Ivan Klíma

Ivan KlímaIvan Klíma, český spisovatel, dramatik a publicista, se narodil 14. září 1931 v Praze. Za druhé světové války strávil tři a půl roku v terezínském ghettu. Po válce vystudoval gymnázium a poté češtinu a literární vědu na Filozofické fakultě UK v Praze. Byl uveden do literatury v edici Život kolem nás nakladatelství Československý spisovatel, pracoval jako redaktor časopisu Květy. V roce 1959 se stal redaktorem v nakladatelství Československý spisovatel, kde pracoval až do roku 1963. Po roce 1963 psal do Lidových novin a Literárních listů, dále publikoval v časopise Květen, Plamen, Orientace a dalších.

V letech 1969 až 1970 působil jako hostující profesor na Michiganské universitě v USA, po návratu do Československa byl zakázán. Krátce pracoval i v dělnických profesích, publikoval v samizdatu a v zahraničí. V roce 1990 byl Ivan Klíma spoluzakladatelem Obce spisovatelů a v letech 1990 – 93 předsedou českého PEN-klubu.

V roce 2002 byla Ivanu Klímovi udělena Cena Franze Kafky za knihu Velký věk chce mít též velké mordy o životě a dílu Karla Čapka, v roce 2002 byl oceněn prezidentem republiky Medailí Za zásluhy I. stupně.