Emma Srncová

Emma SrncováEmma Srncová, česká malířka a výtvarnice, se narodila 22. srpna 1942 v Praze. Ve čtrnácti letech nastoupila na gymnázium v Karlových Varech, po roce se však vrátila do Prahy, kde gymnázium dostudovala. Ve druhém ročníku začala navštěvovat kurz pro manekýny a už v šestnácti letech absolvovala svůj první zahraniční zájezd do Vídně. Po maturitě se živila jako fotomodelka nebo točila reklamy a jezdila na módní přehlídky.

V roce 1960 nastoupila do Černého divadla Jiřího Srnce jako herečka a zde zůstala dvacet let. Podle svých slov od mládí nemalovala, ve škole neměla ani jedničku z kreslení. Malovat začala až v Černém divadle pod vlivem svých kolegů výtvarníků, později spolupracovala na divadelních výpravách, dělala kulisy, malovala oponu a vytvořila celou výpravu k Modré pohádce v Bratislavě. Profesionálně začala malovat až od roku 1980, po rozvodu.

Vystavovala na mnoha místech světa, např. v Německu, Velké Británii, Španělsku, Monaku, Švýcarsku, Portugalsku, v současné době už vystavuje výhradně po vlastech českých.