Zabojovali jsme – šlehárny v Praze nebudou
Pražští zastupitelé minulý týden odmítli schválit Protidrogovou politiku hlavního města Prahy na období 2013 – 2020, předloženou vedením hlavního města (TOP 09). Tento dokument nebyl předem projednán se zástupci městských částí, ani policií, a Rada hlavního města Prahy ho předložila zastupitelstvu navzdory zdrcující kritice městských částí.
„Osobně jsem jednala s policií, Národní protidrogovou centrálou a Ministerstvem zdravotnictví a jejich negativní stanoviska, o která magistrát zájem neměl, mi pomohla k zastavení experimentu současného vedení Prahy,“ uvedla radní Lucie Michková (ODS), předsedkyně Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality v Praze 4. „Tyto složky jsou podle mne v boji proti drogám natolik důležité, že bez jejich součinnosti se protidrogová politika v Praze dělat nedá.“
Nesouhlas Prahy 4 s předloženou koncepcí protidrogové politiky podpořily i další centrální městské části,kterým je za to třeba poděkovat. Realizace navržené koncepce by totiž znamenala, že se jednou ráno probudíte a vedle svého domu budete mít „šlehárnu“ nebo středisko substituční léčby.
„Aktuálně je třeba řešit zneužívání substituční léčby, kriminalitu drogově závislých a v neposlední řadě alarmující nárůst uživatelů drog ve věkové kategorii 15 – 19 let,“ uvedla dále radní Lucie Michková.
Praha funkční protidrogovou politiku potřebuje, protože problém s drogami je stále větší a drogy ohrožují stále mladší uživatele. Protidrogová politika hlavního města Prahy se ale musí více soustředit na velmi důležitou primární prevenci, tj. v první řadě se snažit odradit prvouživatele od užívání drog, a na vyřešení problémů se substituční léčbou, jejíž střediska se dnes stávají centry pro narkomany a překupníky drog a v hustě obydlených lokalitách ohrožují bezpečnost a pořádek.