Vláda opět zpřísnila opatření proti koronaviru

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček oznamují na tiskové konferenci 23. prosince 2020 přechod do 5. stupně systému PES.

V Česku platí zatím až do pátku 22. ledna 2021 nouzový stav a vláda rozhodla také o tom, že stejně dlouho bude pokračovat nejpřísnější pátý stupeň protiepidemického systému PES. Zavřeny jsou až na výjimky všechny obchody a služby. Platí také stále zákaz vycházení od 21. hodiny večer do 5. hodiny ráno. Zkrácený a upravený výčet opatření přinášíme níže.

Jak se změny dotknou fungování Úřadu městské části Praha 4 najdete v článku ZDE .

Omezení obchodu a služeb

Otevřeny zůstanou prodejny potravin, čerpací stanice, lékárny, prodejny zdravotnických pomůcek, hygienického zboží a kosmetiky a dále zverimexy, trafiky, optiky, prádelny a čistírny. Otevřená zůstanou také květinářství, galanterie, zámečnictví, prodejny domácích potřeb, železářství. Povolen bude i nadále prodej zbraní a střeliva. Otevřená mohou být výdajová okénka pro zboží objednané přes internet i autoservisy. Všechny včetně neděle.

Zavřeny naopak budou provozovny služeb, například kadeřnictví či kosmetické salony. Trvá zákaz otevření bazénů a wellness s výjimkou těch, které jsou součástí zdravotnických zařízení. Zavřené jsou herny a kasina. Zavřené zůstanou taktéž muzea, galerie, divadla a kina

Restaurace a ubytování

Restaurace, hospody, bary a další musí mít zavřeno,
mohou však prodávat v době od 5 hodin ráno do 21 hodin večer z výdejního okénka. Stále není dovoleno prodávat z okýnek alkoholické nápoje. V platnosti taktéž zůstává zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Ubytovací služby jsou stále zakázány.

Školy

Od 4. ledna 2021 se do škol vrátí pouze žáci prvních a druhých ročníků základních škol, mateřských a speciálních škol. Všechny ostatní ročníky a školy fungují distančně.

Návštěvy v zdravotnických a sociálních zařízeních

Začne platit úplný zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Lázně budou poskytovat služby pouze ze zdravotních důvodů. Počet pacientů na jednom pokoji je omezen.

Omezení pohybu osob

Pohyb osob na veřejnosti bude omezen. Mezi devátou večer a pátou hodinnou ranní bude zakázáno vycházet z domu.

Výjimku tvoří:
• cesty do zaměstnání a zpět
• cesty spojené s výkonem povolání
• cesty k zajištění bezpečnosti a pořádku, řešení krizové situace, ochrany zdraví, veřejné hromadné dopravy, zásobování a rozvážkové služby, poskytování zdravotní nebo sociální péče
• neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví či majetku
• povolené je venčení psů do vzdálenosti 500 metrů od domu
Další omezení pohybu na veřejnosti:
• pohyb osob na veřejně přístupných místech je množný v počtu maximálně dvou osob
• lidé mohou cestovat do zaměstnání
• povoleny jsou nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými
• možné jsou cesty k obstarání základních životních potřeb (potraviny, léky, hygienické potřeby, krmiva pro psy) pro sebe, blízké či v rámci dobrovolnictví a sousedské výpomoci
• výjimku mají i cesty do zdravotnických zařízení či za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitosti
• lidé stále mohou vycestovat do přírody a parků či na vlastní rekreační zařízení
• povoleno je také vycestovat z České republiky
• svatby, pohřby a bohoslužby do maximálního kapacity 10 procent míst k sezení jsou taktéž povoleny
• zaměstnavatelé mají doporučeno využít u svých zaměstnanců práci z domova, pokud je to možné
Silvestr

Vláda nepovolila výjimka z opatření na Silvestra. Volný pohyby osob je tak omezen na dobu od 5 hodin ráno do devíti hodin večer.

Sport

Od 27. prosince 2020 musí provozovatelé ukončit provoz lyžařských vleků. Jsou zakázány amatérské soutěže. Umožněny jsou pouze profesionální soutěže bez diváků, a to ve specifickém režimu. Uzavřena musí být všechna vnitřní sportoviště. Venku je možné sportovat maximálně ve dvou lidech

Podrobnosti o prodloužení nouzového stavu v ČR do 22. ledna 2021 a více o omezeních platných do 10. ledna 2021 a od 11. ledna 2021 najdete na stránkách vlády.

Předseda vlády Andrej Babiš během mimořádného jednání kabinetu 23. prosince 2020.