Akad. arch. Karel Černý

Akad. arch. Karel ČernýAkad. arch. Karel Černý se narodil 7. dubna 1922 v Plzni. V roce 1937 se přestěhoval do Prahy, v roce 1942 odmaturoval na Vyšší průmyslové škole stavitelské a po úspěšném složení přijímacích zkoušek začal studovat architekturu na vysoké škole – UMPRUM.

V roce 1943 byl po uzavření českých vysokých škol totálně nasazen do „STAFI“, zde postupně asistoval u produkce a režie různých filmů v Lucernafilmu, Nationalfilmu, Wienfilmu a Pragfilmu, začal vykonávat i funkci asistenta architekta, jako asistent prošel celkem 12 filmy. Ačkoli byla s tehdejším asistentem Karlem Černým na základě rozhodnutí akčního výboru z února 1948 s okamžitou platností přerušena jakákoli spolupráce, pod pohrůžkou oznámení vyakčnění na vysoké škole byl donucen podepsat přihlášku do KSČ, v září 1948 proto mohl absolvovat UMPRUM a od června 1949 byl přijat do zaměstnaneckého poměru na Barrandově. Již v roce 1952 však své členství v KSČ zrušil a to se mu později mnohokrát vymstilo.

Prvním filmem Karla Černého byl celovečerní Jeden ze štafety o Emilu Zátopkovi, poté pracoval na pěti filmech s Karlem Kachyňou, mj. na slavném filmu Král Šumavy, mezi tím natočil s Karlem Zemanem ještě slavnější Cestu do Pravěku, na svou dobu film světového formátu, který sklízel mezinárodní úspěchy.

V roce 1963 se Karel Černý poznal s Milošem Formanem a počínaje filmem Černý Petr spolupracoval na všech Formanových filmech, které slavný režisér natočil ve své vlasti – Láskách jedné plavovlásky, Hoří má panenko a v roce 1983 na legendárním Amadeovi - ten získal celkem 8 prestižních Oskarů, Karel Černý je jeho držitelem za scénografii.

Od roku 1965 přednášel filmovou scénografii na DAMU, v roce 1970 v době normalizace byla jeho pedagogická činnost přerušena z politických důvodů.

Karel Černý spolupracoval také s Jaroslavem Papouškem na slavné trilogii o Homolkových, za své mistrovské filmy považuje Polákovy Nebeské jezdce a Sirového Smuteční slavnost. Podílel se také na velmi úspěšných filmech Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. 

Rozsah umělecké tvorby akad. arch. Karla Černého je skutečně mimořádně rozsáhlý, proto shrnutí na závěr: celkem se podílel na 74 celovečerních filmech ve Filmovém studiu Barrandov, 27 celovečerních filmech pro Českou televizi, 7 zahraničních filmech, 101 televizních inscenacích, 21 seriálech pro ČT, 64 středometrážních filmech, 133 československých a českých a 14 zahraničních reklamách, 14 divadelních inscenacích, 14 estrádách a 5 výstavách. Svůj poslední film, Podzimní návrat, uskutečnil v roce 2000 v česko-řecké koprodukci.

Karel Černý zemřel 5. září 2014 ve věku 92 let.