Praha 4 nesouhlasí se zrušením požadavku na proslunění bytů

Praha 4 nesouhlasí s vypuštěním požadavku na proslunění bytů a pobytových místností z Pražských stavebních předpisů. Rada městské části Praha 4 včera svým usnesením navrhla nahradit rušená ustanovení novými odstavci ve znění, které zajistí minimální dobu proslunění podle celostátní normy, ale zároveň umožní výstavbu v tradiční městské zástavbě. Důvodem je zajištění dostatečného proslunění stávající zástavby a její ochrany před zastíněním.

„I když se najdou lidé ochotní koupit si nový byt, kam slunce nebude svítit, což je častý argument odpůrců požadavku na proslunění, nemůžeme vzít ochranu lidem, kteří slunce a světlo ve svých dosavadních bytech chtějí, protože správně vnímají význam slunečního záření pro zdraví a přístup slunečních paprsků do svých bytů vyžadují,“ uvedla radní Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení). „Neobstojí ani námitka, že architekti nyní musí navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili. Požadavky na proslunění budov platí už od 50. let a od té doby se bez problémů s osluněním u nás stavěly budovy pravidelných tvarů.“

Novelu nařízení hlavního města Prahy č. 10/2016 Sb. hlavního města. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v hlavním městě Praze (Pražské stavební předpisy), odsouhlasila Rada hlavního města Prahy 17. dubna 2018 a poté byla odeslána do připomínkového řízení, které skončí 18. května 2018. Předmětem novely je mimo jiné vypuštění požadavku na proslunění bytů stanovené v odstavcích 1) a 2) z § 45.

Podle dosavadní úpravy musí dne 1. března dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy bytu po dobu 90 minut. Rada hlavního města Prahy zdůvodňuje návrh na jejich zrušení tím, že stavebníci jsou nuceni projektovat budovy různých půdorysů, tvarů a orientací, aby tento požadavek splnili a že výstavba tradičního městského bloku (Vinohrady, Dejvice, Nusle) není téměř možná. Byty, které nevyhovují požadavku, se pak kolaudují a prodávají jako ateliéry.

„Nedostatečné proslunění bytů je častým námětem sporů, ať už při správních řízeních o povolování staveb, nebo před soudy. Naivní je představa, že zrušením požadavků problémy s prosluněním zmizí. Nezmizí, ale ve větší míře se přesunou k civilním soudům,“ dodává radní pro územní rozvoj Alžběta Rejchrtová.