Nový vodní biotop je v Braníku v ulici Za Mlýnem

Po téměř půl roce výstavby a po skoro pěti letech plánování byl v Braníku na konci ulice Za Mlýnem pro veřejnost zpřístupněn vodní biotop Braník. Již po několika týdnech od svého napuštění se stal podle předpokladů domovem několika druhů vodních živočichů, včetně vážek, šídel, skokanů a dokonce i ryb - několika plotic, které do biotopu byly pravděpodobně zavlečeny vodním ptactvem.

Nový vodní biotop je v Braníku v ulici Za Mlýnem

 

„Biotop jsme osázeli celkem 27 druhy vodních a mokřadních rostlin, včetně chráněných druhů jako je kosatec sibiřský, ďáblík bahenní nebo leknín bílý,“ uvedl Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí a místní Agendu 21, iniciátor projektu vodního biotopu. Jezero je napájeno ze zdrojů podzemní a dočasně i povrchové vody, nicméně poté, co se hydrologicky stabilizuje, by měl být biotop dotován pouze chladnou, podzemní vodou.

 

Díky nízké teplotě vody a vysokému obsahu železa by měla být v jezeře zajištěna celoročně vysoká kvalita vody bez přítomnosti sinic a vodního květu.

 

„Jezero je zároveň ponecháno v bilančně pozitivním režimu, tedy do jezera přitéká více vody, než se odpaří z jeho hladiny nebo vsákne do podloží. Výsledkem je pak trvalý přetok z jezera do nedalekého Kunratického potoka, uvedl dále radní Tomáš Hrdinka, který je profesí hydrolog.

 

Biotop není určen ke koupání, jeho primární role je ekologická, vedoucí k navýšení druhové rozmanitosti organismů v nivě umělé napřímeného Kunratického potoka, který se snad již brzy i v této části dočká revitalizace zajišťované pražským magistrátem.

 

Na břehu jezera byla vybudována naučná ministezka o sedmi zastaveních, která návštěvníky seznámí se změnou klimatu, tepelným ostrovem města, adaptačními opatřeními Prahy 4 a také s technickými informacemi o jezeře a jeho květeně. Kromě ekologické a vzdělávací funkce by měl biotop sloužit k relaxaci a odpočinku pro návštěvníky ekoparku Za Mlýnem, třeba při zaposlouchání se do zurčící vody přítoku do jezera, který je zde upraven do podoby miniaturních kaskád.

 

Koupání v biotopu není zakázáno, vstup do vody i do nátoku do jezera je však na vlastní nebezpečí, protože městská část Praha 4 nemůže garantovat hygienickou nezávadnost vody v jezeře. To ostatně vyplývá přímo ze stavebního povolení, protože v těsné blízkosti jezera prochází páteřní stoka odvodňující jižní část Prahy a vzhledem k jejímu stáří není možné vyloučit průnik odpadní vody a tedy i bakterií do studny, ze které se čerpá voda pro biotop. A protože nejde o koupací vodu, městská část nebude zajišťovat ani pravidelné rozbory vody, které by jinak byly povinné.

 

Koupání psů rovněž nebude zakázané, Praha 4 nicméně žádá majitele psů, aby brali ohled na čerstvě vysázené a ještě nezakořeněné vodní rostliny, které by psi mohli poškodit. Bezpečně, s ohledem na výše uvedené, se dá do vody přistupovat od nátoku do jezera.

 

„Ať už bude váš důvod pro návštěvu vodního biotopu v Braníku jakýkoliv, přeji vám, ať se vám na jeho březích líbí,“ uzavřel radní Tomáš Hrdinka.

 

Více informací včetně fotografií a videoreportáže z otevření biotopu najdete na webu https://praha4.pincity.cz/projekty/97-biotop-branik.

Reportáž z otevření biotopu - https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha-4/18646/v-prazskem-braniku-vznikl-novy-vodni-biotop.

Nový vodní biotop je v Braníku v ulici Za Mlýnem