Jan Hrušínský

Jan HrušínskýJan Hrušínský se narodil 9. června 1955 v Praze, jako mladší syn herce Rudolfa Hrušínského st. Od narození žije v Praze 4. Jan navázal na rodinnou tradici a v letech 1970 - 1976 vystudoval hudebně dramatické oddělení pražské konzervatoře. Od roku 1976 se nepřetržitě věnuje profesionálnímu divadlu. Jako divadelní herec začínal v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde vytvořil řadu rolí.

Od roku 1984 působí v Praze, kde byl postupně členem Realistického divadla, Divadla Na zábradlí a Divadla ABC. Dvakrát odmítl nabídku na angažmá v Národním divadle, ve kterém hrál jako host v pěti inscenacích. Opakovaně také hrál v Divadle v Řeznické. Prosadil se i v televizi a ve filmu (Dívka na koštěti, Lítost, Jak se budí princezny, Lásky mezi kapkami deště, Konec starých časů, Místo v životě, Kráska v nesnázích, Rock podvraťáků, Habermannův mlýn…).

V roce 2002 založil Divadelní společnost Jana Hrušínského. Od prosince 2004 je ředitelem Divadla Na Jezerce. Brzy se mu podařilo dostat toto divadlo mezi nejnavštěvovanější scény v České republice. Divadlo Na Jezerce uvádí např. hry Erica-Emanuella Schmitta, N. Machiavelliho, Jaroslava Havlíčka, Patricka Marbera, Williama Shakespeara, Woodyho Allena a dalších. S divadlem spolupracují špičkoví herci, režiséři a výtvarníci, např. Jan Hřebejk, Juraj Herz, Vladimír Strnisko, Jan Tříska, Jaroslav Dušek, Jiřina Bohdalová, Jiří Macháček, Barbora Hrzánová, Radek Holub a další. Hrušínský také s Divadlem Na Jezerce již několikrát uspořádal charitativní představení, přičemž výtěžek byl opakovaně věnován potřebným v Praze 4, např. na výstavbu pavilonu pro nemocné Alzheimerovou chorobou v domově Sue Ryder nebo při výstavbě Hospice v Malovické ulici. Divadlo hraje také pravidelně pro neslyšící, s překladem do znakové řeči.