Již proběhlé akce pořádané pro seniory za rok 2015

zpět na titulní stranu SENIORWEBU

Praha 4 každý měsíc pořádá pro seniory akce na nějaké téma. Jejich seznam neleznete v tabulce
.

Pořadí
 Datum

Název akce

 
1. 13. 1. Slovanská epopej Alfonse Muchy – návštěva výstavy s průvodcem Konaly se hned 2 prohlídky a obě byly plně obsazeny – 60 účastníků. Akce se bude opakovat.
2. 15. 1. 2. přednáška z historie na téma Podivuhodné osudy podivuhodných lidí aneb významné ženy české historie Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka O přednášky z historie je mezi seniory opravdu velký zájem – plně obsazeno 50 účastníků.
3. 20. 1. Prohlídka Národního divadla  Akce se opakuje již poněkolikáté, opět 2 prohlídky, stále velký zájem – 55 účastníků.
4. 22. 1.

2. ročník šachového turnaje

O pohár starosty Prahy 4“ – junioři vs. senioři
Šachový turnaj, v němž se utkali senioři bydlící v MČ Praha 4 a junioři ze škol této MČ; hrálo se na 16 šachovnicích, 7 kol, tempem 2 x 10 minut na partii. Počet účastníků 32, nejstarší účastník 90 let, nejmladší 7 let. Vyhlášení se zúčastnila místostarostka Mgr. Iva Kotvová.
5. 27. 1. Prohlídka kláštera Emauzy
s průvodcem
O návštěvu historických objektů je velký zájem, akce plně obsazena – 35 účastníků, bude se opakovat.
6.29. 1. Cyklus 4 přednášek z oblasti Psychologie stárnutí – 1. přednáška „Jak překonávat pocity osamělosti ve stáří“ Nový cyklus přednášek pro seniory, ač vážné téma, vůbec nebyl důvod ke smutku. Dr. Zdeňka Bártová seniory velice zaujala. Počet účastníků 35.
7. Ukázková hodina - tanec vsedě Novinka letošního roku – zábavné i poučné. Hodinu vedla pí Lenka Jedková z Hobby centra Prahy 4. Počet účastníků 20.
8. 3. 2. 3. přednáška z cyklu Podivuhodné osudy podivuhodných lidí aneb významné ženy české historie - Ženy Karla IV. Opět velký zájem, přednáší PhDr. Eva Havlovcová – počet účastníků 55.
9. 5. 2. Tvořivá dílna Pod vedením Lenky Jedkové z Hobby centra se vyráběly zajímavé a netradiční knoflíky. Počet účastníků 9.
 10.10. 2.
Příběh Pražského hradu - výstava  o historii Pražského hradu v gotickém podlaží Královského paláce
s průvodcem
Jedná se o stálou výstavu, přesto obrovský zájem, akce se bude opakovat. Počet účastníků 33.
11.
 12. 2.
Neseďte doma, přijďte mezi nás ples pro seniory Akce se setkala s obrovským zájmem, a přesto, že bylo období chřipek, účast byla hojná. Součástí plesu bylo předtančení, ukázky irských, klasických i latinskoamerických tanců a také tombola. Zúčastnil se jej i starosta MČ Praha 4 Petr Štěpánek a radní Petr Horálek. Počet účastníků 154.
 12. 17. 2.
ProhlídkaTýnského chrámu s výkladem Opět velký zájem, účast 30 seniorů (tj. plný počet), akce se bude nejspíš opakovat ve 2. pololetí.
 13.Dechová cvičení v solné jeskyni novinka Novinkou bylo dechové cvičení v solné jeskyni, o které byl velký zájem. Bude se proto opakovat v dubnu. Počet účastníků 16.
 14. 19. 2.
Při víně o víně – příjemné posezení s básníkem Petrem Skarlantem při víně s povídáním nejen o víně Příjemné posezení u skleničky vína a povídání s básníkem Petrem Skarlantem. Velmi zdařilá akce, počet účastníků 30.
 15.24. 2.
Prohlídka Poslanecké sněmovny s výkladem Jednalo se o 2 prohlídky, tentokrát již zbylo i pár volných míst (opakovalo se již potřetí) – celkový počet účastníků 51
 16.26. 2.
Co nás vyčerpává aneb Jak zvládat špatnou náladu a splín – přednáška Zajímavá přednáška z Psychologie stárnutí, přednášela Michaela Podaná, počet účastníků 33.
 17.3. 3.
4. přednáška z cyklu 4 přednášek na téma Podivuhodné osudy podivuhodných lidí aneb významné ženy české historie – Žofie Bavorská, Alžběta Bavorská, Žofie Chotková, Zita Bourbonsko-Parmská  O přednášky dr. Havlovcové z historie je skutečně obrovský zájem, proto se tato přednáška bude opakovat v dubnu. Počet účastníků 50.
 18.5. 3.
Neseďte doma, přijďte za námi (II.) Musica Dolce Vita - Jarní poetické rozjímání –koncertní představení nejen pro ženy 2. akce z cyklu neseďte doma, přijďte za námi, koncert tria Musica Dolce Vita tentokrát ve spojení s poezií. Vzhledem k tomu, že se jednalo o akci k MDŽ nabízelo se i pohoštění. Počet účastníků 116.
19
10. 3.
Prohlídka kláštera Emauzy s průvodcem (opakování) Opakovaná akce, velký zájem trvá, počet účastníků 33, bude se nejspíš na podzim opakovat.
20.Cyklus 4 přednášek z oblasti Psychologie stárnutí – 2. Jak dobře vycházet s lidmi kolem sebe, jak se vyhnout konfliktům Další zajímavá přednáška z cyklu Psychologie stárnutí, v pořadí již 3. Přednášela dr. Zdenka Bártová, počet účastníků 34.
21.12. 3.
Prohlídka synagog s průvodcem Akce, kterou opakujeme již počtvrté, opět velký zájem. Počet účastníků 30
22. 17. 3.
Zdravotní cvičení a ergonomie každodenních činností, tj. správné zvedání břemen, vstávání apod. – ukázková hodina cvičení s rehabilitační sestrou Nová aktivita, dle přihlašování velký zájem, přihlásilo se 30 lidí, dorazilo však jen 16. Přednáška s ukázkou praktických cvičení.
23.19. 3.
Nový cyklus 4 na téma Utajené a méně známé prostory Prahy – 1. prohlídkakostel sv. Václava Praha 9-Prosek O prohlídku sakrálních staveb je mezi seniory velký zájem, plný počet účastníků 30.
24.24. 3.
Turnaj v bowlingu - úvodní instruktáž, turnaj Již potřetí opakovaná akce, stále velký zájem, plný počet účastníků 20.
25. 26. 3.
1. procházka z cyklu 4 „Kam se v Praze chodilo…“ - poprvé se vydáme za múzami Nový cyklus procházek Prahou s PhDr. Evou Havlovcovou - plný počet účastníků 30.
26.
31. 3.
Přednáška MUDr. J. Pešiny na téma „Nemoci, jak jim předcházet, kdy se ještě můžu léčit sám a kdy je lepší zajít k doktorovi apod.“ Velice zajímavá přednáška věnovaná problematice péče o zdraví. MUDr. Pešina připravuje pořady v TV a rozhlase. Senioři obdrželi též různé informační letáčky. Přihlášeno 47 seniorů, dorazilo však jen 35, což je velká škoda, neboť přednáška byla opravdu podnětná.
 27.1 - 24. 4.
Soutěž pro seniory na téma „Projděte se Prahou 4“
MČ Praha 4 připravila pro své seniory další soutěžní test tentokrát na téma „Projděte se Prahou 4“. Rozdáno více než 200 kusů testu, odevzdáno 44, oceněno 37 účastníků s počtem bodů 30-34, kdy 34 bylo maximum. Ocenění získali lístek na zábavné odpoledne „Máj jako lásky čas“ a věcnou cenu, např. trekingové hole, krokoměry, výpravné publikace o Praze a o zdraví.
28.
2. 4.  Tvůrčí dílna - ukázka velikonočního zdobení
Tradiční zdobení v klubu Amfora, výroba velikonočního věnečku – 16 účastníků.
29.
7. 4.
Slovanská epopej Alfonse Muchy
– návštěva výstavy s průvodcem - opakování
Pro velký zájem opakováno již po páté. Dvě prohlídky s průvodcem, zúčastnilo se 49 seniorů.
30. 9. 4.
Neseďte doma, přijďte za námi III.
– koncert Pouť židovských houslí virtuóza Alexandra Shonerta - program židovské hudby pro housle a klavír
Koncert světoznámého houslového virtuóza Alexandra Shonerta, ruského houslisty židovského původu, žijícího
v České republice, laureáta prestižních mezinárodních ocenění. Klavírní doprovod zahrála houslistova matka, leningradská klavíristka Natalie Shonertová. Skutečně jedinečný zážitek – plě obsazeno 120 seniorů.
31.
13. 4.
Prohlídka Senátu s výkladem Pro velký zájem již třetí opakování – dvě prohlídky Senátu s průvodcem – celkem 28 účastníků.
32.
14. 4.
Prohlídka Břevnovského kláštera
Akce se setkal s velkým zájmem, plný počet účastníků (30), bude se opakovat na podzim.
 33.Dechová cvičení v solné jeskyni (opakování)
Pro velký zájem zopakována akce, 16 míst obsazeno.
 34. 16. 4.
Příběh Pražského hradu - výstava o historii Pražského hradu v gotickém podlaží Královského paláce s průvodcem (opakování)
Opět akce zopakována pro velký zájem, přihlášeno 27 účastníků, dorazilo však jen 17.
 35. 21. 4.
Podivuhodné osudy podivuhodných lidí aneb významné ženy české historie 4. část – Žofie Bavorská, Alžběta Bavorská (Sissi), Štěpánka Belgická, Žofie Chotková, Zita Bourbonská (opakování) Přednáška opakována pro mimořádný zájem, dostavilo se však jen 18 účastníků.
 36.23. 4.
Podivuhodné osudy podivuhodných lidí aneb významné ženy české historie – mimořádná 5. část – Anna Jagellonská, Guta Habsburská a další Přednáška zařazena místo původně ohlášené přednášky Ze života našich prababiček, která musela být zrušena kvůli zahraniční cestě lektorky. O historické přednášky je mezi seniory velký zájem, účast 37 seniorů.
 37. 28. 4.
Za Pražským Jezulátkem -prohlídka s průvodcem O akci velký zájem, plný počet účastníků, tj. 30.
 38.Jak komunikovat se svými dospělými dětmi a vnoučaty, jak si lépe porozumět a jak spolu lépe vycházet – přednáška dr. Bártové 3. přednáška z cyklu Psychologie stárnutí, účast 19 seniorů.
 39.30. 4.
2. procházka Prahou z cyklu 4x Kam se v Praze chodilo… tentokrát za dobrou krmí/na pivečko či vínečko O procházky s PhDr. Evou Havlovcovou je stále velký zájem, přihlášeno 30 účastníků, na procházku jich vyrazilo 28.
40.
5. 5.
Podvečerní procházka - Jelení příkop, Masarykova vyhlídka O podvečerní procházku byl rovněž velký zájem, plný počet účastníků, tj. 30.
 41. 12. 5.
Neseďte doma, přijďte za námi IV. – Máj jako lásky čas písničky o lásce k tanci i poslechu Další zábavné odpoledne pro seniory z cyklu Neseďte doma, přijďte za námi, tentokrát s tématem Máj jako lásky čas, opět s hudbou k tanci i poslechu a se šansony v podání studentek pěveckého odd. Konzervatoře Jaroslava Ježka. Součástí též předání cen úspěšným luštitelům soutěže „Projděte se Prahou 4“.
42.
 14. 5.
3. procházka Prahou z cyklu 4 Kam se v Praze chodilo… tentokrát se vydáme za tancem a zábavou O procházky s PhDr. Havlovcovou je stále velký zájem, počet účastníků 26.
 43. 19. 5.
Cyklus 4 na téma Utajené a méně známé prostory Prahy -3. prohlídka Kostel sv. Tomáše na Malé Straně
V rámci cyklu Utajené a méně známé prostory Prahy proběhla již třetí prohlídka a to opět za velkého zájmu seniorů – plný počet účastníků, tj. 30.
 44.Bílkova vila - prohlídka
s průvodcem
O prohlídku Bálkovy vily byl velký zájem, akce se proto bude opakovat, plný počet účastníků, tj. 30.
 45. 28. 5.
Habrovka přátelská rodině – zábavné odpoledne pro celé rodiny, bohatý program pro děti, živá hudba Počasí se letos vydařilo, a tak návštěvnost byla opravdu veliká. Akce se zúčastnilo přes 300 lidí. Senioři zde měli zajímavé soutěže, kde si mohli vyzkoušet své znalosti o Praze 4, ale též, jak znají česká přísloví, či mohli luštit křížovku. Zajímavou novinkou byla možnost si vyzkoušet či zahrát hru Mölkky, což je kultovní vikingská hra oblíbená především ve Finsku. Vyzkoušet si ji přišli nejen děti, ale i senioři. Pro všechny byly za plnění úkolů připraveny zajímavé ceny. K poslechu i tanci hrála skupina Nanovo.
 46.1. 6.
Procházka s výkladem - Slavín a Vyšehradský hřbitov Akcí provázeli žáci ze ZŠ Křesomyslova a opět se jednalo o velmi pěknou a zajímavou akci. Účastníci se mohli seznámit s mnoha významnými osobnostmi, jejichž ostatky se zde nacházejí a jistě se dozvěděli mnoho zajímavého. Plný počet účastníků, tj. 30.
 47. 2. 6.
Turnaj v minigolfu Z původního termínu 26.5. byl turnaj přeložen na 2.6., počasí bylo vcelku pěkné, zúčastnilo se 26 seniorů.
 48. 4. 6.
Hodinová prohlídka venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy s průvodcem Počet účastníků 18.
 49. 9. 6.
Trojský zámek - prohlídka zámku s průvodcem a zahrady O prohlídku byl velký zájem, proto proběhla hned 3x. Zúčastnilo se 73 seniorů. Bude se opakovat ještě na podzim.
 50. 11. 6.
Studny, kašny, chrliče na Pražském hradě a v jeho zahradách – procházka
s průvodcem
Opět velmi pěkná procházka, počet účastníků 25.
 51 16. 6.
Prohlídka Břevnovského kláštera s průvodcem - opakování akce Akce se opakovala pro velký zájem, počet účastníků 27.
 5210. 9.
Albrecht z Valdštejna - legendární postava 30 leté války – procházka Valdštejnskou zahradou
s průvodcem

Procházka s dr. Evou Havlovcovou – přednáška o Albrechtu z Vldštejna a historii valdštejnského paláce a zahrady. Počet účastníků 30.
 53Trojský zámek – prohlídka s průvodcem
Opakování akce pro velký zájem – 30 účastníků.
 54 15. 9.
Colloredo Mansfeldský palác – 2x prohlídka s průvodcem

Nová nabídka – počet účastníků celkem 41.

 5523. 9. a 5. 10.
Kurzy trénování paměti – 4 pětitýdenní kurzy
Nabídky 4 pětitýdenních kurzů trénování paměti – zkušená lektorka pí Iveta Luxová, max. počet účastníků 18 na 1 kurz, celkem přihlášeno 64 účastníků.
 5617. 9. a 24. 9.
Cyklus 4 na téma Utajené a méně známé prostory Prahy – 4. prohlídka Kostel sv. Martina ve zdi
Hned 2 nabídky na prohlídku kostela – 54 účastníků.
 57 21. - 22. 9.
Zápis do PC kurzů pro seniory - začátečníci i pokročilí
Zápisy do osmitýdenních kurzů počítačů pro seniory – 21.9. začátečníci – přihlášeno 71 účastníků a 22.9. pokročilí – přihlášeno 134 účastníků.
 5824. 9.
Pražské mosty – procházka
s průvodcem

Procházka s dr. Evou Havlovcovou – počet účastníků 22.
 59 29. 9.
Břevnovský klášter – prohlídka s průvodcem (opakování)
Pro velký zájem již 3. Opakování – účastníků 26.
 60S babičkou a dědou se strašidel bát nemusíte - pražská strašidla, legendy a pověsti - vycházka + prohlídka Muzea pražských pověstí a strašidel - pro děti (do 10 let) a jejich prarodiče (rodiče)
Nová nabídka pro prarodiče či rodiče s dětmi, původně přihlášeno 28 účastníků, dostavilo se však jen 12. Z důvodu nízkého zájmu se zřejmě akce podobného typu nebudou nabízet.
 61 1. 10.
Neseďte doma, přijďte za námi (5) - Senioři jak víno - oslava dne seniorů při skleničce vína s hudbou k tanci i poslechu; tombola
Taneční odpoledne se skleničkou vína, kávou a malým občerstvením pro seniory k jejich svátku se konalo v KC Novodvorská, přítomna Mgr. Iva Kotvová, zástupkyně starosty, která předala všem přítomným seniorům sladký dárek k svátku s tištěním přáním. Vystoupila taneční skupina seniorek „Marieta z prádelny“, k tanci a poslechu hrála skupina Nanovo. Součástí akce byla též tombola. Počet účastníků 166.
 626. 10.  Klementinum – prohlídka
s výkladem (2x)
Nová nabídka hned na 2 prohlídky, přihlášen plný počet, tj. 52 seniorů, počet účastníků 48.
 638. 10.

Říkali mu Koňský trh… procházka s povídáním

o historii a významných objektech Václavského náměstí
Procházka s PhDr. Evou Havlovcovou – 25 účastníků
 64Jak zvládat v každodenním životě komunikačně náročné a stresové situace - přednáška s nácvikem asertivních technik Přednáška PhDr. Zdeňky Bártové – 24 účastníků
 6513. 10.
Kolem Karlova náměstí -  procházka s průvodcem Procházka s PhDr. Evou Havlovcovou – 28 účastníků
 6620. 10.
Emauzy - prohlídka s průvodcem (opakování) Opakování akce – plne obsazeno.
 67Pražská potrubní pošta - poslední svého druhu na světěprohlídka
s průvodcem
Zrušeno z důvodu oprav v Jindřišské ulici a uzavření vchodu, bude nahrazeno, až to bude možné.
 6819. 10.
Cyklus 4 přednášek na téma Slavné a významné útěky v českých dějinách – 1. útěk Fridricha Falckého po bitvě na Bílé Hoře 1620 Přednáška z nového cyklu PhDr. Eva Havlovcové – 35 účastníků.
 69Kurzy trénování paměti – další 4 pětitýdenní kurzy4 pětitýdenní kurzy – pondělí či střed od. 4.11 a 9.11.
 7022. 10.
Turnaj ve stolním tenise Tradiční turnaj v ZŠ Jílovská – 12 žen a 18 mužů.
 7127. 10.
Neseďte doma, přijďte za námi (6) - Staropražské písničky při harmonice k poslechu i zpěvu Velice příjemné odpoledne se zpěvem za doprovodu 2 heligonek – účast 98 seniorů.
 723. 11.
  
 735. 11.
Bílkova vila – prohlídka s průvodcem (opakování) Již třetí opakování, plně obsazeno
 74Cyklus 4 přednášek Slavné a významné útěky v čes-kých dějinách – 2. útěky z bitev doby husitské 2. přednáška z nového cyklu PhDr. Eva Havlovcové – 37 účastníků
 7510. 11.

Rudolfinum – prohlídka s průvodcem

O akci byl nebývalý zájem, plně obsazeno 40 účastníků, bude se opakovat.
 7612. 11.
Národní technická knihovna – prohlídka
s průvodcem
Zajímavá stavba, možnost prohlídky zdarma s průvodcem, přesto poměrně malý zájem, jen 16 účastníků
 77„Ze života našich prababiček - radovánky podzimu a zimy " - přednáška Přednáška PhDr. Jany Skarlantové – velice zajímavé a podnětné, počet účastníků 32.
 7819. 11.
Týnský chrám – prohlídka s průvodcem (opakování) Již čtvrté opakování, plně obsazeno.
 7924. 11.
Anežský klášter – prohlídka s průvodcem O prohlídky je velký zájem, plně obsazeno
 80Téměř adventní poetické rozjímání s básníkem Petrem Skarlantem – příjemné povídání
s ukázkami poezie
Velice milé a příjemné posezení a vyprávění s básníkem, který žije na Praze 4.
 8125. 11.
Neseďte doma, přijďte za námi (7) – Hudebně-lite-rární odpoledneMistře, rci“ předvánoční rozjímání (klavír a poezie) Klavírní koncert s poezií –Věra Mullerová (klavír) a Blanka Hejtmánková (recitace) – obě z Konzervatoře v Plzni. Účast 93 seniorů
 8226. 11.
Turnaj v bowlingu Opět velký zájem, při přihlašování plně obsazeno (24), dostavilo se však jen 16 účastníků
83
 1. 12.
Neseďte doma, přijďte za námi (8) – „Tiše a ochotně purpura na plotně voní“- předvánoční posezení s hudbou k tanci i poslechu a s vánoční tombolou O vánoční posezení byl obrovský zájem, který nemohl být plně uspokojen. K tanci a poslechu hrál Václav Bízek, hostem byl Josef Zíma, tombola a vánoční dárky pro každého – 160 míst obsazeno.
 843. 12.
Tvůrčí dílna – předvánoční zdobení (výroba vánočních dekorací) Výroba zdobených větví a věnečků na  stůl – 12 účastníků
 85Babi, dědo, pojďte si hrát – odpoledne deskových her pro prarodiče i rodiče
s vnoučaty
Velice hezká akce s možností vyzkoušet si různé deskové hry a získat inspiraci na vánoční dárky
 868. 12.
Neseďte doma, přijďte za námi (9) Chanukový koncert Vystoupení skupiny Šarbilach s ukázkami židovské hudby
 8710. 12.
Předvánoční prohlídka chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně Velký zájem – plně obsazeno
 8815. 12.
Adventní koncert v kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce
Vystoupení žesťového kvinteta Brass five a sopranistky Olgy Krumphlzové.

Aktualizováno: 15.03.2022
Vytisknout