Aktuální informace pro seniory

12
 • Branické divadlo pro seniory


  Městská část Praha 4 zajistila pro své seniory v novém roce divadelní představení v Branickém divadle – jedná se o veřejnou generálku představení „Třetí do páru“, které se bude konat ve čtvrtek 2. února 2017 od 11.00 hodin. Lístky si senioři nad 63 let s trvalým bydlištěm v MČ Praha 4 budou moci vyzvednout 17. 1. od 8.00 do 8.30 v přízemí Úřadu MČ Praha 4. Vstupenky se vydávají pouze na základě vlastního občanského průkazu, u manželů lze vydat 2 vstupenky jednomu z manželů, ale je třeba přinést ke kontrole oba občanské průkazy.
 • Výstava Jana Kaplického hledí do budoucnosti, v níž se inspiroval


  Průřez celoživotní tvorbou architekta Jana Kaplického i některé dosud nevystavené předměty a projekty z jeho pozůstalosti můžete vidět na výstavě v pražském Tančícím domě. Expozici s názvem Nekonečno Jana Kaplického si mohou senioři městské části Praha 4 přijít prohlédnout 17. ledna 2017 od 14.00 hodin. Zlevněné vstupné (pro skupinu nad 20 lidí) činí 40,- Kč na osobu. Přihlášky jsou přijímány od 9. ledna 2017.
 • 4. ročník šachového turnaje - senioři versus junioři z Prahy 4


  Ve čtvrtek 26. ledna 2017 od 14.00 hodin proběhne v ZŠ Jílovská již 4. ročník šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“, kde se již tradičně utkají zkušení šachisté seniorského věku (nad 63 let) s těmi méně zkušenými – juniory do 15 let. Přihlášky se přijímají již od 9. 1. 2017 na bezplatné telefonní lince 800 100 128.
 • Prohlídka historického areálu Staré čistírny v Bubenči


  Stará čistírna odpadních vod v Praze - Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 jako poslední článek systematické stokové sítě v Praze. Městská část Praha 4 nabízí svým seniorům možnost prohlídky s průvodcem 31. ledna 2017 od 14.00 hodin. Sraz před vchodem do muzea Papírenská 6, Praha 6. Vstupné je 75 Kč na osobu, pozor vhodné jen pro zdatnější (je zde mnoho schodů). Přihlašování na akci je od 23. ledna.
 • Pojďte si prohlédnout dům U Zlatého prstenu


  Dům U Zlatého prstenu se nachází v Týnské uličce nedaleko Staroměstského náměstí. Má velice členitou dispozicí, jež vznikla stavebním sjednocením dvou samostatných středověkých domů. Městská část Praha 4 nabízí svým seniorům možnost prohlídky nové expozice s průvodcem 17. ledna 2017 od 10.00 hodin. Sraz je před domem v Týnské 630/6. Snížené vstupné pro seniory činí 60 Kč na osobu, přihlásit se můžete na bezplatné lince 800 100 128 od 9. ledna 2017.
 • Ať žije Hurvínek! - výstava v Muzeu hl. města Prahy na Florenci


  Interaktivní výstava oslavující devadesátileté výročí loutky Hurvínka je koncipována především pro dětské návštěvníky. Na své si však přijdou i příznivci všech věkových skupin. Městská část Praha 4 zajistila pro seniory, případně i s vnoučaty hned 2 prohlídky na úterý 19. ledna 2017 od 10.00 a od 14.00 hodin. Přihlásit se můžete na bezplatné lince 800 100 128 od 16. ledna 2017.
 • Plavenky pro seniory mají platnost až do 30. 12. 2016


  Upozorňujeme naše seniory, že plavenky zakoupené v roce 2016 mají platnost do 30. prosince 2016. Zakoupené plavenky se nevykupují zpět, ani nelze prodloužit jejich platnost (viz kupní smlouva schávelená Radou městské části Praha 4 č. 3R-162/2016 ze dne 10. 2. 2016).
 • Krok po kroku aneb jeden krok k pokroku (X.)


  „V březnu roku 2009 jsme zahájili historicky první kurz výuky práce s počítačem pro seniory. Kurzy prošlo již více jak 5 000 seniorů a myslím si, že co se počítačové gramotnosti týče, tak v Praze 4 máme ty nejšikovnější seniory,“ uvedla zastupitelka a koordinátorka projektu Lucie Michková (ODS). O toto vzdělání je neustále zájem, ale protože se chceme společně posunout kupředu, připravili jsme pro vás novinku, osmitýdenní kurz digitální fotografie a powerpointu, ale také všeobecný kurz pro ty z vás, kteří se chcete spíše zdokonalit v práci psaní dopisů a mailů, vyhledávání na internetu, sociálních sítí apod.“
 • Podzimní počítačové kurzy "KROK PO KROKU ANEB JEDEN KROK K POKROKU"


  Kurzy budou pro úplné začátečníky, tedy pro ty, kteří nemají s počítačem žádné zkušenosti, pro pokročilé, kteří si mohou své znalosti na PC oprášit a zdokonalit. Pro nadšené fotografy bude v letošním roce určena novinka - digitální fotografie a jejich úpravy. Veškeré informace o podzimních počítačových kurzech, které budou probíhat v některých našich základních školách, včetně termínů přihlášek budou zveřejněny v říjnovém čísle časopisu Tučňák.
 • Od 1. 9. 2016 dotované plavenky opět v prodeji!


  „Politika dotovaných plavenek pro seniory od 63 let s trvalým pobytem na území naší městské části zůstává pro radnici Prahy 4 stále prioritou, prodej plavenek začne ve čtvrtek 1. září 2016,“ uvádla zástupkyně starosty pro sociální, zdravotní a rodinnou politiku Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ). „Velmi oblíbené rehabilitační cvičení se bude rozbíhat od října, sledujte proto říjnové číslo časopisu Tučňák, kde se dozvíte termíny zápisu.“
 • Mýty o starobních a invalidních důchodech


  Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ukazují, že lidé mají o důchodech nízké povědomí a stále mezi nimi přetrvává řada nejasností, mylných představ a informací zažitých z minulosti. ČSSZ proto ve třech dílech vysvětlila přetrvávající mýty o starobních a invalidních důchodech.
 • Nová soutěž pro seniory o znalostech Prahy 4 byla věnována jejím obyvatelům


  Vítězové znalostní soutěže „Praha 4 a její obyvatelé“, kteří získají 2 vstupenky na zábavné odpoledne 14. 4. 2016 a věcnou cenu. Maximum počtu bodů byl 40, ti kteří získali 39 bodů, obdrží 2 vstupenky a věcnou cenu. Celkem vyzvednuto 103 testů, odevzdáno 58 testů.
 • „Jaro už je tady – velikonoční veselice“


  Na čtvrtek 14. dubna připravila městská část Praha 4 pro své seniory další zábavné posezení s hudbou k poslechu i tanci v rámci cyklu „Neseďte doma, přijďte mezi nás“. Taneční odpoledne tentokrát pod názvem „Už je tady jaro – velikonoční veselice“ se bude konat v KC Novodvorská (Novodvorská 151, Praha 4) od 14.00 hodin. Součástí akce bude rovněž ocenění nejlepších řešitelů znalostního kvízu „MČ Praha 4 a její obyvatelé“.
 • Šachový turnaj seniorů a juniorů z Prahy 4 se uskutečnil již potřetí


  Ve čtvrtek 21. ledna 2016 se v ZŠ Jílovská konal již 3. ročník šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“, kde se utkali zkušení šachisté seniorského věku (nad 63 let) s těmi méně zkušenými, juniory do 15 let. Celkem se zúčastnilo 29 hráčů této královské hry a opět zvítězily zkušenosti. Pohár, medaile a ceny předala vítězům zástupkyně starosty Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ). Rovněž všichni účastníci obdrželi diplom a sladkou odměnu.
 • Vzdělávací kurz pro seniory - „Zpátky do školy aneb Cesta do hlubin študákovy duše 2016“


  Tento úspěšný vzdělávací projekt připravila Praha 4 ve školním roce 2012/13 a 2013/14 a připravuje jej opět v tomto školním roce 2015/16 ve spolupráci se základními školami. Jedná se o mezigenerační projekt, v rámci kterého se senioři mohou vrátit „zpět do školních lavic“ a zopakovat si oblíbený předmět, či si vybrat studium nové. Tento projekt doplňuje bohatou nabídku sportovních, kulturních a vzdělávacích akcí, které pro seniory městská část Praha 4 každoročně pořádá.
 • Zpátky do školy aneb Cesta do hlubin študákovy duše 2016


  „Tento úspěšný vzdělávací projekt probíhal v letech 2012 a 2013. Myslím, že potěším velkou část seniorů, když oznámím, že Zpátky do školy se senioři budou moci opět vrátit na jaře roku 2016,“ říká zástupkyně starosty Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ).
 • Kurzy trénování paměti pro seniory z Praha 4


  Městská část Praha 4 ve spolupráci s organizací Senior-Help, s.r.o. nabídla na podzim 2015 seniorům od 63 let s trvalým bydlištěm v městské části Praha 4 zcela zdarma celkem 8 pětidílných kurzů trénování paměti. Cílem kurzů bylo představit trénování paměti jako velice účinnou a zároveň zábavnou cestu k udržení co nejlepší mentální kondice, zachování soběstačnosti, sebevědomí a radosti ze života. Důraz byl kladen na možnosti využití v běžném životě a na představenívšech složek, které mentální kondici podporují.
 • Senior parky na Praze 4


  Městská část Praha 4 již dlouhodobě nabízí „čtyřkovým“ seniorům rozličné způsoby trávení volného času. Patří k nim i možnost lehkého kondičního cvičení, které si mohou senioři vyzkoušet i pravidelně využívat v novém senior parku. Senior park vedle širokého spektra rehabilitačních cviků nabízí též možnost seznámení lidí mezi sebou. Městská část se snaží přispět i ke společenskému životu seniorů a samozřejmě nejen jich.
 • KROK PO KROKU ANEB JEDEN KROK K POKROKU IX.


  „Historicky první kurz výuky práce s počítačem pro seniory z městské části Praha 4 jsme zahájili v březnu roku 2009,“ říká organizátorka projektu Lucie Michková (ODS). „Zájem seniorů je každoročně veliký a kurzy absolvovalo již cca 4 500 seniorů. Jsme opravdu velmi potěšeni, že je o naše počítačové kurzy tak velký zájem a i nadále chceme ve vzdělávání pokračovat. A proto, vážené seniorky, vážení senioři, máme pro vás připraven již další, v pořadí devátý kurz. Pevně věříme, že i ti, kteří doposud váhali, se přeci jen rozhodnou a půjdou do toho s námi!“
12