Praha vyvěsila na Nuselské radnici vlajku Tibetu

Městská část Praha 4 se také v letošním roce připojila k mezinárodní kampani nazvané “Vlajka pro Tibet”, kterou si lidé na celém světě připomínají již 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země.

„Pro nás je tibetská vlajka vyjádřením symbolické podporu malému národu, který má, podobně jako naše země v minulosti, přímou zkušenost s totalitním režimem a s okupací,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS), který tibetskou vlajku na budovu historické Nuselské radnice dnes dopoledne vyvěsil.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu.

Povstání Tibeťanů bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky a při němž zahynulo na 80 000 Tibeťanů, statisíce zemřely v následujících letech ve věznicích, pracovních táborech nebo během hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se jen za posledních čtrnáct let upálilo 159 Tibeťanů.

Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

Praha vyvěsila na Nuselské radnici vlajku Tibetu
Na snímku nahoře starosta Ondřej Kubín a dole pak zprava:
radní Tomáš Hrdinka, 1. místostarostka Irena Michalcová (oba ANO 2011) a radní Filip Vácha (TOP 09).

Zveřejněno: 10.03.2023 – Vít Drbal