Zprávy z Prahy 4

 • Nové komunitní sázení na Praze 4


  Tipujte místa, která byste společně se sousedy rádi zkultivovali a vytvořili z nich komunitní zahrádku! Máte-li ve svém okolí místo, které byste rádi proměnili na komunitní zahrádku, neváhejte se ozvat! Nyní můžete dát tip a MČ Praha 4 společně se zahradníky z Kokozy vám pomůže při jejím založení.
 • Praha 4 plánuje nákup tří vozidel s alternativním pohonem


  Praha 4 plánuje v letošním roce částečnou obnovu svého vozového parku, konkrétně nákup tří vozidel s alternativním pohonem, které bude používat úřad městské části. Rada městské části Praha 4 dnes schválila podání žádosti o finanční podporu ze strany Státního fondu životního prostředí ČR na pořízení těchto vozidel. Půjde o dva elektromobily a jedno vozidlo s pohonem na stlačený zemní plyn.
 • Hlavní město Praha vyhlásilo 7. ročník soutěže JuniorErb 2017


  Soutěž je určena mladým lidem do 19 let, kteří se aktivně zajímají o internet a tvorbu webových stránek spojených s místem bydliště či školou. Nemusí jít jen o tvůrce-programátory, ale i o autory, kteří web tvoří obsahově, např. pomocí dostupných publikačních systémů. Do soutěže se přihlašuje na webových stránkách www.ceskyzavinac.cz do 28. února 2017.
 • Informace o dopravním opatření na komunikaci Chodovská


  Od pondělí 20. února až do pátku 31. března 2017 bude probíhat oprava tramvajové tratě v ulici Chodovská v úseku ulic U Plynárny - Spořilovská. Provoz bude veden jedním jízdním pruhem v každém směru. Informoval o tom Magistrát hlavního města Prahy. Vzhledem k uzavření levého odbočení ve směru do centra (ke Kauflandu a do ulice U Plynárny) byla stanovena objížďka po trase: Záběhlická, komunikace kolem Baumaxu.
 • Komplexní pomoc hazardním hráčům a jejich blízkým


  Nestátní nezisková organizace SANANIM provozuje tzv. Gambling ambulanci, která je určena pro osoby, které aktivně hrají / sázejí. Ambulance slouží i jako doléčovací zařízení pro již abstinující hráče, dále je tu pro lidi z blízkého okolí hráčů, kterým pomáhá zvládat soužití s hazardním hráčem. Gambling ambulance nabízí komplexní léčebné ambulantní služby v potřebné intenzitě a kvalitě vedoucí k trvalé změně životního stylu.
 • Zveme vás na Tibetský večer


  Přijměte pozvání na Tibetský večer, který se koná u příležitosti mezinárodní kampaně Tibetská vlajka. Součástí večera bude vyvěšení Tibetské vlajky, vernisáž obrazů Současná tvář severovýchodního Tibetu a také promítání dokumentu (bude upřesněno). Rovněž budete mít možnost ochutnat tibetské speciality. Tibetský večer se koná 9. 3. od 17:00 ve velkém sále nuselské radnice, Táborská 30.
 • Proběhlo veřejné plánovací setkání o podobě parku nad zastřešenou Spořilovskou


  Praha 4 ve spolupráci s TSK uspořádala 9. února Veřejné plánovací setkání o podobě parku nad zastřešenou Spořilovskou. Lidé měli možnost pomoci architektům najít nejvhodnější podobu a využití parku nad zastřešenou Spořilovskou ulicí. Akce se konala s podporou Alžběty Rejchrtové, radní pro územní rozvoj (Trojkoalice/SZ).
 • Nová fotovýzdoba KC Novodvorská


  První patro KCN dostává novou foto výzdobu V KC Novodvorská sídlí Tradiční loutkové divadlo Zvoneček a každoročně se tu také koná loutkový festival Novodvorský Zvoneček. Právě fotografie z loňského festivalu, které nafotil František Drábek, budou nyní lemovat cesty návštěvníků do divadelního sálu a do učeben.
 • Praha 4 se rozhodla snížit množství nedopalků v ulicích


  „Na konci loňského roku jsme navázali spolupráci s Nadačním fondem Čisté město a pořídili od nich 200 kusů pouzder na cigarety, které zároveň slouží jako popelníček,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Zicha (STAN – Tučňák), který poskytl záštitu nad edukativním videem, jež vznikne na jaře letošního roku. „Našim cílem je snížit počty cigaretových nedopalků v ulicích, proto jsme také v loňském roce umístili v okolí metra Budějovická informační cedule upozorňující na škodlivost nedopalků.“
 • Do 31. března 2017 probíhá zápis dětí do Dětských skupin - jeslí


  "Informujeme rodiče dětí od 1 do 3 let věku, že termín pro podání přihlášky do Dětských skupin - Kotorská a Rabasova na rok 2016 a 2017 je do 31. března 2017," uvedl zastupitel a ředitel Zdravotnického zařízení městské části Praha 4 Jan Schneider (Hnutí Pro Prahu). "Po tomto datu budou všechny ostatní přihlášky automaticky zařazeny mezi náhradníky."
 • Výběrové šetření v domácnostech „Životní podmínky 2017“


  Český statistický úřad organizuje v letošním roce v souladu se zákonem č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, výběrové šetření o životních podmínkách domácností v České republice – EU-SILC 2017 (Životní podmínky 2017). Vlastní šetření proběhne v době od 4. února do 28. května 2017 prostřednictvím speciálně vyškolených tazatelů. Do šetření budou zahrnuty všechny osoby, které mají ve vybraném bytě obvyklé bydliště.
 • Sbírka víček pokračuje i v letošním roce!


  "Před Vánoci proběhl svoz plastových víček na pomoc skoro tříleté Elince ze Spořilova, který byl velmi úspěšný. Dohromady se jich sešlo více než jeden a čtvrt tuny," uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN - Tučňák). Další svoz plastových víček se bude konat dne 5. dubna 2017. Chcete-li přímo přispět nějakou částkou, můžete tak učinit přímo na transparentní účet Elinky, který má číslo 2301019521/2010 a je vedený u Fio banky.
 • Národní soutěž PŘEMĚNA ODPADŮ NA ZDROJE


  Cílem soutěže je vyhledat a ocenit výrobky, projekty a díla, které jsou příkladem pro šetrné zacházení se surovinami, např. nefunkční výrobek nebo jeho část se využije pro výrobu stejného nebo jiného nového výrobku. Je to odpovědné, je to udržitelné, je to SMART. Vítězné projekty, výrobky a díla budou představeny široké odborné i občanské veřejnosti. Podrobné údaje včetně přihlášek a registrace do soutěže naleznete na webových stránkách www.mpo.cz.
 • Pojďte si trénovat paměť zve MČ Praha 4 seniory


  Cílem NÁRODNÍHO TÝDNE TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI je přesvědčit nejen seniorskou populaci, že si ještě docela slušně pamatuje, když jí někdo poradí, jak na to. Trénování paměti je efektivní nástroj proti snižování rozumových schopností a zároveň rychlá cesta ke zvýšení sebevědomí.
 • Vzdělávání pro seniory


  I v letošním roce nabídne MČ Praha 4 ve spolupráci se základními školami seniorům vzdělávací kurzy „Zpátky do školy aneb Cesta do hlubin študákovy duše 2017“, které se konaly již ve školním roce 2012/13, 2013/14 a 2015/16. Jedná se o mezigenerační projekt, v rámci kterého se senioři mohou opět vrátit „zpět do školních lavic“ a zopakovat si oblíbený předmět či procvičit cizí jazyk. Tento projekt doplňuje bohatou nabídku sportovních, kulturních a vzdělávacích akcí, které pro seniory městská část Praha 4 každoročně pořádá.
 • Developer ustoupil od dvou ze tří plánovaných projektů na Pankráci


  Pro obyvatele území mezi ulicemi 5. května, Na Strži, Budějovická, Hanusova a Pod Vršovickou vodárnou III je to dobrá zpráva. Společnost Pankrác, a.s. upustila od dvou developerských projektů ze tří, které v této lokalitě plánovala, a slíbila investice do veřejného prostranství v okolí Kotěrovy vodárenské věže.
 • Masopust s Prahou 4


  Zveme vás na historicky první masopust pořádaný MČ Praha 4 Rej masek započne v sobotu 25. února ve 12 hodin v parku Na Pankráci a masopustní veselí potrvá až do odpoledních hodin. Těšit se můžete na tradiční masopustní dobroty, bohatý program pro děti, vyhřívaný stan. Ve stanu vás čekají hudební vystoupení, soutěže pro děti s hodnotnými cenami, malování na obličej. V 16 hodin proběhne vyhlášení soutěže o nejlepší masky! Pan starosta má pro vítěze připravené krásné ceny. Nemáte-li vlastní masku, vůbec nevadí, můžete si ji vyrobit na místě!
 • Praha 4 zajistí také letos dotované plavenky


  Praha 4 zajistila i v tomto roce dotované plavenky pro seniory starší 63 let a držitele ZTP průkazů s trvalým pobytem na území městské části, a to v rozsahu dvě plavenky na osobu a měsíc až do jejich vyprodání. Cena za plavenku ve výši 53 Kč se hradí následovně: 28 Kč zaplatí senior a 25 Kč uhradí MČ Praha 4. Plavenky budou v prodeji od poloviny března.
 • Nový projekt podpoří nezaměstnané ženy ve věku 55 – 64 let


  Zdravotnické zařízení městské části Praha 4 zahájilo realizaci projektu „Posilování pozice ohrožených žen ve věku 55 – 64 let na trhu práce v Praze“ financovaného z Operačního programu Zaměstnanost. V rámci tohoto projektu v letošním a příštím roce zorganizuje bezplatný kurz s názvem „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“, který jeho třiceti absolventkám zajistí lepší pozici na trhu práce v Praze.
 • Praha 4 poskytla dotaci na CD o sebepoškozování


  V loňském roce MČ Praha 4 poskytla dotaci na vznik CD s názvem SEBEPOŠKOZOVÁNÍ NENÍ ROZMAR - průvodce pro děti, rodiče a učitele. „Na CD se dozvíte, co to sebepoškozování je a co jej způsobuje. Důležité jsou určitě návody, jak pomoct,“ řekla nám k tomu Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ), zástupkyně starosty, „celková čísla dětí, kterých se tento problém týká, nejsou známa, ale je bohužel stále častější. Proto, je potřebné o tomto tématu informovat.“
 • Zemřela čestná občanka Prahy 4 Naděžda Kavalírová


  Ve věku nedožitých 94 let zemřela v pátek 20. ledna čestná občanka Prahy 4 a odpůrkyně totalitního režimu Naděžda Kavalírová. „Jsou zprávy, které se neříkají snadno a tato k nim bohužel patří,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Smrtí paní doktorky Kavalírové ztrácíme výjimečnou osobnost, které nám celým svým životem připomínají takové hodnoty, jakou jsou osobní odvaha, odpor proti zlu a statečný boj za svobodu a demokracii.“