Zástupci Prahy 4 si připomněli výročí tragických událostí v Lidicích

Vypálení vesnice Lidice 10. 6. 1942 si připomněli zástupci radnice u památníku v ulici Za Zelenou liškou. Obyvatelé obce ve Středočeském kraji se před téměř osmdesáti lety stali oběťmi pomsty za atentát na Reinharda Heydricha. Stejný osud následně potkal i vesnici Ležáky o čtrnáct dní později.

„Za hrdinský čin v podobě atentátu na tehdejšího říšského protektora a tyrana zaplatilo v následujících týdnech životem několik tisíc obyvatel protektorátu. Je proto nesmírně důležité si jejich oběť připomínat a nezapomínat na to, čeho byl nacistický režim schopný,“ řekl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Na místě památníku je vysázen růžový sad, který připomíná oběti období heydrichiády, jehož součástí bylo vypálení obou vesnic a poprava řady lidí, kteří spolupracovali s odbojem.

Zveřejněno: 10.06.2021 – Vít Drbal