Školáci zdokumentovali příběhy sousedů z Prahy 4

Příběhy našich sousedů - web - 2024

Příběhy našich sousedů, vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií, vstoupil do fáze závěrečné prezentace. V Praze 4 letos účastníci projektu zdokumentovali 14 příběhů 14 obyvatel městské části.

Žáci a studenti se za asistence svých učitelů a odborníků z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy.  Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.

Cílem projektu není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Výsledky jejich práce si můžete prohlédnout ZDE .

V Praze 4 tento projekt probíhá s finanční podporou městské části.

Příběhy našich sousedů 2023-24 - přehled

Příběhy našich sousedů - úvodní foto FB