Pražští policisté v protinacistickém odboji


Zatímco existence odbojové skupiny Obrana národa, na jejímž založení se v Protektorátu Čechy a Morava podíleli příslušníci bývalé československé armády a která působila například i v Praze 4 na Spořilově, je dostatečně známá, odpor policie proti nacistické okupaci je prakticky neznámou kapitolou českého odboje. Přitom boj nuselské policie za svobodu začíná již v samém počátku německé okupace, v roce 1939.

50. policejní revír se nacházel v budově dnešního Obvodního ředitelství policie Praha IV v ulici U Plynárny. Policie zde sídlí již dlouhou dobu, ale nebylo tomu tak vždy. Původně to byl hotel Ariel, po kterém nám dodnes zbyl název přilehlé ulice Za Arielem. Právě zde, v tomto nenápadném žlutém rohovém domě, se psala historie a zdejší policisté se svými skutky a oběťmi zapsali do dějin národního odboje proti Třetí říši.

Odbojová skupina strážmistra Šulce

Jeden z příslušníků nuselského komisařství strážmistr Stanislav Šulc byl již v březnu 1939 pověřen organizováním hnutí odporu a zpravodajské činnosti. Skupina kolem něho byla do roku 1943 organizována Obranou národa a vedena jako policejní odbojová skupina Sázavský. Hlavní činností strážmistra Šulce bylo včasné varování před zásahy policie nebo gestapa a obstarávání nepravých dokladů. V roce 1943 pak byla tato skupina začleněna přímo pod legendární vojenský oddíl Železo, se kterým se pak zúčastnila bojů v době květnového povstání. Spolu s dalšími policisty 50. policejního revíru – Křížkem, Koutkem, Kubelkou, Čapkem a Váchou, za svoje peníze ilegálně pořizovali zbraně, které ukryli právě v kanceláři velitele kapitána Koutka a dále pak v garáži budovy. Šlo o šest samopalů, pět pušek, jeden lehký kulomet, 7 500 nábojů a 242 ručních granátů. To byl jejich příspěvek bojující Praze.

Strážmistr Rudolf Křížek padl 8. května 1945 v bojích Pražského povstání na Jezerce. Nebyl však jedinou obětí z řad příslušníků 50. policejního revíru. Strážmistr Vlastimil Harapes utrpěl už 7. května 1945 v bojích na Pankráci těžká zranění, kterým o deset dní později – již v míru – podlehl.

Odbojová skupina strážmistra Šulce však nebyla jedinou, která na nuselském revíru působila. Další byla odbojová skupina, soustředěná kolem strážníka Františka Machka.

Odbojová skupina strážníka Machka

František Machek od začátku okupace spolupracoval s dalšími policisty – Svačinou, Dolejšem, Leblem, Haklem, Kmínkem, Vrbou, Šafránkem, Hartmanem a policejním lékařem Müllerem. Spolupracoval i s civilními a vojenskými představiteli domácího odboje. Machek sám byl styčným orgánem pro ústředí domácího odboje. Podílel se na distribuci ilegálního časopisu V Boj, protinacistických letáků a dalších tiskovin.

Také Machek opatřoval nepravé doklady a občanské legitimace, ukrýval osoby, prchající před gestapem. Spolu se Svačinou a Dolejšem organizoval první bojové skupiny. Zorganizoval tak 18členou skupinu k ochraně budovy rozhlasu, 12členou skupinu k obsazení továrny Janeček v Michli a 10členou destrukční skupinu. Spolupodílel se na organizování domácího odboje na Českomoravské vysočině a na Táborsku, kam jednotlivě dovážel spolu s dalšími přechovávané zbraně, třaskaviny a propagační materiál.

V rámci zatýkání gestapem, jež postihlo český odboj, byl 14. března 1941 zatčen i František Machek a v dalších dnech i jeho spolubojovníci. Po nelidském mučení byl strážník Machek odsouzen pro přípravu velezrady a 5. listopadu 1942 popraven v Berlíně – Plötzensee. Při krutých výsleších však nikoho neprozradil, a uchránil tak řadu svých kolegů před zatčením a popravou. Spolu s Machkem byli zatčeni další policisté: Veselý, Svačina, Vrba, Hakl, Kmínek.

I přes tyto oběti pokračovali další policisté nuselského revíru, i s vědomím možné smrti své i svých nejbližších, v odbojové činnosti. Nebyli zdaleka jedinými policisty, kteří se na tomto boji a nejen v Praze, podíleli.

Městská část Praha 4 se spojila s Muzeem Policie České republiky a společně začaly skládat dohromady střípky údajů o této dodnes ne zcela zmapované kapitole naší novodobé historie. Výsledkem je nejen tento text i pamětní deska, která připomíná policisty, kteří v boji o nacistickými okupanty za svobodu své země zaplatili cenou nejvyšší – vlastním životem.

Pamětní deska připomíná deset odbojářů

Pamětní deska připomíná deset statečných odbojářů z nuselské policejní odbojové skupiny. Tři policisté byli za odbojovou činnost popraveni, tři umučeni v koncentračních táborech a jeden podlehl těžké nemoci až několik dní po válce a osvobození koncentračního tábora Flossenburg. Jeden policista padl v Pražském povstání na Jezerce a jeden podlehl zranění, které utrpěl v bojích na Pankráci. Policejní lékař MUDr. Zdeněk Müller zahynul 8. března 1941 při přestřelce s gestapem v Praze.
  • strážník Josef Hakl –  umučen 14. 2. 1943 v KT Dachau
  • strážník Sylvestr Kmínek – umučen 16. 3. 1942 v KT Osvětim
  • strážník František Machek – popraven 5. 11. 1942 v Berlíně- Plötzensee
  • zdravotní komisař MUDr. Zdeněk Müller – zemřel 8. 3. 1941 v Praze
  • štábní strážmistr Emanuel Svačina – popraven 5. 11. 1942 v Berlíně Plötzensee
  • strážmistr Stanislav Švec – umučen 22. 5. 1945 v KT Flossenburg
  • štábní strážmistr Vilém Veselý – popraven 10. 6. 1943 v Berlíně Plötzensee
  • štábní strážmistr Vilém Vrba – umučen 21. 9. 1942 v KT Flossenburg
  • štábní strážmistr Vlastimil Harapes – zemřel 17. 5. 1945 Praha
  • podstrážmistr Rudolf Křížek – padl 8. května 1945 Praha
Více o osudu jednotlivých policejních odbojářů je možné se dozvědět v Muzeu Policie České republiky na adrese Ke Karlovu 453/1, 120 00 Praha 2 .

Seznam všech policistů, kteří zahynuli ve službě, najdete v Databázi příslušníků padlých ve službě .




Výzva:

Pokud někdo z vás má k dispozici jakoukoli novou informaci o policejním odboji v Praze 4, vlastní nějakou dosud neznámou fotografii nebo dokument, ozvěte se na e-mail webmaster@praha4.cz , nebo přímo kontaktuje Muzeum Policie ČR, ředitele Radka Galaše na e-mail galas@muzeumpolicie.cz .





Vloženo: 11.09.2023   |   Aktualizováno: 04.10.2023
Vytisknout