Evropský týden mobility 2015 v Praze 4

Praha 4 podporuje veřejnou městskou dopravu i alternativy udržitelné mobility. Proto se také letos připojila k Evropskému týdnu mobility, jehož posláním je ovlivnit mobilitu a městskou dopravu, zlepšit zdraví a kvalitu života občanů. Akce na podporu Evropského týdne mobility se v Praze 4 uskutečnila v parku Na Pankráci.

„Kampaň Evropského týdne mobility je ideální příležitostí prezentovat alternativy udržitelné mobility a vysvětlit našim obyvatelům problémy, se kterými se městské části v oblasti dopravy potýkají,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). “Osobně přispívám k udržitelné mobilitě tím, že se celoročně pohybuji po městě na jízdním kole. Služební vůz ani řidiče nemám.“

Veřejnosti umožňuje tato akce seznámit se s konkrétním řešením městských problémů, jako je údržba veřejných prostranství, znečišťování ovzduší, snižování hluku, bezpečnost obyvatel a ochrana jejich zdraví. Akce Evropský týdne mobility jsou příležitostí i pro podnikatele k diskuzím o různých aspektech mobility a kvality ovzduší, o hledání inovativních řešení, jak omezit využívání automobilů, a tím i snížit emise, a také o možnosti testování nových technologií.

Městská část Praha 4 zajistila pro návštěvníky parku Na Pankráci program, ve kterém se představily firmy usnadňující život Pražanům a složky zajišťující bezpečnost obyvatel i návštěvníků Prahy.
  • Dopravní podnik hlavního města Prahy představil veřejnosti historický autobus.
  • Společnost Bigoo umožnila malým řidičům vyzkoušet si techniku jízdy s instruktorem, který dětem poradil a vysvětlil obsluhu autíčka a samozřejmě dohlížel na hladký průběh jízdy. Menší děti si mohli vyzkoušet velmi atraktivní dětská elektrovozítka, která mohou řídit zcela sami bez účasti dospělých.
  • Pražské služby zábavnou formou učí děti ze základních a mateřských škol v Praze 4 dlouhodobě vše o třídění a recyklaci komunálního odpadu. Malí i velcí návštěvníci si dnes mohli navíc za volantem nejmodernějšího popelářského vozu aspoň na okamžik vyzkoušet jaké je to být popelářem.
  • Hygienická stanice hlavního města Prahy prezentovala svoji činnost se zaměřením na prevenci úrazů u dětí a seniorů.
  • Městská policie nabídla dětem jízdu zručnosti na kolech a ukázku svého vozového parku.
  • Pražská plynárenská předvedla dvě vozidla na CNG z veřejné autopůjčovny.
  • ELTODO představilo návštěvníkům mobilní telematický vozík pro zvýšení bezpečnosti a světelnou signalizaci pro bezpečné přecházení chodců.