Pozemní televizní vysílání přechází na nový standard DVB-T2


Už za několik dní, konkrétně v noci z 27. na 28. listopadu 2019, odstartuje v České republice druhá vlna televizní digitalizace. Přeladění na nový digitální signál DVB-T2 se postupně dotkne všech domácností, které přijímají vysílání pomocí venkovní či klasické antény nebo společné antény pro bytové domy. Dotkne se tedy i řady obyvatel Prahy 4. Nenechte se tedy zaskočit tím, že by vám "oslepla" televize.

Jako první vypnou 27. listopadu 2019 své stávající vysílání ve starém standardu DVB-T vysílače Žižkov a Cukrák, jejichž signál přijímá řada domácností v Praze a středních Čechách. A hned v další vlně, tedy 7. ledna 2020, se definitivně na nový standard DVB-T2 přeladí i vysílač Černá hora, což se dotkne řady obcí ve východních Čechách.

Jelikož jde o náročný proces a Česká televize je prvním vysílatelem, jehož programy budou postupně ze starého signálu DVB-T mizet, ráda by občanům Prahy 4 nabídla pomoc.

S jakýmikoli dotazy ohledně termínu vypínání, způsobu přeladění nebo jiných technických problému se můžete obrátit na telefonní centrum ČT na čísle 261 136 113, případně na e-mail: info@ceskatelevize.cz . Podrobnější informace jsou zároveň dostupné na webu www.digict.cz .

Pro většinu domácností bude důležité mít dostatek času se na přechod na DVB-T2 připravit. Tomu pomůže i jednoduchý informační leták, který je také v elektronické podobě ke stažení na stránce ZDE (nebo po kliknutí na obrázek dole). Tuto infografiku je možné sdílet na jakýchkoli platformách.

K přechodu na nový standard DVB-T2 dochází na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod, které mají v Evropě umožnit další rozvoj vysokorychlostního internetu. V české televizi chtějí tento, i pro ně velmi složitý, proces využít k tomu, aby divákům nabídli vyšší kvalitu obrazu a zvuku a aby mohli v blízké budoucnosti rozšířit vysílání z jednotlivých regionů.

Zdroj: Dopis generálního ředitele ČT starostům měst a obcí ČR.

DVB-T2 - LETAK - ORIGINAL

DVB-T2 - TABULKA VYPÍNÁNÍ A ZAPÍNÁNÍ
Vloženo: 12.11.2019   |   Aktualizováno: 27.11.2019 – Vít Drbal
Vytisknout