Praha 4 si připomíná oběti i hrdiny z doby nacistické okupace

Na území městské části Praha 4 je více než dvě stě pomníčků a pamětních desek, které připomínají oběti nacistů i hrdiny, kteří v době okupace nerezignovali a bojovali proti okupačnímu režimu. V těchto dnech k nim městská část, jako každoročně, umisťuje věnečky, aby uctila jejich památku.

„Pomníčky i pamětní desky jsou součástí naší historické paměti, připomínají nám, že se dějiny odehrávaly na konkrétních místech, v domech, ve kterých žijeme, v ulicích, kterými procházíme, a že je utvářeli konkrétní lidé,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Současně jsou naléhavým varováním, jak snadné je ztratit svobodu a jak obtížné je ji znovu získat.“

Dnešní Praha 4 je plná takových připomínek naší minulosti. V době okupace byla periférií, kam často nedohlédly oči okupační moci. Působila zde řada odbojářů, mimo jiné radistů, kteří udržovali styk s Londýnem, shromažďovaly se a opravovaly se zde zbraně pro ozbrojené povstání a v květnu 1945 lidé na barikádách bránili nacistům proniknout do centra města. Nacisté zde v posledních dnech války vraždili civilní obyvatele v Krči a na Spořilově.

Praha 4 si připomíná oběti i hrdiny z doby nacistické okupace - rozvážení věnců a kytic k pomníčkům a pamětním deskám - duben 2024.

Aktualizováno: 25.04.2024 – Vít Drbal