Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy. Upozorňujeme, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu.

 


Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
*    
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: odstranění laviček před ZŠ Mendíků (Tomáš Sklenář 06.09.2017 1:40) – Životní prostředí, úklid a čistota
  Dne 13.6.2017 pan Plessis upozornil na tomto fóru na nautěšenou situaci ohledně laviček okolo Botiče před ZŠ Mendíků,následně byla 26.6. zveřejněna odpověď, že lavičky budou odstraněny, k čemuž skutečně během prázdnin došlo. Ačkoliv se plně ztotožňuji s uvedenými skutečnostmi - alkohol, drogy, apod (to vše ani ne 50m před školou), zvolené řešení (které pokud je mi známo nebylo nijak diskutováno s občany daného místa) nepovažuji za šťastné. Pěší/cyklo zóna okolo Botiče je jedno z mála míst, kde je zeleň, kde se lze ve stínu procházet s kočárky, starší občané chodí na procházky(včetně těch bydlících v blízkém hospici), maminky nebo prarodiče čekají na děti, které jdou ze školy. Všem slušným občanům tak byla odstraněním laviček odebrána možnost tyto lavičky používat k odpočinku a trávit tak v tomto zeleném pásu co nejvíce času. Navíc problém se tím nevyřešil - problematická individua (a s nimi spojený alkohol, drogy, apod) se přesunuly na most přes Botič, případně posedávají na palisádách soukromého parkoviště domu Magistrů 9, kde dokonce po upozornění na tento fakt byla napadena jedna z obyvatelek tohoto domu. Chtěl bych požádat o odpověď na tyto otázky: (1) z jakého důvodu nebyla o odstranění laviček vedena diskuze, (ii) nebylo by lepším a pro obyvatele přínosnějším řešením, kdyby se viditelně zvýšila frekvence pochůzek městských policistů důsledně vyžadujících čistotu, pořádek a dodržování vyhlášek (např. nevynášení alkoholu z restaurace naproti ZŠ Mendíků?), (iii) lze očekávat přehodnocení daného rozhodnutí? Děkuji předem za reakci Tomáš Sklenář
  • Odpověď: (David Záruba, vedoucí odd. správců oblastí OŽPAD 18.10.2017 14:39)

   Dobrý den, lavičky se skutečně odstraňovaly z důvodu neúnosné situace s bezdomovci a narkomany, kteří zde prakticky neustále poškozovali mobiliář a zakládali značný nepořádek. Na tento stav si, naprosto oprávněně, stěžovala celá řada místních občanů a rodičů žáků základní školy. Efektivní represivní řešení situace s bezdomovci prakticky neexistuje. Je nutné podpořit jej i přijetím takových opatření, která těmto individuím ztíží pobyt v dané lokalitě. Z těchto důvodů jsme se rozhodli mobiliář demontovat. Jelikož není naším cílem podlehnout pár jedincům, kteří obtěžují svým chováním ostatní občany, je tento stav pouze dočasným řešením celé situace. Na jaře zde opět lavičky instalujeme. Budou více odolné vůči vandalizmu, se středovým opěrátkem, které znemožní polehávání a spaní, což alespoň částečně eliminuje bezdomovce k jejich užívání. Děkujeme za Váš podnět.

 • Otázka: lavičky u Botiče (Ing. Helena Daněčková 30.09.2017 17:04) – Životní prostředí, úklid a čistota
  Dobrý den, bylo by možné vrátit lavičky na "nábřeží" Botiče v Michli (ulice Adamovská)? Prý byly odstraněny z důvodu stížností rodičů dětí z blízké školy, kterým vadilo, že na nich někdy seděli bezdomovci, čímž dávali špatný příklad dětem. Nechce se mi věřit, že by to byla pravda (tedy ne ti bezdomovci, ty jsem tam viděla, ale nic zavrženíhodného nedělali), ale že by to byl opravdu skutečný důvod. Ráda bych upozornila na to, že nedaleko odtud, v Čapkově ulici, je domov seniorů a procházka kolem Botiče je jednou z mála možností, kam se jít projít. Chodící (nebo lépe štrachající se) obyvatelé DS a jejich doprovod by lavičky velice uvítali. Nebo snad někomu vadí oni? Věřím, že svůj názor na lavičky přehodnotíte, za což předem děkuji.
  S pozdravem
  Helena Daněčková
  • Odpověď: (David Záruba, vedoucí odd. správců oblastí OŽPAD 18.10.2017 14:27)

   Dobrý den, lavičky se skutečně odstraňovaly z důvodu neúnosné situace s bezdomovci a narkomany, kteří zde prakticky neustále poškozovali mobiliář a zakládali značný nepořádek. Jako v každé demokratické společnosti vyvolal tento krok pozitivní i negativní reakce. Jelikož není naším cílem podlehnout pár jedincům, kteří obtěžují svým chováním ostatní občany, je tento stav pouze dočasným řešením celé situace. Na jaře zde opět lavičky instalujeme. Budou více odolné vůči vandalizmu, se středovým opěrátkem, které znemožní polehávání a spaní, což alespoň částečně eliminuje bezdomovce k jejich užívání. 

   Děkujeme Vám za podnět.


 • Otázka: koše na psí exkrementy (Iva Mráčková 03.10.2017 10:36) – Životní prostředí, úklid a čistota
  Dobrý den, bylo by možné umístit koš na psí exkrementy v ulici Na Záhonech poblíž řadových garáží a rodinných domů blízko chodníku? V tomto místě není žádný koš (dva jsou přes trávník za dětským hřištěm) a někteří občané hází sáčky se sebranými exkrementy do kanálů nebo nám je cpou mezi plaňky plotu, hází přes ploty do zahrad. Děkuji, Mráčková
  • Odpověď: (David Záruba, vedoucí odd. správců oblastí OŽPAD 18.10.2017 14:24)
   Dobrý den, Váš podnět prověříme a pokud to bude technicky a obslužně možné koš v tomto prostoru instalujeme. Děkujeme Vám.
 • Otázka: nevyvážené odpadkové koše před prodejnou Žabka (Petr Krupička 13.10.2017 9:58) – Životní prostředí, úklid a čistota
  dobrý den.Na rohu ulic Nuselská a Jivenská před prodejnou Žabka nejsou opět v pravidelných intervalech vysypávány instalované odpadkové koše. Ošklivá vizitka tím více, že je to před prodejnou potravin...-:(.
  • Odpověď: (David Záruba, vedoucí odd. správců oblastí OŽPAD 18.10.2017 14:21)
   Dobrý den, děkujeme Vám za upozornění. Nedostatek v obsluze košů důsledně prověříme.
 • Otázka: Úklid listí na chodníku Cihlářova (Jana Němcová 17.10.2017 9:55) – Životní prostředí, úklid a čistota
  Dobrý den,
  prosím o odstranění listí z chodníku v ulici Cihlářova před domem 651/1.
  Předem děkuji.
  Jana Němcová
  BD Cihla
  Cihlářova 651/1, Praha 4
  • Odpověď: (David Záruba, vedoucí odd. správců oblastí OŽPAD 18.10.2017 14:20)
   Dobrý den, ulice Cihlářova leží na území městské části Praha 12. Váš podnět zašleme kolegům z této městské části.
 • Otázka: Žoldošová (Tereza 15.10.2017 17:59) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den, potřebovala bych poradit, přítel je z Karviné ale žije v Praze,ztratil OP. Chtela bych se zeptat zda je možné vyřídit vše v Praze nebo je potřeba vyřídit v Karviné , Dekuji za odpověď
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 16.10.2017 11:37)
   Dobrý den,

   nahlásit ztrátu OP a podat žádost o novou OP může občan na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze úřady městských částí), není tedy třeba jezdit na úřad podle trvalého pobytu.

   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Poškozená lezecká stena ulice Za mlýnem (Suchanová 12.10.2017 16:56) – Dětská hřiště - otázky a připomínky
  Dobrý den,
  na zadním hřišti na ulici Za mlýnem je jedním z prvků i lezecká stěna. Je vážně poškozená. Celá podlaha uhnila a propadla se do věže. Stěna tak vypadá v pořádku, ale když tam dítě vyleze uvidí pouze hlubokou díru. Sjednejte prosím okamžitou nápravu. Je to velice nebezpečné. Děkuji, Suchanová
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 13.10.2017 12:22)
   Dobrý den, závada na herním prvku byla dnes opravena.
   Děkujeme Vám za upozornění.
 • Otázka: OP (Margita Kratochvílová 10.10.2017 21:49) – Matriky a státní občanství
  Dobrý den,
  příští měsíc mi končí platnost občanského průkazu. Jsem občankou ČR.
  jak dlouho bude trvat výměna? A dostanu nějaké potvrzení jako náhradu než obdržím nový OP? Budu s tímto dokladem moci volit?
  Děkuji
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 11.10.2017 14:14)
   Dobrý den,

   občanské průkazy (dále jen OP)vyrábí Státní tiskárna cenin, která má na výrobu ze zákona lhůtu 30 dní. V praxi nicméně průkazy chodí vyrobené podstatně dříve, cca kolem dvou týdnů, není však možné tuto lhůtu garantovat. Pokud v době podání žádosti o nový OP bude Váš stávající OP ještě platný, bude Vám ponechán, tudíž jestli Vám prochází až v listopadu, bez problémů na něj můžete odvolit.
   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku: 261 192 659.

   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Rekonstrukce jadra bytu (Adam Benes 05.10.2017 13:47) – Stavební úřad
  Dobry den,
  nedavno jsem koupil byt v Praze 4, hodlam rekonstruovat. Rad bych se zeptal, zda je nutne ziskat stavebni povoleni, kdyz potrebuji provest prestavbu jadra na zdene jadro a drobne upravy uvnitr bytu.

  Predem dekuji za odpoved
  Adam
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 10.10.2017 14:42)
   Vážený pane,
   k Vašemu dotazu týkajícího se stavebních úprav ve Vašem bytě předpokládám v bytovém domě, Vám v obecné rovině sděluji, že ve smyslu ust. § 103 odst. 1 d) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, stavební úpravy nevyžadují ohlášení stavebnímu úřadu za předpokladu, že se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou, což nelze posoudit bez projektové dokumentace. 
   V opačném případě tyto stavební úpravy vyžadují stavební povolení ve smyslu ust. § 115 stavebního zákona. Žádost o stavební povolení je třeba podat na předepsaném formuláři dle vyhlášky č. 503/2006 Sb.. K žádosti je třeba připojit přílohy uvedené v části B přílohy č. 9 k této vyhlášce. 
   Povinnosti vyplývající z jiných právních předpisů zůstávají v platnosti i v případě, že není třeba povolení dle stavebního zákona (např. zákon 20/1987 Sb., o státní památkové péči).
   V konkrétním případě Vám doporučuji si najmout odborně způsobilou osobu, kterou je např. autorizovaný inženýr pro pozemní stavby, která Vám navržené stavební úpravy posoudí a dále se řídit jejím doporučením.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Eva Kotasová
   vedoucí odboru stavebního
   Úřad městské části Praha 4
 • Otázka: potvrzeni o studiu (Franta 06.10.2017 18:58) – Matriky a státní občanství
  Dobry den. jsem cizinec ,ziju a pracuju vic 13 let na uzemni České republice .Ted bych chtěl podat zadost o udeleni statniho obcanstvi CR ...koukal jsem na podmínce ,ze musim certifikace B1 z ceskeho jazyka a české realii !!Prosim vas,mam otázku: jsem byl student od roku 2005 do 2009 na Vysoke skoly .Pokud mam potrzeni o studiu v době 2005 -2009 a jazyk studia byl cesky . Mohlo byt to staci ? Dekuji vam za odpověď .
  • Odpověď: (vedoucí oddělení PR Petra Handlová, 09.10.2017 9:43)
   Dobrý den,

   zkoušku z českého jazyka  a z českých reálií nemusí skládat cizinec, který prokáže, že v minulosti absolvoval alespoň po dobu 3 školních let základní, střední nebo vysokou školu, na kterých byl vyučujícím jazykem český jazyk.
   Pokud jste studoval na vysoké škole, nestačí doložit pouze klasické  potvrzení o studiu, ale je nutné, aby Vám vysoká škola vydala potvrzení, dle níže uvedeného vzoru:
    
   Vysoká škola (název a adresa vysoké školy)  potvrzuje, že pan Jméno a příjmení, datum narození, studoval na naší škole v níže uvedených akademických letech:
   2005/2006
   2006/2007
   2007/2008
   2008/2009.
   Studium v této době nebylo přerušeno, probíhalo v českém jazyce a bylo  ukončeno dne ……. státní závěrečnou zkoušku (případně jak).
    
   Potvrzení musí být doloženo v originále.
    
   S pozdravem
   Miluše Pavlíková, státní občanství – telefon 261 192 101


Zveřejněno: 11.11.2008 – tiskový referent David Polák,
Vytisknout