Praha 4 si připomíná dílo malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana
Starosta Ondřej Kubín (ODS) ve středu 26. června 2024 po poledni odhalil v ulici Nad Kolonií pamětní desku, která připomíná, že právě v domě s číslem 7/724 žil a tvořil Zdeněk Burian. Slavný malíř a ilustrátor žil v tomto domě se svou rodinnou od roku 1956 až do své smrti.
„Dnes jsme odhalili pamětní desku jednomu z nejznámějších obyvatel Podolí a vlastně celé Prahy. Poděkování patří majiteli domu, který s umístěním desky nejen souhlasil, ale byl i jedním z jejích iniciátorů,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Zdeněk Burian je jméno, které mnohé z nás doprovázelo při četbě dobrodružných románů Karla Maye a Jacka Londona nebo knih spisovatele Eduarda Štorcha o životě pravěkých lidí.“
Dílo Zdeňka Buriana (1905 – 1981) je velmi rozsáhlé. Za svůj život vytvořil více než 10 000 děl, především ilustrací, ale i ve volné tvorbě. Ilustroval česká vydání zhruba 500 knih a navrhl 600 knižních obálek, například knih Jaroslava Foglara, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona, Karla Maye, Eduarda Štorcha nebo Julese Verna. I přesto bylo jeho dílo v minulosti často neprávem opomíjené, byl mu vytýkán naturalismus a akademismus. Komunistickému režimu se nelíbila ani jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu.
Na druhé straně se mu dostalo mezinárodního uznání za nesporný přínos při paleontologických rekonstrukcích předchůdců člověka, vymřelých zvířat a rostlin, kterým se věnoval ve spolupráci s předními odborníky, například s Josefem Augustou. Významně tak přispěl k popularizaci této vědní disciplíny.
Poctu jeho přínosu vzdali paleontologové, když pojmenovali po Zdeňku Burianovi dinosaura žijícího na území dnešní České republiky v období rané pozdní křídy. Nese jméno Burianosaurus augustai.