Zprávy z Prahy 4

 • Lidem ve finanční tísni pomůže nová poradna v Praze 4


  Představitelé radnice Prahy 4, zástupce starosty Lukáš Zicha (STAN - Tučňák) a radní Jaroslav Míth (ODS), oficiálně přivítali v nových prostorách na území Prahy 4 Poradnu při finanční tísni, kam se od nového roku přestěhovalo její vedení a pražská pobočka. Poradna poskytuje své služby obyvatelům zdarma, sídlí na adrese Hvězdova 19 (v těsném sousedství stanice metra Pankrác, naproti vjezdu do garáží OC Arkády Pankrác). Otevírací doba poradny je pondělí až čtvrtek od 8 do 18 hodin, pátek od 8 do 17 hodin.
 • 4. ročník mezigeneračního šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“


  Ve čtvrtek 26. ledna 2017 od 14.00 hodin proběhne v ZŠ Jílovská již 4. Ročník mezigeneračního šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“, kde se již tradičně utkají zkušení šachisté seniorského věku (nad 63 let) s těmi méně zkušenými – juniory do 15 let.
 • Literární soutěž pro děti ze ZŠ


  Městská část Praha 4 vyhlašuje soutěž pro děti ze základních škol k Mezinárodnímu dni dětské knihy. Tématem soutěžních prací je „Strašidelná povídka z místa, kde žiju.“ Povídka může být kreslená, ručně psaná, s ilustracemi, bez obrázků nebo třeba komiks. Soutěžit mohou jednotlivci, třídy, skupinky děti, party kamarádů. Soutěž je určena pro žáky základních škol. Podmínkou je trvalé bydliště na Praze 4.
 • Čtení z cely připomnělo dobu bezpráví


  Městská část Praha 4 připomněla u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 a Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince, několik příběhů politických vězňů. Čtení z cely připomnělo dobu bezpráví. Koláž z dobových textů nazvanou Čtení z cely tvořily úryvky z vězeňských dopisů konfrontované s výňatky z vyšetřovacích protokolů a soudních rozsudků. Herci Alexej Pyško a Hana Ševčíková četli za doprovodu violoncella v prostředí literární kavárny tyto texty pro malé publikum, v němž byli přítomni rovněž pamětníci a studenti zpracovávající vězeňské osudy.
 • Praha 4 podpořila hasiče


  Praha 4 poskytla finanční dar ve výši 45.000 Kč Hasičskému záchrannému sboru hlavního města Prahy, který veliteli hasičské stanice č. 6, npor. Mgr. Jiří Musilovi, předal začátkem letošního roku radní pro bezpečnost Zdeněk Pokorný (STAN – Tučňák) spolu s předsedkyní Finančního výboru Janou Niklovou (Trojkoalice/KDU-ČSL). „Peníze jsou určeny na nákup základního vybavení a nářadí, které hasiči při svých zásazích používají,“ uvedl Zdeněk Pokorný. „Věřím, že tyto finanční prostředky napomůžou příslušníkům hasičského záchranného sboru ke zkvalitnění jejich práce při náročných zásazích.“
 • Novoroční slovo starosty Petra Štěpánka


  Vážení občané, doufám, že jste do roku 2017 vkročili v příjemné atmosféře a v pohodě. Na konci starého a na začátku nového roku všichni bilancujeme, vážíme klady a zápory, těšíme se z úspěchů a hledáme poučení z toho, co se nám nepodařilo. Bilancuje také naše městská část.
 • VÁNOČNÍ STROMKY DO POPELNICE NEPATŘÍ !!


  Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (např. sídliště), lze stromky volně odložit vedle nich. V případech činžovních a rodinných domů odkládejte vánočního stromky k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad.
 • Seminář Jak přežít nástrahy velkoměsta proběhl na Nuselské radnici


  V předvánočním čase uspořádala městská část Praha 4 ve spolupráci se společností Thor Tactical seminář JAK PŘEŽÍT NÁSTRAHY VELKOMĚSTA. Obsahem semináře nebyla fyzická sebeobrana, ale hlavně seznámení se s nástrahami a způsobem jednání jak se těmto nebezpečným situacím vyhnout. Seminář se konal pod záštitou zástupce starosty Lukáše Zichy a za podpory radního pro bezpečnost Zdeňka Pokorného (oba STAN – Tučňák).
 • Díky vašim víčkům je Elinka zase o kousek blíže k naslouchadlu


  Předvánoční svoz plastových víček na pomoc skoro tříleté Elince ze Spořilova byl opět velmi úspěšný. Dohromady se jich sešlo více než jeden a čtvrt tuny, díky čemuž poskočí transparentní účet postižené holčičky o zhruba 8 500 korun. "Další svoz plastových víček proběhne za čtvrt roku a věřím, že bude rekordní," uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN - Tučňák). "V této souvislosti je potřeba poděkovat všem, co se na sběru víček podílejí."
 • Pátý ročník soutěže MŠ a ZŠ v kompostování zná své vítěze


  V zasedacím sále historické Nuselské radnice se 12. prosince 2016 uskutečnilo slavnostní vyhodnocení již pátého ročníku soutěže základních a mateřských škol z městské části Praha 4 v kompostování. "Letos se soutěže v rámci ekologické výchovy zúčastnilo jedenáct mateřských škol a pět základních škol, které si rozdělily bezmála 128 tisíc korun," uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN - Tučňák). "Mezi hlavní hodnotící kritéria patřila kvalita kompostu a také jejich dokumentace."
 • Vánoce na „sociálce“


  Začátkem prosince oslovila sociální odbor ředitelka Montessori školky, Ing. Ehrenbergerová, ohledně zapojení do projektu „Krabice od bot“. Jedná se o projekt, který má za cíl potěšit děti z chudších rodin v České republice. Radost těmto dětem udělají zase děti, jimž dospělí pomohou připravit jejich dárkovou krabici od bot, kterou společně naplní dětskými dárky k Vánocům. V pondělí 19. prosince 2016 proběhla na sociálním odboru nadílka, jehož součástí byl a malý kulturní program. Dětem zářily oči a dojetí bylo vidět nejenom na rodičích, ale i na zástupkyni starosty Ivě Kotvové (Trojakolice/SZ) a pracovnících sociálního odboru.
 • Betlémské světlo dorazilo na Prahu 4


  Jako každý rok, tak i letos dorazilo na Prahu 4 BETLÉMSKÉ SVĚTLO, které tradičně donesli skauti a skautky z Prahy 4. Světlo zapalují zahraniční skauti přímo v Betlémě, jejich čeští kolegové je potom převezmou ve Vídni a rozváží po celé České republice. Ve středu 21. prosince 2015 si od skautů převzali vánoční plamínek zástupci starosty Lukáš Zicha (STAN - Tučňák) a Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ) a zastupitel Josef Svoboda (Trojkoalice/KDU ČSL).
 • Praha 4 má rozpočet na rok 2017


  Zastupitelstvo městské části Praha 4 dnes schválilo rozpočet městské části na rok 2017. Praha 4 bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši téměř 960 milionů korun a její hospodaření má být vyrovnané. Zastupitelstvo městské části Praha 4 dnes schválilo rozpočet městské části na rok 2017. Praha 4 bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši téměř 960 milionů korun a její hospodaření má být vyrovnané. „Navržený rozpočet nezadluží městskou část a přitom zajistí kvalitní služby pro naše obyvatele,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Prioritní investicí v příštím roce bude i díky dotaci z hlavního města obnova přírodního koupaliště na Lhotce.“
 • Pozor na falešné popeláře


  Společnost Pražské služby upozorňuje obyvatele městské části, že v posledních dnech byly zaznamenány případy, kdy se neznámí muži vydávali za popeláře Pražských služeb a požadovali finanční příspěvek na Vánoce. Pražské služby jednoznačně odmítají, že by mohlo jít o jejich zaměstnance. V případě, že Vás takoví lidé osloví, doporučujeme volat policii.
 • Děti pomáhají dětem


  Stovky dětí z patnácti mateřských a sedmnácti základních škol z Prahy 4 se letos zapojily do tradiční předvánoční sbírky potřebných věcí pro Dětské centrum Thomayerovy nemocnice. Dar dnes převzali z rukou radního pro školství Jaroslava Mítha (ODS) náměstek ředitele Thomayerovy nemocnice pro lékařskou péči MUDr. Petr Čech a ředitelka Dětského centra Jaroslava Lukešová.
 • Čtecí babičky se osvědčily, dnes převzaly ocenění


  Praha 4 dnes ocenila seniory zapojené do projektu Čtecí babičky, kteří dětem v mateřských školách městské části čtou z dětských knížek. Tento projekt byl v Praze 4 zahájen v letošním roce, ale už je do něj zapojeno více než 20 seniorů a čtení probíhá v devíti mateřských školách. Jde o úspěšný projekt, který bude v krátké době rozšířen do dalších tří mateřských škol.
 • Praha 4 podpoří hasiče


  Praha 4 poskytne finanční dar ve výši 45.000 Kč Hasičskému záchrannému sboru hlavního města Prahy. Finanční prostředky budou využity na pořízení zásahového vybavení hasičů hasičské stanice číslo 6 v Krči. Rozhodla o tom Rada městské části Praha 4. „Peníze jsou určeny na nákup základního vybavení a nářadí, které hasiči při svých zásazích používají,“ uvedl Zdeněk Pokorný (STAN – Tučňák), radní pro bezpečnost, IT a grantovou politiku. „Z mého pohledu je ovšem velice zvláštní, že tyto prostředky hasiči nedostanou od ministerstva vnitra.“
 • Čtení z cely připomnělo dobu bezpráví


  Městská část Praha 4 připomněla u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 a Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince, několik příběhů politických vězňů. Koláž z dobových textů nazvanou Čtení z cely tvořily úryvky z vězeňských dopisů konfrontované s výňatky z vyšetřovacích protokolů a soudních rozsudků. Herci Alexej Pyško a Hana Ševčíková četli za doprovodu violoncella v prostředí literární kavárny tyto texty pro malé publikum, v němž byli přítomni rovněž pamětníci a studenti zpracovávající vězeňské osudy.
 • Zemřel Stanislav Drexler


  O víkendu zemřel ve věku 82 let Stanislav Drexler z Krče, stavební inženýr a malíř samouk. Jeho obrázky s převážně pražskými náměty si mohli návštěvníci kavárny v Thomayerově nemocnici prohlédnout na jeho první autorské výstavě letos na jaře.
 • Zástupci radnice poděkovali ředitelům škol z Prahy 4


  Tradiční předvánoční setkání ředitelů základních a mateřských škol se letos uskutečnilo ve čtvrtek 8. prosince 2016. Poděkovat a popřát veselé Vánoce a šťastný nový rok 2017 přišli našim ředitelům nejen starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ) a radní pro školství Jaroslav Míth (ODS), ale i nový principál Branického divadla Václav Čížkovský.
 • Pétanque v KC Novodvorská


  V úterý 6. prosince 2016 od 13.00 do 20.00 hodin pořádala městská část Praha 4, pod záštitou zástupce starosty Zdeňka Kováříka (ODS), společenskou hru pétanque. Ukázky mistrů i zábavná soutěž pro všechny se konala ve velkém sálu Kulturního centra Novodvorská, kde na účastníky, kterých bylo téměř 300, čekal kurt s umělým povrchem z tartanu o rozměrech 14x4 metru.