Upozornění pro obyvatele, kteří stále k topení používají pevná paliva
Dva komíny a velmi rozdílný kouř...
Orgán ochrany ovzduší připomíná občanům práva, povinnosti a informační zdroje související s provozem stacionárních zdrojů na pevná paliva na území hl. m. Prahy. Níže najdete řadu důležitých odkazů a doporučení.
- Dle obecně závazné vyhlášky 11/2019Sb. hl. m. Prahy se ve stacionárních zdrojích na pevná paliva o jmenovitém příkonu do 300kW na území hl. m. Prahy nesmí spalovat uhlí, uhelné brikety a koks. Další podrobnosti o spalování pevných paliv na území hl. m. Prahy naleznete v plném znění této vyhlášky ZDE .
- Dle §17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb. má každý provozovatel kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300kW, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu, povinnost nechat provést revizi technického stavu a provozu kotle. V případě, že si orgán ochrany ovzduší vyžádá předložení protokolu o této revizi, je mu ji provozovatel povinen předložit. Výsledky revize také zapisuje odborně způsobilá osobu do registru provedených kontrol.
Plné znění zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší naleznete například ZDE .
- Jak správně topit. Příručku
v elektronické podobě naleznete na tomto odkazu ZDE .
- Odkaz na aktuální situaci ovzduší v Praze a případné smogové situace naleznete ZDE .
- Další informace o ochraně ovzduší naleznete Portálu životního prostředí hl. m. Prahy
ZDE .
V případě, že potřebujete pomoci s financování změny zdroje vytápění, můžete využít vypsané dotační programy.
- V současné chvíli to je program Čistá energie Praha, který spravuje Magistrát hl. m. Prahy. Informace, včetně potřebných kontaktů, naleznete ZDE .
- A dále pak program Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light. Tyto programy spravuje Státní fond životního prostředí a potřebné informace naleznete ZDE .