé zaměříme hodně na děti, aby místo poznali i jinak než jako velké parkoviště pro auta. Ale myslíme i na dospělé – ať při ochutnávkách doma připravených lahůdek a limonád, posezením u sousedského grilu nebo poslechem hudby malých i velkých umělců z okolí.
 • Chceme připomenout místní historii – jak předválečnou, tak tu, která silně poznamenala zdejší čtvrť na konci války.
 • Chceme, aby tato akce nebyla jen zábavným víkendem, ale příležitostí se víc potkat, mluvit o minulosti a budoucnosti této čtvrti a třeba i nastartovat společné aktivity k vylepšení místa, kde žijeme.
Kontakt: Jana Papajová - ja.papajova@gmail.com

Sídliště Spořilov
Akce bude probíhat v podobě pikniku na travnaté ploše a stolky na přilehlých cestičkách mezi ulicemi Bojanovická a Měchenická, hned za policejní stanicí. Začátek ve 13:00. Konec v 19:00 nebo až se nám bude chtít jít domů.
 • Budeme popíjet čaj, kávu nebo domácí limonády.
 • Kdo bude mít zájem může si zahrát pétanque či kuličky na cestě. Skládat origami, vlaštovky a jiné skládanky.
 • Lidé také mohou donést na ochutnávku domácí marmelády či koláče.
Kontakt: Tomáš Kohl - tumleh@seznam.cz

Fidlovačka - již 3. 9.!
Ve spolupráci s Divadlem Na Fidlovačce proměníme přilehlý park Fidlovačka ve velké sousedské setkání a vytvoříme pozdně letní atmosféru plážovo-piknikového stylu.Středobodem našeho programu bude velký piknik na předem uklizené travnaté ploše parku.
 • Návštěvníci si budou moci od přizvaných lokálních prodejců naplnit vlastní, příp. upcyklovaný na místě zakoupený piknikový košík.
 • K dispozici budou deky a polštáře k sezení, po celou dobu bude hrát náš skvělý nuselský DJ TIM OTIS a s přicházejícím večerem spustíme LETNÍ KINO!
 • Piknikování bude možné propojit s okukováním a nakupováním báječných vintage kousků na dnes už téměř legendárním blešáku NUSELSKÉ BLEŠKY.
 • Po celé odpoledne bude připraven program KNIHOVNY JEZERKA: divadelní představení, workshopy a bibliobus. Nastudovanou divadelní hru předvedou i frekventanti letní divadelní školy DIVADLA NA FIDLOVAČCE.
 • Pro děti bude také připraven aktivní program ve stylu playstreet / hravá ulice, v našem případě HRAVÝ PARK: slackline, švihadla, lezení po stromech aj. Kolem fontánky před divadlem bude vytvořena CHILL-OUT ZÓNA k osvěžení a relaxaci.
 • A konečně – pro předem přihlášené zájemce proběhne KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA po bezprostředním okolí pod taktovkou předního nuslologa.
Kontakt: Lucie Štádlerová - luc.stadlerova@gmail.com

Adamovská
Program:
13:30 – 17:30 – DÍLNY a PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
15:00 a 16:30 – Divadlo pro děti
15:35 – Vystoupení tanečního studia BeDance
16:00 – GUMP – pes, který naučil lidi žít – povídání s autorem a autogramiáda knihy
17:00 – Vystoupené – lidové písně s harmonikou
13:30 – 17:30 – Florbal a turnaj pingpong
Kontakt: Radek Juriš - r.juris@seznam.cz

Jílovská
Co by to bylo za živou Jílovskou bez loutek a divadla!
 • Už teď víme, že kromě pohádek našeho loutkového divadla Zvoneček se můžete těšit i na Dášenku v podání kamarádů z Říše loutek nebo divadlo Láryfáry!
 • Další program pro vás pečlivě připravujeme!
Kontakt: Denisa Kábrtová - 775 472 728 - denisa@zvonecek.info

Krč - již 1. 9.!
Těšíme se již na sedmý ročník našeho pouličního festivalu. Můžete s námi zažít sousedskou atmosféru, pohodovou hudbu, akce pro děti, dobré pití a mnoho dalších. Každý rok rosteme a i letos to bude zase všechno JINAK.
15:00 – 19:00 Čtyřka sportuje
16:30 AJETO! (Domov Sulická)
17:30 promítání fotografií a přednáška na téma staré krče
18:00 koncert Martin Beran s kapelou
19:00 Petra Magdová
19:30 Country kapela a taneční vystoupení Nautilus
 • Celý den historický ruční kolotoč, historická střelnice, malování na obličej, perníkářská dílnička a další tvořivé dílničky.
 • Mexické bistro Fosil, poctivé domácí langoše, Face Latte Art, dorty a zákusky od Lucky a další dobroty k jídlu a pití.
Kontakt: Aleš, Iveta a Dan - sidlistekrc@gmail.com

Na Nivách
Loni jsme si to užili. Děkujeme za to všem nadšeným sousedům i náhodným kolemjdoucím. I pro letošní rok máme spoustu nápadů na program. Určitě nebudou chybět soutěže, workshopy, hudba a o něco dobrého na zub nouze také nebude.
14:00 Výstava historických fotek
15:30 Pro děti - Divadlo KaKá
16:30 Zažij město po tmě - Myslíš, že znáš ve své ulici každý kout? A zvládneš to i potmě? Krátká, ale intenzivní procházka s průvodcem ze Světlušek.
Kontakt: Jana Kašparová - Kasparova.ja@gmail.com

Nová cesta

Kontakt: Jan Tilinger - 608 522 854 - jan@tilinger.com

Braník - již 10. 9.!

Kontakt: Luděk Listík - llistik@seznam.czVloženo: 19.07.2022 – webmaster Roman Rogner   |   Aktualizováno: 04.08.2022 – Vít Drbal
Vytisknout