Aktuální informace pro seniory

123
 • Den s příchutí Francie


  Na úterý 4. 4. 2017 připravila MČ Praha 4 pro seniory hned 2 zajímavé přednášky s příchutí Francie. Od 10.00 hod. se uskuteční přednáška na téma „Gastronomické procházky regiony Francie“, která vás provede regiony Alsasko, Franche Comté, Bretagne a nakouknete i do města Marseille. Obě přednášky se uskuteční na Nuselské radnici (malý sál ve 3. patře). Zájemci se mohou hlásit od 27.3.
 • Přednáška „naboso“ aneb aby nohy sloužily co nejlépe


  Naše chodidla souvisejí se sebeláskou, péčí o sebe, pevnou základnou, stabilitou a radostí ze života. Jak vlastně chodidlo funguje? Jak se nejlépe starat o své nohy, aby dobře sloužily co nejdéle? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky přinese zajímavá přednáška, která se uskuteční 21.3. od 14.00 v malém sále Nuselské radnice. Telefonické přihlášky od 13.3. od 8.00 hod. V případě velkého zájmu, lze případně domluvit opakování přednášky.
 • Malostranský hřbitov – zapomenutá památka


  Malostranský hřbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky, najdeme ho na Smíchově, na hranici s Košířemi. Založen byl roku 1680 původně jako morové pohřebiště, po jejím odeznění zde byla pastvina. Po rekonstrukci je hřbitov opět zpřístupněn a seniorům MČ Praha 4 se nabízí možnost tuto zajímavou památku navštívit. Komentovaná prohlídka v délce 60 minut je zajištěna na 16. 3. od 10.00 hod., sraz je před vchodem do hřbitova v Plzeňské ulici. Telefonické přihlášky přijímány od 6. 3.
 • Exkurze povodím Botiče


  MČ Praha 4 domluvila pro seniory - turisty několik zajímavých komentovaných procházek s Lesy hl. m. Prahy. 30. 3. od 10.00 hod. se uskuteční první z nich - exkurze povodím Botiče, která začne na autobusové zastávce U Lípy (bus 138) a dále se půjde při Botiči až na Kozinovo náměstí. Poplatek je 50,- Kč na osobu. Přihlásit se můžete na bezplatné lince 800 100 128 od 20.3.
 • MČ Praha 4 opět nabídne svým seniorům dotované plavenky


  Stalo se velmi příjemnou tradicí, že MČ Praha 4 nabízí v rámci podpory aktivního stárnutí svým seniorům zvýhodněné vstupenky do plaveckého areálu Praha 4 – Podolí. Zastupitelstvo i v letošním roce schválilo finanční příspěvek na nákup plavenek pro seniory, které bude možno zakoupit na Informačních centrech městské části Praha 4 od 15. 3. 2017.
 • Oslava MDŽ se starými evegreeny


  Neseďte doma, přijďte za námi - MČ Praha 4 zve seniory na koncert plný starých známých písniček za doprovodu klavíru, a to počínaje lidovými, přes písně Jaroslava Ježka, Voskovce a Wericha, Šlitra a Suchého a mnoho dalších. Koncert se koná 7.3. od 14.00 ve slavnostním sále Nuselské radnice a je určen nejen pro ženy k jejich svátku.
 • Kytarový koncert Davida Wurczela - koncertního kytaristy a hudebního skladatele


  David Wurczel je mladý, velmi talentovaný skladatel a kytarista (rodák z Újezda nad Lesy), který mnohokrát vystupoval po boku mistra světové klasické kytary Štěpána Raka. Můžete se těšit na autorské originální skladby tohoto mladého kytaristy, které předvede vlastní kytarovou technikou pojmenovanou "rotando". Rozhodně si tuto kytarovou pohádku nenechte ujít! Koncert se koná 11.4. od 14.00 v slavnostní m sále Nuselské radnice. Lístky na koncert si budete moci vyzvednout 28. 3. od 8.00 do 8.30 na přepážce č. 34 v přízemí Úřadu MČ Praha 4.
 • Jarní rehabilitační cvičení 2017


  Městská část Praha 4 i v letošním roce zajistila pro své seniory rehabilitační cvičení, které bude opět probíhat ve spolupráci s rehabilitačním centrem Plaveckého stadionu Podolí, a to v 1x týdně po dobu 5 týdnů. Cvičební hodina představuje 45 minut vlastního rehabilitačního programu pod vedením fyzioterapeutů a pod lékařským dohledem. Zápis do jarního kurzu proběhne od 20. do 23. března 2017.
 • Vzdělávací kurz pro seniory „Zpátky do školy aneb Cesta do hlubin študákovy duše 2017“


  I v letošním roce nabídne MČ Praha 4 ve spolupráci se základními školami seniorům vzdělávací kurzy „Zpátky do školy aneb Cesta do hlubin študákovy duše 2017“, které se konaly již ve školním roce 2012/13, 2013/14 a 2015/16. Jedná se o mezigenerační projekt, v rámci kterého se senioři mohou opět vrátit „zpět do školních lavic“ a zopakovat si oblíbený předmět či procvičit cizí jazyk. Tento projekt doplňuje bohatou nabídku sportovních, kulturních a vzdělávacích akcí, které pro seniory městská část Praha 4 každoročně pořádá.
 • 4. ročník šachového turnaje O pohár starosty Prahy 4 - žáci proti seniorům


  Ve čtvrtek 26. ledna 2017 od 14.00 hodin proběhl v ZŠ Jílovská již 4. ročník mezigeneračního šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“, kde se již tradičně utkali zkušení šachisté seniorského věku (nad 63 let) s těmi méně zkušenými – juniory do 15 let. Zde můžete vidět výsledky tirnaje.
 • Přijďte si prohlédnout kostel sv. Gabriela


  Kostel, známý pod jménem sv. Gabriel, je zasvěcen Zvěstování Panně Marii. Jeho stavba vyrůstá z komplexu budov, které dříve byly opatstvím sv. Gabriela. Založeno bylo roku 1888. Chrám je postaven v novorománském slohu. Uvnitř je vyzdoben malbami tzv. Beuronské školy, která pochází z benediktinského kláštera Beuronu v Bádensku-Württembersku.
 • Hrdličkovo muzeum člověka


  Pro všechny seniory, které zajímá, jak se vyvinul člověk až do dnešní podoby; co se stane s tělem po smrti; co všechno lidské tělo vydrží či jak pracovali antropologové v minulosti a jak dnes, připravila MČ Praha 4 komentovanou prohlídku Hrdličkova muzea člověka, které se nachází na Praze 2, v budově biologické sekce Přírodovědecké fakulty UK na adrese Viničná 7.
 • Národní týden trénování paměti 13. - 19. 3. 2017 – ukázkové hodiny nejen pro seniory


  Cílem NÁRODNÍHO TÝDNE TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI je přesvědčit nejen seniorskou populaci, že si ještě docela slušně pamatuje, když jí někdo poradí, jak na to. Trénování paměti je efektivní nástroj proti snižování rozumových schopností a zároveň rychlá cesta ke zvýšení sebevědomí.
 • Ples pro seniory v KC Novodvorská


  Už tradicí se stává ples pro seniory, který chystá MČ Praha 4 pro své seniory již třetím rokem. Uskuteční se 16. 2. 2017 od 14.00 v KC Novodvorská. Vyberte si něco pěkného na sebe a přijďte si nejen zatančit, ale též se podívat na zajímavá předtančení a taneční ukázky, které předvedou opět žáci umělecké školy Music Art pod vedením ing. Kojetína.
 • Výstava Retro představí krásu a eleganci dob minulých


  Na výstavě Retro v Nové budově Národního muzea mohou návštěvníci obdivovat hračky, techniku, vybavení domácnosti, ale především módu z dob minulých. Móda je někdy vnímána jako cosi pomíjivého a povrchního. Inspirace dobou minulou je však samozřejmou součástí přítomnosti.
 • Přednáška pro seniory o správném užívání léků a jejich vzájemném působení


  MČ Praha 4 zve seniory na další velmi zajímavou přednášku, která bude tentokrát věnována problematice léků a léčiv, jak s nimi správně zacházet a jak je uchovávat. Přednášet budou pracovníci lékárny IKEM, kteří rovněž představí tuto lékárnu a zmíní se i o tom, kdo pracuje v lékárně a jaké má kompetence.
 • Komentovaná prohlídka Muzea Policie ČR


  Pražské Muzeum Policie, které najdete na Novém Městě v areálu bývalého augustiniánského kláštera na Karlově, mapuje historii, vznik, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území našeho státu, kriminalistiku a známé kriminalistické případy, rovněž prezentuje problematiku dopravní a letecké služby, cizinecké a pohraniční policie, ale i bývalé státní bezpečnosti.
 • Plavenky pro seniory mají platnost až do 30. 12. 2016


  Upozorňujeme naše seniory, že plavenky zakoupené v roce 2016 mají platnost do 30. prosince 2016. Zakoupené plavenky se nevykupují zpět, ani nelze prodloužit jejich platnost (viz kupní smlouva schávelená Radou městské části Praha 4 č. 3R-162/2016 ze dne 10. 2. 2016).
 • Krok po kroku aneb jeden krok k pokroku (X.)


  „V březnu roku 2009 jsme zahájili historicky první kurz výuky práce s počítačem pro seniory. Kurzy prošlo již více jak 5 000 seniorů a myslím si, že co se počítačové gramotnosti týče, tak v Praze 4 máme ty nejšikovnější seniory,“ uvedla zastupitelka a koordinátorka projektu Lucie Michková (ODS). O toto vzdělání je neustále zájem, ale protože se chceme společně posunout kupředu, připravili jsme pro vás novinku, osmitýdenní kurz digitální fotografie a powerpointu, ale také všeobecný kurz pro ty z vás, kteří se chcete spíše zdokonalit v práci psaní dopisů a mailů, vyhledávání na internetu, sociálních sítí apod.“
 • Podzimní počítačové kurzy "KROK PO KROKU ANEB JEDEN KROK K POKROKU"


  Kurzy budou pro úplné začátečníky, tedy pro ty, kteří nemají s počítačem žádné zkušenosti, pro pokročilé, kteří si mohou své znalosti na PC oprášit a zdokonalit. Pro nadšené fotografy bude v letošním roce určena novinka - digitální fotografie a jejich úpravy. Veškeré informace o podzimních počítačových kurzech, které budou probíhat v některých našich základních školách, včetně termínů přihlášek budou zveřejněny v říjnovém čísle časopisu Tučňák.
 • Od 1. 9. 2016 dotované plavenky opět v prodeji!


  „Politika dotovaných plavenek pro seniory od 63 let s trvalým pobytem na území naší městské části zůstává pro radnici Prahy 4 stále prioritou, prodej plavenek začne ve čtvrtek 1. září 2016,“ uvádla zástupkyně starosty pro sociální, zdravotní a rodinnou politiku Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ). „Velmi oblíbené rehabilitační cvičení se bude rozbíhat od října, sledujte proto říjnové číslo časopisu Tučňák, kde se dozvíte termíny zápisu.“
123