Od středy se dále rozšiřuje povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest

Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci opatření k ochraně obyvatelstva a k prevenci proti onemocnění novým koronavirem rozšířilo s účinností od středy 20. října 2020 od 00.00 hod. povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa - jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének) o další místa. Jde například o motorová vozidla a veřejně přístupná místa v zastavěném území obcí a měst.

Ode dne 13. října 2020 od 0:00 hod. do odvolání mimořádného opatření platí, že se

zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích
, a to:
  • ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj),
  • v prostředcích veřejné dopravy,
  • na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy;
Ode dne 20. října 2020 od 00.00 hod. nově platí také
  • v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti,
  • na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.
Zjednodušeně řečeno, v Praze, kromě lesů a parků, je potřeba mít roušku nasazenou vždy, pokud se přiblížíte k někomu na méně než dva metry. A v autě, pokud spolu nejede jen rodina, tak taky.

(Uvedená omezení mají samozřejmě jisté výjimky. Ty najdete na odkazech níže.)

Více podrobností, co současně platí a s jakými výjimkami, najdete v článku na serveru vlády na odkazu ZDE .

Odkaz na výsledky jednání vlády (dokumenty) z pondělí 19. října 2020 najdete ZDE .

Článek Hygienické stanice hlavního města Praha
(včetně odkazů na důležité dokumenty) najdete na odkazu ZDE .

letak_Na-verejnosti-bezpecne

Zveřejněno: 20.10.2020 – Vít Drbal