Protidrogová politika se Praze nepovedla
Rada městské části Praha 4 důrazně nesouhlasí s návrhem Protidrogové politiky hlavního města Prahy na období 2013 až 2020. Považuje za špatné navrhované metody i skutečnost, že dokument, který má stanovit strategii boje oproti drogám v hlavním městě na dalších sedm let, nebyl projednán se zástupci městských částí. Magistrát si nevyžádal dokonce ani stanovisko Policie České republiky a Městské policie hlavního města Prahy.
„Praha po dvou letech připravila materiál bez spolupráce městskými částmi, policií i Národní protidrogovou centrálou,“ uvedla radní Lucie Michková (ODS), předsedkyně Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality v Praze 4. „Nejde mi při tom jen o kritiku tohoto materiálu, žádám a chci prosazovat koncepční řešení, které bude řešit problém drogově závislých a nezapomene hlavně na bezpečnost občanů.“
Rada hlavního města Prahy chce pražskému zastupitelstvu předložit dokument, který zřizuje a tedy i legalizuje takzvané šlehárny, aplikační místnosti, kde si mohou narkomani aplikovat drogu do žíly. S tím Praha 4 rozhodně nesouhlasí. Alarmující je, že materiál dokonce vůbec nezkoumá, zda zřízení a provozování šleháren není v rozporu se zákonem.
„Protidrogová politika hlavního města Prahy se nezaměřuje na tolik důležitou primární prevenci, nesnaží se odradit prvouživatele od užívání drog, řeší spíše servis pro uživatele drog, a to nelze akceptovat,“ uvedla dále radní Lucie Michková. „V Praze 4 se z pozice radní pro bezpečnost a prevenci kriminality snažím tento problém dlouhodobě řešit. Již před dvěma lety jsem požádala Národní protidrogovou centrálu o spolupráci na nutných legislativních změnách v drogové problematice. Magistrát ale s našimi podněty nepracuje, a přitom by naším společným zájmem měla být ochrana občanů, jejich zdraví a majetku.“
Praha 4 může souhlasit s plánovaným umístěním center pro substituční léčbu narkomanů do nemocničních areálů, protože dlouhodobě kritizujeme umisťování těchto center do hustě obydlených lokalit, do blízkosti škol, školských zařízení, parků a hřišť. Současně ale žádáme zpřísnění pravidel pro substituční léčbu – její předepisování a užívání, které by zamezilo masivnímu úniku substitučních látek na nelegální trh s drogami.
„Považuji za nezbytné plánovat a realizovat protidrogovou politiku Prahy za účasti představitelů jednotlivých městských částí, policie, Národní protidrogové centrály, poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, Magistrátu hlavního města Prahy a samozřejmě také veřejnosti, občanů, kteří v lokalitách bydlí, ale také podnikatelů, kteří v nich podnikají, protože právě oni jsou těmi nejdůležitějšími v naší městské části,“ uvedla radní Lucie Michková.