Družicová analýza vegetace, zástavby a mikroklimatu Prahy 4
Tyto a další mapky prezentují družicová data pro Prahu 4
Obyvatelé Prahy 4 většinou svoji městskou část dobře znají, nyní se na ni mohou poprvé podívat z vesmíru. Odborná studie, vypracovaná ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské vesmírné agentury, se zabývá využitelností metod tzv. dálkového průzkumu Země (DPZ) pro potřeby Prahy 4. Současně je určena jako vzdělávací materiál pro učitele a jejich prostřednictvím i pro žáky základních školy ve správě městské části.
„Zajímá Vás, jak je okolí vašeho bydliště viditelné z družice na oběžné dráze Země? O čem vypovídá jeho analýza v infračervené části spektra? Jaké změny probíhají v zástavbě, zeleni a v kvalitě ovzduší? Na tyto otázky vám odpoví nová studie, kterou v rámci místní Agendy 21 nechala zpracovat radnice městské části,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011) a dodal: „Jejím cílem, je nabídnout občanům nový nezvyklý pohled na jejich bydliště z vesmíru a podnítit tak další samostatné uvažování o stavu a budoucnosti území Prahy 4.“
V rámci
pilotního projektu byla analyzována data o dynamice vývoje zeleně a sucha na území městské části Praha 4 z družic Sentinel 2, teplotní informace z družice Landsat 8 a rozvoj zástavby z družic Landsat, Pléaides a QuickBird.
„Vzhledem k tomu, že technologie je poměrně nová, nelze brát všechna zjištění této studie jako absolutně platná a je třeba přihlížet k dalším existujícím skutečnostem,“ uvedl dále radní Tomáš Hrdinka a doplnil: „Přesto studie předkládá jasný důkaz o pestrosti území Prahy 4 a vývoji jednotlivých ukazatelů v čase, což, na rozdíl od objektivu družice, nemusíme z místa svého bydliště vnímat vždy zřetelně.“
Celá studie je ke stažení ZDE (PDF - rozlišení pro web - cca 2MB) nebo ZDE (PDF - plné rozlišení - cca 63MB).