Další zpřísnění: Vláda nařídila povinné respirátory

Vláda ČR rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti nemoci COVID-19. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a šíření britské mutace budou muset lidé od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února 2021 v MHD, v obchodech, na úřadech a v dalších místech s větší koncentrací osob nosit povinně respirátory (nejméně třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu). Další možností jsou nanoroušky, popřípadě dvě na sobě nasazené chirurgické roušky.

Kde všude je od čtvrtka účinnější ochrana dýchacích cest povinná:
  • v prodejnách
  • v provozovnách služeb
  • ve zdravotnických zařízeních (na pracovištích, ve kterých se poskytuje ambulantní péče)
  • v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě
  • na mezinárodních letištích
  • v prostředcích veřejné dopravy
  • na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy
  • v motorových vozidlech (neplatí, pokud se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti)
Tato povinnost se nevztahuje na děti od 2 do 15 let, ty ale musí na těchto místech nosit minimálně chirurgickou roušku. Nesmějí tak mít podomácku vyrobenou ochranu.

Minimálně chirurgická rouška povinná od března:
  • ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),
  • na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.
  • Výjimku mají například děti do dvou let věku, děti v mateřské škole či děti v dětské skupině.
  • Do konce měsíce lze ještě při procházkách po městě tolerovat šálu nebo domácí roušku.

Dosud platila povinnost nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště, ve veřejné dopravě nebo venku, když nebylo možné dodržet větší než dvoumetrové rozestupy. Za dostatečnou ochranu byla považována i šála, šátek nebo látková rouška. Podle nového opatření už tedy nebude stačit textilní rouška a za dostatečnou ochranu nebudou považovány ani šály, šátky, nákrčníky či jiné obdobné zakrytí dýchacích cest.

Celé vládní usnesení naleznete ZDE .

Respirátor FFP2

Aktualizováno: 24.02.2021 – Vít Drbal