Aktuální informace pro seniory

123
 • Barrandovské skály


  Další zajímavou exkurzi s Lesy hl. m. Prahy, tentokrát geologickou, nabízí městská část Praha 4 svým seniorům 13. 4. od 10.00 h. Opět se bude jednat o zajímavou, ale turisticky nenáročnou trasu v délce cca 2 km s odborným výkladem. Za exkurzi v délcecca 3 hodinyse platí poplatek 50,- Kč na osobu. Přihlásit se lze na bezplatné lince 800 100 128 od 20. 3.
 • Májová veselice v KC Novodvorská


  Městská část Praha 4 pořádá pro všechny zájemce z řad seniorů Májovou veselici, která se bude konat 11. května 2017 od 14:00 hod. v Kulturním centru Novodvorská. K poslechu i k tanci bude hrát Václav Bízek s doprovodem. Vstupenky jsou pro seniory nad 63 let s trvalým bydlištěm v MČ Praha 4 opět zdarma a budou se vydávat 25. 4. od 8.00 do 8.30 na přepážce č. 34 v přízemí Úřadu MČ Praha 4 (Antala Staška 2059/80b).
 • Za zvířátky do Malé Chuchle


  Městská část Praha 4 zve své seniory na pěknou jarní procházku do Zoo koutku v Malé Chuchli, kde najdete na 30 druhů zvířat z naší přírody. Exkurze v ZOO koutku se koná 27. 4. od 10 h a trvá cca 3 hodiny. Sraz je na autobusové zastávce Malá Chuchle, vstupné je 50 Kč. Telefonické přihlášení od 18. 4.
 • Muzeum českého granátu + Muzeum diamantů


  Pojďte s námi navštívit Muzeum českého granátu, které je jedinečnou expozicí unikátních šperků a předmětů zdobených výhradně českými granáty. Prohlídka muzeí s průvodcem se koná 18. 4. od 10.00 h, sníženévstupné do obou muzeí činí 99 Kč. Sraz je před vchodem do Muzea českého granátu v ul. Karlova 8, Praha 1. Telefonické přihlášky pro seniory od 63 let s trvalým bydlištěm v MČ Praha 4 jsou na bezplatné lince 800 100 128 přijímány od 10. 4.
 • Interaktivní výstava Na film!


  Víte o tom, že v Praze vzniká filmové muzeum? Přijďte se podívat do paláce Chicago na Národní třídě na interaktivní výstavu Na film! 2 – V pohybu. Prohlídka muzea v délce 90 minut se uskuteční 20. 4. od 14.00 h, vstupné je 40 Kč. Sraz před palácem Chicago, Národní třída 3, Praha 1. Telefonické přihlášky přijímány od 10. 4.
 • Po stopách Karla Hynka Máchy


  Od dubna 2017 nabídne městská část Praha 4 svým seniorům nový zajímavý cyklus 4 procházek „Literární toulky Prahou“. První procházka nás zavede za Karlem Hynkem Máchou, který se narodil pod jménem Ignác na Újezdě v domě U Bílého orla a následně s rodiči bydlel na Dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí). Procházka se uskuteční 25. 4. od 10.00. Sraz je u kostela sv. Petra na Poříčí (za Bílou labutí), přihlášky přijímány od 17.4.
 • Lekce Nordic Walking pro seniory z Prahy 4


  Městská část Praha 4 ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Právě TEĎ! a NW Centrem HOLKY V POHYBU připravila pro seniory lekce za pomocí hůlek Nordic Walking. Lekce se konají každý čtvrtek od 15.00 do 16.00 hodin, a to od 6. dubna do 30. listopadu 2017. Všichni obyvatelé Prahy 4 ve věku nad 50 let mají lekce ZDARMA (včetně zapůjčení holí).
 • Den s příchutí Francie


  Na úterý 4. 4. 2017 připravila MČ Praha 4 pro seniory hned 2 zajímavé přednášky s příchutí Francie. Od 10.00 hod. se uskuteční přednáška na téma „Gastronomické procházky regiony Francie“, která vás provede regiony Alsasko, Franche Comté, Bretagne a nakouknete i do města Marseille. Obě přednášky se uskuteční na Nuselské radnici (malý sál ve 3. patře). Zájemci se mohou hlásit od 27.3.
 • Exkurze povodím Botiče


  MČ Praha 4 domluvila pro seniory - turisty několik zajímavých komentovaných procházek s Lesy hl. m. Prahy. 30. 3. od 10.00 hod. se uskuteční první z nich - exkurze povodím Botiče, která začne na autobusové zastávce U Lípy (bus 138) a dále se půjde při Botiči až na Kozinovo náměstí. Poplatek je 50,- Kč na osobu. Přihlásit se můžete na bezplatné lince 800 100 128 od 20.3.
 • MČ Praha 4 opět nabídne svým seniorům dotované plavenky


  Stalo se velmi příjemnou tradicí, že MČ Praha 4 nabízí v rámci podpory aktivního stárnutí svým seniorům zvýhodněné vstupenky do plaveckého areálu Praha 4 – Podolí. Zastupitelstvo i v letošním roce schválilo finanční příspěvek na nákup plavenek pro seniory, které bude možno zakoupit na Informačních centrech městské části Praha 4 od 15. 3. 2017.
 • Kytarový koncert Davida Wurczela - koncertního kytaristy a hudebního skladatele


  David Wurczel je mladý, velmi talentovaný skladatel a kytarista (rodák z Újezda nad Lesy), který mnohokrát vystupoval po boku mistra světové klasické kytary Štěpána Raka. Můžete se těšit na autorské originální skladby tohoto mladého kytaristy, které předvede vlastní kytarovou technikou pojmenovanou "rotando". Rozhodně si tuto kytarovou pohádku nenechte ujít! Koncert se koná 11.4. od 14.00 v slavnostní m sále Nuselské radnice. Lístky na koncert si budete moci vyzvednout 28. 3. od 8.00 do 8.30 na přepážce č. 34 v přízemí Úřadu MČ Praha 4.
 • Jarní rehabilitační cvičení 2017


  Městská část Praha 4 i v letošním roce zajistila pro své seniory rehabilitační cvičení, které bude opět probíhat ve spolupráci s rehabilitačním centrem Plaveckého stadionu Podolí, a to v 1x týdně po dobu 5 týdnů. Cvičební hodina představuje 45 minut vlastního rehabilitačního programu pod vedením fyzioterapeutů a pod lékařským dohledem. Zápis do jarního kurzu proběhne od 20. do 23. března 2017.
 • 4. ročník šachového turnaje O pohár starosty Prahy 4 - žáci proti seniorům


  Ve čtvrtek 26. ledna 2017 od 14.00 hodin proběhl v ZŠ Jílovská již 4. ročník mezigeneračního šachového turnaje „O pohár starosty MČ Praha 4“, kde se již tradičně utkali zkušení šachisté seniorského věku (nad 63 let) s těmi méně zkušenými – juniory do 15 let. Zde můžete vidět výsledky tirnaje.
 • Národní týden trénování paměti 13. - 19. 3. 2017 – ukázkové hodiny nejen pro seniory


  Cílem NÁRODNÍHO TÝDNE TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI je přesvědčit nejen seniorskou populaci, že si ještě docela slušně pamatuje, když jí někdo poradí, jak na to. Trénování paměti je efektivní nástroj proti snižování rozumových schopností a zároveň rychlá cesta ke zvýšení sebevědomí.
 • Plavenky pro seniory mají platnost až do 30. 12. 2016


  Upozorňujeme naše seniory, že plavenky zakoupené v roce 2016 mají platnost do 30. prosince 2016. Zakoupené plavenky se nevykupují zpět, ani nelze prodloužit jejich platnost (viz kupní smlouva schávelená Radou městské části Praha 4 č. 3R-162/2016 ze dne 10. 2. 2016).
 • Krok po kroku aneb jeden krok k pokroku (X.)


  „V březnu roku 2009 jsme zahájili historicky první kurz výuky práce s počítačem pro seniory. Kurzy prošlo již více jak 5 000 seniorů a myslím si, že co se počítačové gramotnosti týče, tak v Praze 4 máme ty nejšikovnější seniory,“ uvedla zastupitelka a koordinátorka projektu Lucie Michková (ODS). O toto vzdělání je neustále zájem, ale protože se chceme společně posunout kupředu, připravili jsme pro vás novinku, osmitýdenní kurz digitální fotografie a powerpointu, ale také všeobecný kurz pro ty z vás, kteří se chcete spíše zdokonalit v práci psaní dopisů a mailů, vyhledávání na internetu, sociálních sítí apod.“
 • Podzimní počítačové kurzy "KROK PO KROKU ANEB JEDEN KROK K POKROKU"


  Kurzy budou pro úplné začátečníky, tedy pro ty, kteří nemají s počítačem žádné zkušenosti, pro pokročilé, kteří si mohou své znalosti na PC oprášit a zdokonalit. Pro nadšené fotografy bude v letošním roce určena novinka - digitální fotografie a jejich úpravy. Veškeré informace o podzimních počítačových kurzech, které budou probíhat v některých našich základních školách, včetně termínů přihlášek budou zveřejněny v říjnovém čísle časopisu Tučňák.
 • Od 1. 9. 2016 dotované plavenky opět v prodeji!


  „Politika dotovaných plavenek pro seniory od 63 let s trvalým pobytem na území naší městské části zůstává pro radnici Prahy 4 stále prioritou, prodej plavenek začne ve čtvrtek 1. září 2016,“ uvádla zástupkyně starosty pro sociální, zdravotní a rodinnou politiku Iva Kotvová (Trojkoalice/SZ). „Velmi oblíbené rehabilitační cvičení se bude rozbíhat od října, sledujte proto říjnové číslo časopisu Tučňák, kde se dozvíte termíny zápisu.“
 • Mýty o starobních a invalidních důchodech


  Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ukazují, že lidé mají o důchodech nízké povědomí a stále mezi nimi přetrvává řada nejasností, mylných představ a informací zažitých z minulosti. ČSSZ proto ve třech dílech vysvětlila přetrvávající mýty o starobních a invalidních důchodech.
 • Nová soutěž pro seniory o znalostech Prahy 4 byla věnována jejím obyvatelům


  Vítězové znalostní soutěže „Praha 4 a její obyvatelé“, kteří získají 2 vstupenky na zábavné odpoledne 14. 4. 2016 a věcnou cenu. Maximum počtu bodů byl 40, ti kteří získali 39 bodů, obdrží 2 vstupenky a věcnou cenu. Celkem vyzvednuto 103 testů, odevzdáno 58 testů.
 • „Jaro už je tady – velikonoční veselice“


  Na čtvrtek 14. dubna připravila městská část Praha 4 pro své seniory další zábavné posezení s hudbou k poslechu i tanci v rámci cyklu „Neseďte doma, přijďte mezi nás“. Taneční odpoledne tentokrát pod názvem „Už je tady jaro – velikonoční veselice“ se bude konat v KC Novodvorská (Novodvorská 151, Praha 4) od 14.00 hodin. Součástí akce bude rovněž ocenění nejlepších řešitelů znalostního kvízu „MČ Praha 4 a její obyvatelé“.
123