Příběhy našich sousedů v Praze 4
Žákovské týmy z devíti základních škol Prahy 4 zachytily v uplynulém půlroce třináct pozoruhodných životních příběhů lidí žijících v naší městské části. V projektu, který vyvrcholil minulý týden slavnostní prezentací na Nuselské radnici, se děti staly na půl roku reportéry, pátraly ve svém okolí po pamětnících války a totalitních režimů, naslouchaly jim a natáčely jejich vyprávění. Ze vzpomínek a dobových dokumentů pak zpracovaly jejich životní příběhy. „Tyto příběhy by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků z našich základních škol,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ), který poděkoval dětem i jejich učitelům a především pamětníkům, jejichž příběhy žáci zpracovávali. „Vím z vlastní zkušenosti, jak je těžké popsat vlastním dětem období komunismu, a jsem rád, že žáci našich základních škol zachytili vzpomínky a zkušenosti starší generace, která prošla hrůzami období nacismu a reálného socialismu.“
Úkolem žákovských skupinek bylo najít ve svém okolí zajímavého pamětníka, do jehož života zasáhly historické okamžiky minulého století, nahrát s ním rozhovor a zajímavě ho zpracovat. Kromě učitelů dějepisu využila společnost Post Bellum rovněž spolupráci s Českým rozhlasem, kde si řada týmů vyzkoušela nahrávání rozhlasové reportáže. Výsledný materiál bude trvale přístupný na stránkách
http://www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/praha-4/.
Díky žákovským prezentacím se tak každý může zaposlouchat nebo začíst do příběhů několika vězněných členů skautského hnutí, ženy, která coby miminko jako jediná z rodiny přežila nacistický masakr v Úsobské ulici, poznat životní osudy dvou pracovníků Československé a České televize nebo třeba profesní příběh Vladimíra Prchlíka, známého sokolského aktivisty.
„Objevili jste pro naši městskou část příběhy lidí, které jsme neznali. Zároveň jste se při jejich zpracování dotkli složitého vztahu lidské paměti a historických dokumentů a právě spojení obojího tvoří naše dějiny,“ uvedla v úvodním slově k závěrečné prezentaci Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.), radní pro kulturu a volný čas městské části Praha 4.
Porota, ve které vedle radní Adély Gjuričové zasedli Petr Nosálek, editor Českého rozhlasu, a Vladimír Rozhoň, učitel ze základní školy Hanspaulka, hodnotila uchopení příběhu, jeho zasazení do historického kontextu, originalitu zpracování a projev žáků přímo při prezentaci.
Vítězným se nakonec stalo zpracování příběhu paní Evy Soukalové, ženy, která se v 18 letech octla v komunistickém vězení a která se přesto v životě nejvíce divila tomu, jak snadno se lidé přizpůsobili v období normalizace, neboli jejími slovy: jak rychle se původní ´Nebát se a nekrást´ změnilo na ´Nebát se si nakrást´. Žákovský tým ze ZŠ Mendíků navázal s paní Soukalovou intenzivní kontakt, zpracoval nesmírně živý příběh a doprovodil jej ručně kresleným komiksem.
Projekt Příběhy našich sousedů realizuje nezisková společnost Post Bellum a financovala ho městská část Praha 4.
Fotografie ze slavnostní závěrečné prezentace naleznete
ZDE.