Praha 4 si připomíná Pražské povstání a konec druhé světové války
Městská část Praha 4 si v těchto dnech připomíná konec druhé světové války, její hrdiny i oběti, a bojovníky Pražského povstání, kteří na jejím konci zabránili nacistům proniknout do centra hlavního města. Pietní akty se tradičně konají na Národním hřbitově na Spořilově, v parku Jezerka u pomníku Zpravodajské brigády Toledo a u památníku Tří odbojů na náměstí Generála Kutlvašra.
Národní hřbitov na Spořilově
Národní hřbitov padlým hrdinům z Pražského povstání byl v Praze na Spořilově zřízen z rozhodnutí Revolučního národního výboru už v květnu 1945. Truchlící pozůstalí a zástupy Spořilovských občanů v něm pietně pohřbili čtyři bojovníky květnového povstání, Sokoly Františka Bulína, Antonína Zachardu, Františka Nováka a Bedřicha Krejného. Památník připomíná ale i další oběti nacistického teroru.
„Dnes si připomínáme oběť spořilovských obyvatel, kteří ji přinesli pro svoji rodinu a svoji vlast. V období nejtvrdšího útlaku měli sen, sen o svobodné zemi, a my dnes máme tu možnost a výsadu tento jejich sen žít,“ uvedl
místostarosta Filip Vácha (TOP 09).
„Svoboda ale nikdy není jistá, jak vidíme už řadu dlouhých měsíců na zločinné agresi Ruska na Ukrajině. Dnes Ukrajina bojuje o svoji svobodu, stejně jako o ni v roce 1945 bojovali naši předkové.“
Pomník Zpravodajské brigády Toledo
Zpravodajská brigáda, jejíž odbojovou činnost pomník na Jezerce připomíná, byla složena ze skautů a dalších mladých lidí a po celou dobu okupace se zabývala rozsáhlou zpravodajskou činností. Zároveň se připravovala na ozbrojené vystoupení a její členové posléze statečně bojovali v Pražském povstání. Po roce 1948 byli mnozí perzekvováni, protože nespolupracovali s komunisty. Památník na Jezerce proto chátral a byl obnoven až po porážce komunistického režimu.
„Jen pár kroků odsud probíhaly v květnu 1945 v době Pražského povstání jedny z nejtvrdších bojů, protože právě z jihu, ze Sedlčanska a Benešovska, z výcvikových prostorů zbraní SS, postupovaly na Prahu nejsilnější a nejkrutější německé jednotky,“ uvedl ve svém projevu
starosta Ondřej Kubín (ODS).
„A právě u nás, v dnešní Praze 4, naši předkové v květnu 1945 v bojích s okupanty uspěli. Sami bez cizí pomoci. Zde byla konečná linie obrany. Například přes barikádu před známou restaurací Na Paloučku se nepřítel nedostal.“
Památník Tří odbojů
Hlavním pietním aktem pořádaným městskou částí je tradičně připomínka Pražského povstání na náměstí Generála Kutlvašra. Náměstí bylo pojmenováno po Karlu Kutlvašrovi, který byl vojenským velitelem Pražského povstání a dokázal spolu s Pražany v boji čelit přesile dobře vyzbrojených jednotek SS a Wehrmachtu.
„Vážení přítomní, náš pietní akt by proto dnes neměl být pouhou vzpomínkou na minulost. Měl by být také příležitostí, abychom se zamysleli nad tím, zda my dnes společnosti více dáváme, nebo si od ní víc bereme. Náš relativně blahobytný svět s ústavními zárukami na ochranu života a majetku kontrastuje s krutostmi války,“ uvedl
starosta Ondřej Kubín.
„Budu velice rád, když se mnou vzpomenete na ženy a muže, kteří tenkrát před téměř osmi desetiletími zemřeli, i na ženy a muže, kteří na Ukrajině v těchto dnech umírají za svobodu. Třeba nám tak spousta každodenních starostí přijde malicherná ve srovnání s jejich světem, kde se za lepší svět platila a platí cena nejvyšší – lidský život.“
Přehled všech pietních shromáždění najdete
ZDE .
Fotografie z letošních pietních a vzpomínkových aktů jsou postupně zveřejňovány ve
Fotogalerii roku 2024 .