Veřejnost je pro zachování přírodního rázu parku Kavčí hory
Obyvatelé Prahy 4 měli možnost seznámit se na další komentované procházce s dosavadními výsledky práce na vizi dalšího směřování parku Kavčí hory a přilehlých přírodních památek Dvorecké stráně a Podolského profilu. Setkání vedl docent Matouš Jebavý, vedoucí Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity.
Účastníci procházky především kladně hodnotí především klidný přírodní ráz parku. Ocenili návrh vytvoření průhledů na hraně svahu, výsadby stromů podél cest a na vhodných místech centrální louky nebo doplnění mobiliáře. Poptáváno je "přírodní" hřiště pro mladší i starší děti. Kladně byl přijat také návrh na využití louky v blízkosti bistra jako příležitostného letního kina nebo vytvoření naučné stezky. Účastníci naopak nepovažují za příliš vhodné další funkční zónování parku a vznik formálních rekreačně-sportovních ploch.
Účastníkům byly představeny výsledky analýz, hlavní motivy připravovaného návrhu a v neposlední řadě také poznatky z koordinačního jednání se zástupci České televize, AFK Slavoj Podolí a Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.
Hlavním pozemkovým vlastníkem v území je Česká televize. Východní okraj řešeného území představuje územní rezervu pro dlouhodobé rozvojové plány ČT. Další plochy v majetku ČT by měly mít nadále přírodně-rekreační využití. Limitujícím faktorem rozvoje parku jsou omezené investiční možnosti České televize.
Přírodní památka Dvorecké stráně se nachází na pozemcích soukromých vlastníků, kteří s hlavním městem nespolupracují, takže ochrana a rozvoj přírodní památky jsou zde velmi obtížné.
Mnohé účastníky překvapilo, do jaké míry jsou obě přírodní památky ohroženy expanzí dřevin, které je v zájmu ochrany přírody žádoucí v prostoru přírodních památek redukovat.
Debatovalo se rovněž o horší dopravní obslužnosti a omezené parkovací kapacitě území, s nímž se potýká Česká televize a AFK Slavoj Podolí. Naproti tomu návštěvníci z blízkého okolí buď chodí do parku Kavčí hory pěšky, nebo dojíždějí na kole. Omezenou dostupnost motorovou dopravou proto vnímají spíše jako výhodu.
„Děkuji všem účastníkům za podnětnou diskusi. Zpětná vazba klíčových hráčů v území a veřejnosti bude nyní zapracována do krajinářské vize území. Ta bude hotová koncem letošního roku a poslouží jako podklad pro plánování správy a rozvoje území ve střednědobém až dlouhodobém horizontu," upřesnil další postup místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).
ZDE je možné prohlédnout si knihu analýz.