Tramvaje versus automobilová doprava
Návrh na propojení Smíchova, Podolí, Pankráce a Michle novou tramvajovou tratí je tématem pro setkání odborníků a veřejnosti, které organizuje městská část Praha 4. Dopravní seminář se uskuteční ve čtvrtek 15. března 2018 od 17.30 hodin v Základní škole Na Líše a bude se zabývat rolí tramvajové dopravy v dopravní infrastruktuře města a vlivu automobilové dopravy na životní prostředí a lidské zdraví. Na otázky občanů budou odpovídat odborníci z Institutu plánovaní a rozvoje hlavního města Prahy, Dopravního podniku, Ropidu a Centra pro životní prostředí a zdraví.
„Chceme posilovat veřejnou dopravu a přesvědčit Pražany, že je pro ně výhodnější dát přednost při cestách po hlavním městě právě tramvajím, metru a popřípadě autobusům před osobními automobily,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Je v zájmu nás všech, abychom snížili hluk a emise z dopravy, a učinili tak Prahu přívětivějším místem pro život.“
Nová tramvajová trať by měla v Praze 4 vést přes plánovaný Dvorecký most ulicí Jeremenkovou na Budějovickou, dále ulicemi Vyskočilovou a Pekárenskou a posléze ulicí U plynárny pokračovat na Spořilov a odtud na Jižní Město.
Plány na vybudování tramvajové trati ze Smíchova na Prahu 4 se objevují v koncepčních materiálech města od roku 2008, v roce 2017 Rada hlavního města Prahy schválila Strategie rozvoje tramvajových tratí a podala podněty na změnu územního plánu.
„Pro další fázi, zpracování návrhu změny územního plánu bude nutné doložit studii, ve které městská část Praha 4 požaduje klást důraz na použití tichých technologií pro provoz tramvaje a prověřit šířkové uspořádání profilu dotčených ulic zejména ve vztahu k pěším vazbám, cyklodopravě, k dopravě v klidu a ke stávající zeleni,“ uvedla radní pro územní rozvoj a dopravu Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení), která se ujala organizování semináře v souvislosti s plánovanou výstavbou tramvajové trati v Michli.
Z Plánu udržitelné mobility pro Prahu a okolí vyplývá, že poptávka po dopravě v Praze stále roste. Pohyb aut po městě se od roku 2001 do roku 2016 zvýšil o téměř 20 procent. Rapidně roste počet osob dojíždějících do hlavního města, od roku 1997 do současnosti se téměř tento počet ztrojnásobil, přičemž podíl osob dojíždějících osobními auty je asi 80 procentní. Nárůst automobilové dopravy má negativní vliv na čistotu ovzduší a hluk, a tím i na zdraví obyvatel.
„Považuji za velmi důležité, že se diskuze zúčastní také lékař, který se specializuje na otázky vlivu emisí z dopravy na lidské zdraví, protože lidé si většinou neuvědomují, že znečištění ovzduší, které je v Praze vážným problémem, je z velké části způsobeno právě automobilovou dopravou,“ uzavřela radní Alžběta Rejchrtová.