Pieta za Miladu Horákovou v pankrácké věznici

Městská část Praha 4 se také v letošním roce připojila k pietnímu aktu ve Vazební věznici Pankrác, kde byla Milada Horáková vězněna a popravena. Politička, právnička a zastánkyně lidských práv byla jedinou ženou popravenou po politickém procesu vykonstruovaném komunisty. Její život skončil v pražské pankrácké věznici krátce po půl šesté ráno 27. června 1950.

Ve vykonstruovaném procesu byli spolu s Miladou Horákovou k trestu smrti odsouzeni a následně popraveni: policista Jan Buchal, právních a podnikatel Oldřich Pecl a divadelní a filmový kritik Záviš Kalandra.

Na památku perzekvovaných a usmrcených obětí Gottwaldova režimu byl 27. červen vyhlášen Dnem památky obětí komunistického režimu.

Vzpomínky se za MČ Praha 4 zúčastnil starosta Ondřej Kubín (ODS), který ve svém projevu uvedl:

„Tři desetiletí si připomínáme statečnou ženu – Miladu Horákovou a její vraždu spáchanou komunistickým režimem. Protože můžeme, protože žijeme ve svobodné společnosti, která nepřepisuje dějiny, nenazývá autoritářský režim demokracií a vlastní zločin nevydává za spravedlnost. Po tři desetiletí jsou pro nás události z doby nástupu komunismu mementem, varováním, abychom nepodléhali laciné víře, že silný vůdce nebo jedna na věčné časy vládnoucí politická strana za nás vyřeší všechny problémy. Nic takového se nikdy nestalo a nestane.“

Celý projev si můžete přečíst ZDE .

Z pietního aktu připravujeme malou fotogalerii.

Pieta za Miladu Horákovou v pankrácké věznici

Aktualizováno: 03.07.2024 – Vít Drbal