Jaroslava Křupalová

Jaroslava KřupalováJaroslava Křupalová se narodila 7. 5. 1935. Ještě jí nebylo ani deset let a už ošetřovala raněné pražské barikádníky a sháněla pro ně potraviny a lékařské potřeby. Nebýt však sebezničující statečnosti mladého sportovce, dnes by Jaroslava Křupalová, předsedkyně Obvodního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 4, byla jen dalším jménem na seznamu padlých v květnových dnech roku 1945. Pohybovala se hlavně mezi třemi barikádami v Praze 19, v dnešní Praze 6, kde tehdy bydlela. Zpočátku dělala spojku mezi barikádami Terronská, Koulova a Podbabská, kde bylo i velitelství. Pak začala shánět jídlo. Mezi její povinnosti patřilo i ošetřování zraněných.

Společně s dalšími 13 dětmi, aktivními účastníky Pražského povstání, byla po skončení druhé světové války přijata na Hradě.

Po květnu 1945 stala členem Svazu revoluce, sídlícím v Revoluční ulici. Je předsedkyní Obvodního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 4. Pořádá ve školách vzpomínkové besedy a přednášky, doprovází žáky do Terezína či Lidic.