Augustin Bubník

Augustin BubníkAugustin Bubník, bývalý hokejový reprezentant a trenér se narodil 21. listopadu 1928 v Praze. Tento výborný hokejista prošel během své hráčské kariéry několika kluby. Začínal v LTC Praha, hrál i v ATK Praha, Spartaku Brno, Motorletu Praha a Slovanu Bratislava. Svůj talent potvrzoval nejen v tuzemsku, ale i při utkáních se soupeři z evropské a světové špičky na mezinárodních turnajích, kde nastupoval za reprezentaci již jako dvacetiletý. Přispěl k zisku stříbrné olympijské medaile na OH ve Svatém Mořici v roce 1948 a získal zlatou medaili na Mistrovství světa ve Stockholmu v roce 1949. V roce 1950 byl nejlepším střelcem v domácí lize.

Patřil ke generaci hráčů, která získala pro československý hokej první významné mezinárodní úspěchy, žil ovšem také v politicky obtížné době, což se nejen jemu, ale i dvanácti jeho reprezentačním spoluhráčům stalo osudným. Poté, co mužstvo nemohlo odjet na Mistrovství světa do Londýna (1950), byl spolu s dalšími hráči zatčen v hospůdce "U Herclíků" a ve vykonstruovaném procesu (se "skupinou Modrého a spol.") odsouzen na čtrnáct let. Po pěti letech za mřížemi (z nichž tři a půl strávili v jáchymovském koncentráku) byli hráči v roce 1955 propuštěni a v roce 1968 rehabilitováni. Po propuštění ještě Bubník pokračoval v hráčské kariéře ve Slovanu Bratislava, ale zranění páteře ukončilo jeho kariéru. Vrhnul se na trénování a i v něm dosáhl značných úspěchů. V mezinárodním měřítku například významně pozvedl finský hokej, kde koučoval koncem šedesátých let (vůbec první vítězství nad Československem na MS 1967 ve Vídni). Za své zásluhy byl v roce 2003 uveden do síně slávy finského hokeje. Trenérsky působil i v Československu, například u juniorské reprezentace nebo u mužstva brněnské Komety.

V roce 1989 se Augustin Bubník politicky angažoval, v letech 1998 až 2002 byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODS a členem Zastupitelstva MČ Praha 4 za stejnou politickou stranu. Je členem Konfederace politických vězňů ČR, v roce 2002 byl oceněn prezidentem republiky Medailí Za zásluhy II. stupně.

Augustin Bubník zemřel 18. dubna 2017.

Aktualizováno: 30.10.2017
Vytisknout