Vyrovnaný rozpočet Praha 4 dosáhl výše 1 miliardy 124 milionů korun

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude v tomto roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

„Rozpočet Prahy 4 dokáže i ve zcela mimořádných podmínkách pandemie koronaviru a výpadku příjmů zajistit plnou šíři potřeb každodenního života naší městské části,“ uvedl Zdeněk Kovařík (ODS), první místostarosta pro finance, dopravu, evropské fondy. „Prioritami jsou zejména školství, sociální oblast, sport a životní prostředí.“

Rozpočet MČ Praha 4 pro rok 2022 - graf.

Příjmy z místních poplatků jsou ovlivněny pandemickou situací a klesají na bezmála 32 milionů Kč.
Rovněž správní poplatky jsou ovlivněny důsledkem pandemie a jsou navrženy ve výši mírně nad 19 milionů Kč.
Daně z nemovitého majetku tvoří na rok 2022skoro 99 milionů Kč.
Tyto daňové příjmy tvoří 19 procent celkových příjmů.
Sankce, úroky a ostatní nedaňové příjmy jsou navrženy ve výši 38 milionů Kč (v posledních letech rostou především kvůli neukázněným řidičům, kteří platí za porušení pravidel platných v ZPS).
Podíl městské části na sdílených daních (DPH, daň fyzických a daň právnických osob) byly hlavním městem stanoveny na částku 438 milionů Kč.
Pro MČ Praha 4 je nepříjemné, když hlavní město ve vlastním rozpočtu navyšuje tento příjem o více než 11,3 procenta, zatímco pro Prahu 4 došlo v letošním roce naopak ke snížení o cca milion korun.
Peníze od státu na přenesenou státní správu tvoří 109 milionů Kč a dlouhodobě nekryjí náklady městské části na výkon povinností vyplývajících ze zákonů a vyhlášek.

Rozpočet MČ Praha 4 pro rok 2022 - graf.

Výdaje v celkové výši 1 123 889,7 Kč jsou rozděleny na běžné, neboli provozní výdaje, v celkové částce 800.925,2 tis Kč a kapitálové výdaje v celkové částce 322.964,5 tis Kč.

V oblasti běžných výdajů jsou nejpodstatnějšími výdaji částky určené na:
  • mateřské a základní školy – 145.123,8 tis Kč,
  • na zeleň a úklid – 93.315 tis Kč,
  • kulturu, sport a volný čas – 62.756,7 tis Kč,
  • sociální a zdravotní oblast – 53.318 tis Kč,
  • náklady na zaměstnance úřadu – 225.500 tis. Kč (jejich výše je dána především počtem obyvatel Prahy 4, o které se ve všech agendách starají).
Součástí běžných výdajů jsou dotace (granty), kde městská část v 21 programech rozděluje 18 300 tis. Kč.

„Růst běžných (provozních) výdajů je dlouhodobě problémem všech samospráv i státu, naše městská část se velmi úspěšně snaží tyto výdaje krotit, proto počet zaměstnanců městské části nevrostl od roku 2015 ani o jednoho, přestože na nás byly přesunuty nové úkoly v rámci byrokracie státu,“ uvedl dále místostarosta Zdeněk Kovářík.

Nejvýznamnějšími investičními akcemi roku 2022 jsou:
  • rekonstrukce ZŠ Filosofská – 39.736 tis. Kč (poslední škola nezrekonstruovaná po roce 1990)
  • rekonstrukce kuchyní základních a mateřských škol – 18.500 tis. Kč (zabezpečení hygienických podmínek a kvalitní stravy).
  • Lékařský dům Novodvorská – 40.000 tis. korun (přeměna bývalého kina Kosmos na potřebné ambulance)
  • rekonstrukce dětských hřišť – 17.384 tis. Kč
  • regenerace veřejných prostranství – 4.549 tis. Kč
  • parky v Zápolí a Halasova – 13.000 tis Kč
  • Dům seniorů Hudečkova – 31.900 tis. Kč
  • Zateplení bytového domu Severní I/2 – 11.000 tis. Kč
Významnými prioritami roku 2022 jsou opravy bytových jednotek tak, aby městská část mohla mít prakticky všechny byty, které má ve správě, pronajaty pro potřeby obyvatel a zaměstnanců veřejných služeb (školství, sociální služby, zdravotnictví, bezpečnost).
Opravy chodníků, které dělá městská část z velké části místo hlavního města Prahy, jsou nezbytné nejen z hlediska vzhledu, ale především z důvodu bezpečnosti a volného pohybu.

„Zodpovědná finanční politika městské části Praha 4 pomáhá i ve finančně vypjatých letech zajistit všechny potřebné služby a postarat se o realizaci nejvýznamnějších investic,“ uzavřel místostarosta Zdeněk Kovářík.

ZŠ Filosofská - budova -areál - pohled zepředu
ZŠ Filosofská - ilustrační foto